Ekonomi Günlüğü – 27 Temmuz

world-economy-580

YUNANİSTAN BEKLEMEDE

–  Mali sıkıntıdaki Yunan hükümeti, Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) borcunu ödemesi için son tarih olan 20 Ağustos öncesi yeni bir kurtarma programını sonlandırmaya çalışıyor.

AMB, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Komisyonu’ndan teknik uzmanlar, Yunan yetkililer ile müzakerelere Salı günü başlayacak. Yunanistan görüşmelerde bir takım reformlar karşılığında 86 milyar euroluk acil durum yardımına ulaşmaya çalışacak.

Yunan hükümetinden yapılan açıklamada, tam olarak belirtilmeyen bir takım teknik sebeplere atıf yaparak bu kurumlardan yetkililerin ülkeye gelişinin birkaç gün gecikebileceğini ifade edildi. Hükümet yetkilisi 23 Temmuz’da yetkililerin 24 Temmuz’da geleceğini açıklamıştı.
– Uluslararası kurumlardan bir yetkili gecikmenin bir sebebini, Syriza hükümetinin Troyka personelinin Atina’daki hareketini sınırlandırma arayışı olarak açıkladı. Aynı yetkili diğer sebebin ise Yunanistan’ın atması gereken politika adımları noktasında kreditörler arasında ortak bir tutum belirlenememesi olduğunu söyledi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815229-yunanistan-trokyanin-donusunu-bekliyor

Piyasalarda Haftanın Gündemi: FED
– Bu hafta uluslararası piyasaların ana gündem maddesi Fed olacak. ABD Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantısı Salı günü başlayıp Çarşamba günü sonuçlanacak. Fed’in beklenen faiz artırımının zamanlaması konusunda ipucu verip vermeyeceği yakından izlenecek.

-Merkez bankasının bu haftaki toplantıda politikasını değiştirmemesi bekleniyor. Yatırımcılar, faiz artırımı zamanlaması ile Fed’in sunacağı açıklamaya odaklanmış durumdalar. Fed Başkanı Janet Yellen ve meslektaşları, ekonomi ve risklerle ile ilgili değerlendirmelerini değiştirerek, merkez bankasının 2006’dan bu yana ilk kez yapılacak faiz artırımına yaklaştığına ve faizin 16-17 Eylül’deki toplantıda artırılabileceğine işaret edebilirler.

–  Öte yandan Fed yanlışlıkla ekonomistlerinin faiz beklentilerini yayınladı. Yanlışlıkla web sitesinde yayınladığı beklentilere göre ABD Merkez Bankası’nın ekonomistleri bu yıl yüzde 0.25’lik bir faiz artışı bekliyorlar. Faiz oranı beklentileriyle beraber ABD ekonomik büyümesi ve enflasyona dair politika yapıcılara 16-17 Haziran tarihlerinde sunulan düşük beklentiler de yanlışlıkla yayınlanan raporlar arasında yer aldı. Bu gizli bilgilerin sızdırılması Fed’in politika yapımlarını ne kadar perde arkasında tutabildiğine dair eleştirilerin sonuncusu oldu. Fed Cuma akşamı sonradan yaptığı açıklamada yanlışlıkla açıklanan belgelerin doğru belgeler olmadığını belirtti. Siteye yeni bir tablo ekleyen Fed burada 2015 yılı için enflasyon ve ekonomik büyümeye yönelik daha düşük bir görünüm sunarken, diğer revizyonlara da yer verdi.

http://www.cnbce.com/haberler/dis-haber/fed-den–faiz–hatasi
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1815269-fedden-eylul-sinyali-gelebilir
http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/bu-hafta-gozler-fed-de-bdca02369946f3de

TÜİK,2015 Temmuz Ayı Sektörel Güven Endekslerini Açıkladı

 

Hizmet sektörü güven endeksi %1,4 arttı

–  Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99,34 iken, Temmuz ayında 100,69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” kötüleştiğini ve son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

–  Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %4,9 artarken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla %1,1 ve %0,3 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,7 arttı

–  Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 104,45 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

–  Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %1,7 ve %5,1 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi %5,1 azaldı.

 

İnşaat sektörü güven endeksi %2,8 azaldı

–  Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 84,71 iken, Temmuz ayında 82,33 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

–  İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %4,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %1,7 azaldı.

 

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18833

 

 

 

Şüheda Baran

Önceki Yavuz Çandır
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 28 Temmuz

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 09 Ekim

09.10.2015 73 MİLYON GENÇ ‘İŞSİZ’ Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yayınladığı 2015 raporunda 73 milyon genç işsiz olduğu açıklandı. Uluslararası Çalışma Örgütü, “Gençler İçin Küresel işsizlik Eğilimleri 2015” raporunda 73 milyon genç

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 28 Ağustos

28.08.2015 FED’İN FAİZ İKİLEMİ Fed faizi Eylül’de artırıp artırmama konusunda ikilem yaşıyor. Küresel piyasalarda yaşanan son dalgalanma Fed’i faizi artırma konusunu düşünmeye iterken, ABD’de bu hafta açıklanan verilerin ise iyileşmeye

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 21 Ağustos

                21.08.2015 TÜİK AĞUSTOS AYI TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİNİ AÇIKLADI Tüketici güven endeksi Ağustos ayından bir önceki aya göre yüzde 3,6 düştü. Tüketici güven endeksi, Ağustos’ta 62.35’e gerileyerek 6.5 yılın en düşük

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin