Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Genç ve dinamik gönüllüleri ve 10 yılı aşkın süredir geliştirdiği ulusal ve uluslararası ilişkileri ile Ekonomistler Platformu, Türkiye’ye örnek bir düşünce kuruluşu modeli sunmak üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekonomistler Platformu üç ana alanda yıllık projeler çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışma alanları;

– Yeni Ekonomi: Türkiye ekonomisinin ve tüm sektörlerin yenilikçilik ve bilgi temelli olarak rekabetçi bir yapıya kavuşması uzun vadeli büyüme performansı için büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede sektörel ve bölgesel analizler ile bu amaca yönelik olarak araştırmalar ve proje uygulamaları yapıyoruz.

– Ekonomik İstikrar: Ekonomik istikrar, Türkiye ekonomisinin güçlü ve güvenilir bir büyüme performansı için en temel unsurlardan biridir. Bu çerçevede güncel ekonomik gelişmeleri takip ederek analiz ve değerlendirmeler hazırlayarak ilgili kurumlar ile paylaşıyoruz.

– AB Üyelik Süreci: Avrupa Birliği üyelik süreci Türkiye’nin önündeki en önemli ekonomik ve sosyal hedeftir. Bu kapsamda AB-Türkiye ilişkileri ve bu ilişkileri etkileyen uluslararası ekonomik gelişmelere yönelik çalışmalar yapıyoruz.