Ekonomi Günlüğü – 28 Temmuz

 

 

                                                                                                                                            28.07.2015

GÖZLER ÇİN PİYASASINDA

Çin hisse senetleri, 2007’den bu yana görülen en hızlı bir günlük düşüşün tepki alımlarını getirmesinin ardından kayıplarını geri aldı. Bakır ralli yaparken, Dolar, Fed’in faizi bir süre daha düşük seviyede tutmaya devam edeceği spekülasyonuna bağlı olarak bir haftanın en düşük seviyesi yakınında işlem gördü.

Çin Yönetimi Harekete Geçti

Çin Borsası’nda dün yaşanan sert düşüş Çin yönetimini harekete geçirdi. Çin Sermaye Piyasaları Düzenleyicisi, borsaya istikrar getirmek ve sistemik riskin önüne geçmek için piyasadan hisse senedi almaya hazırlandığını açıkladı. Diğer taraftan Çin Merkez Bankası, mevcut likidite seviyelerini yılın ikinci yarısında da koruyabilmek için çeşitli politika araçları kullanacağını kaydetti. Ekonomik göstergelerin istikrarlı biçimde iyiye gittiğini belirten banka, mevcut durumu Ağustos ayında yapılacak bir toplantıyla ele alacaklarını açıkladı. Bu arada, Çin Merkez Bankası’nın para piyasalarına 50 milyar yuan, yani yaklaşık 8 milyar dolar likidite enjekte etmesi dikkat çekti.

Traderlar kaldıraçlı hisse iddialarını azalttı

Çinli traderlar, hisse senetlerindeki düşüşün 613 milyar dolarlık bir değer kaybı getirmesi ile birlikte Pazartesi günü kaldıraçlı hisse senedi iddialarını iki haftanın en yüksek seviyesinde azalttılar. Şanghay Borsası’nda hisse senedi alımları ile desteklenen kredilerin devreden bakiyesi, 21.4 milyar yuan (3.4 milyar dolar) gerileyerek 919.4 milyar yuana düştü. Şanghay Bileşik Endeksi Pazartesi günü yüzde 8.5 geriledi ve Çin hisselerinde İtalya’nın tüm hisse senedi piyasasına eşdeğer bir değer kaybına yol açtı.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815504-cinli-traderlar-kaldiracli-hisse-iddialarini-azaltti

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/cin-den-borsaya-yeni-onlem

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815500-cin-hisselerinde-endise-suruyor

YUNANİSTAN’DA 3.KURTARMA PROGRAMI MÜZAKERELERİ

Dün AB Komisyonu, Yunanistan ile uluslararası kreditörleri arasında 3’ncü kurtarma programı için müzakerelerin birkaç gün gecikmeyle de olsa Atina’da başladığını bildirmişti. Yunanistan’ın kreditörler ile gerçekleştirdiği son görüşmeler bir tartışma ile başladı. Yetkililer, gelecek ay kullanılacak acil durum kredileri için gerekli hangi önceki taahhütlerin henüz uygulanmamış olduğu konusunda tartıştılar.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Uluslararası Para Fonu (IMF),  Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Komisyonu’ndan teknik uzmanlar, Yunan meslektaşları ile önümüzdeki üç yılda uygulanması gereken politikaları müzakere etmek için Atina’da bulunuyor. Yunan hükümetinin 86 milyar euroluk (95 milyar dolar) acil durum kredisini elde edebilmesi için bu politikaları uygulaması gerekiyor.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815570-yunan-muzakereleri-tartisma-ile-basladi

http://www.finansgundem.com/haber/yunanistan-ile-kreditorler-muzakereler-basladi/697305

 

YURTİÇİ PİYASALAR NE DURUMDA?
Yurtiçi piyasalarda son günlerde yaşanan satışlarından ardından borsa toparlanıyor. Yurtiçi piyasalarda geçtiğimiz haftadan itibaren yaşanan terör saldırıları ve sınırlarda yaşanan gerginliğin artması sonrası kaydedilen risk satışları bu sabah duraksadı. Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 1 yükselirken, dolar /TL 2,76 seviyelerine geldi. Türk Lirası dün dolar karşısında tarihin en düşük kapanışını yaparken, borsada satışlar etkili oldu.

İstanbul serbest piyasada Dolar 2,7640, Euro 3,0620 liradan güne başladı.

Öte yandan, Fed’in Temmuz ayı toplantısı yarın başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor, sözlü yönlendirmede nelere önem verileceği merak konusu.

http://www.bigpara.com/doviz/haber/dolar-gune-nasil-basladi_ID1425301

http://www.borsagundem.com/haber/borsa-istanbul_da-risk-acisinda-donum-noktasi/697501

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815539-bist-100-yuzde-1-yukarida
UKRAYNA’DAN DIŞ BORCU YENİDEN YAPILANDIRMA ÖNERİSİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ukrayna’nın devlet tahvilleri için 120 milyon dolarlık yeni bir ödeme yapmasına rağmen ülkenin dış borçların ertelenmesine yönelik moratoryum ilan etme riskinin devam ettiğini açıkladı. 27 Temmuz tarihli bu haberin ardından Rusya ile yaşanan gerginlikten büyük yara alan Ukrayna, dış borcunun yapılandırılması için alacaklılarına yeni bir öneri sundu. Ukrayna Maliye Bakanı Natalia Yaresko, dış borcun yeniden yapılandırılması için kreditörlere yeni öneri sunduklarını söyledi.

23 milyar dolar dış borcun yeniden yapılandırılması için sundukları öneriye yanıt beklediklerini ifade eden Yaresko; “Kreditörlerden sunduğumuz yeni önerilere bir reaksiyon bekliyoruz. Onların yanıtını görmeyi bekliyorum, kreditörler ile bu hafta yeni müzakereler yapacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

http://tr.sputniknews.com/ekonomi/20150727/1016798503.html

http://www.milliyet.com.tr/yunanistan-dan-sonra-simdi-de/ekonomi/detay/2093688/default.htm

 

                                                                                                                                          Şüheda Baran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir