07.10.2015

IMF KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Uluslararası Para Fonu 2015 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 3.3’ten yüzde 3.1’e düşürdü. Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin büyüme beklentilerini sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 2.9’a düşürdü.

IMF, küresel ekonomi için 2015 büyüme beklentisini 0.2 puan düşürerek 3.1’e çekti ve 2016 büyüme beklentisini ise 0.2 puan düşürerek yüzde 3.6’ya indirdi.

IMF, Çin’in 2015 ve 2016 büyüme tahminlerini değiştirmeyerek sırasıyla yüzde 6.8’de ve yüzde 6.3’te bıraktıa

IMF, Euro Bölgesi için 2015 büyüme beklentisini değiştirmeyerek yüzde 1,5’ta bırakırken, 2016 büyüme beklentisini 0.1 puan düşürerek yüzde 1.6’ya çekti

IMF’nin yılda iki kez hazırladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2015 sayısı bugün yayımlandı. Raporda, dünya ekonomisine yönelik risklerin düşen emtia fiyatları ve artan finansal dalgalanmalar ile yükseldiği belirtilirken, kürüsel büyüme tahminleri 2015 için yüzde 3.3’den yüzde 3.1’e ve 2016 için yüzde 3.8’den yüzde 3.6’ya indirildi.

IMF, bununla birlikte gelişmiş ülkelere yönelik 2015 ve 2016 yılı büyüme beklentilerini de sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 2.2’ye revize etti. Söz konusu tahminler, temmuz ayından güncellenen raporda yüzde 2.1 ve yüzde 2.4 olarak öngörülmüştü.

Aşağı yönlü revizyonlarda, Almanya, Japonya ve Kanada’ya ilişkin büyüme tahminlerinde yapılan indirim etkili oldu. Öte yandan, ABD ve İngiltere’nin bu yılki büyüme beklentileri yüzde 0.1 artırılarak, yüzde 2.6 ve yüzde 2.5’e yükseltildi.

IMF, raporunda ayrıca gelişmiş ekonomilerin düşük verimlilik ve deflasyonist baskılara maruz kalmaya devam edeceğini kaydederken, destekleyici para politikalarının sürdürülmesi çağrısını yineledi.

– “Yükselen ekonomilerinde büyüme üst üste 5 yıldır düşüyor”-

Diğer taraftan, Türkiye’yi de içeren yükselen piyasa ekonomilerinin yavaşlamaya devam ettiğine işaret eden IMF, raporunda şu tespitlere yer verdi:

“Yükselen piyasa ekonomilerine yönelik büyüme beklentileri ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösteriyor, ancak genel görünüm 5 yıldır üst üste düşmeye devam eden büyümeyle birlikte zayıflıyor. Bu durum, petrol üreticilerinin daha yavaş büyümesi, Çin’de ithalat ağırlıklı yatırımlara bağımlılığın azalmasıyla gelen yavaşlama, kredi ve yatırım patlamasından sonraki dengelenme süreci, diğer emtia ihracatçılarının zayıflayan görünümü ile jeopolitik gerilimler ve bazı ülkelerdeki yerel çatışmalar gibi faktörleri yansıtıyor.”

IMF, ayrıca düşen sermaye girişlerinin de gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik baskıyı artırdığına işaret ederken, bu gruba ilişkin 2015 büyüme beklentisini yüzde 4.2’den yüzde 4’e, 2016 projeksiyonunu da yüzde 4.7’den yüzde 4.5’e düşürdü.

Raporda, dikkat çeken bir başka tespit son dönemde Çin’in yuanı devalüe etmesi, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki zayıflama ve artan küresel risklere bağlı olarak ortaya çıkan finansal dalgalanmaların dünya genelinde varlık fiyatlarında sert düşüşlere yol açmasıydı.

IMF, buna ilaveten ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenen faiz artışı ve kötüleşen küresel ekonomik görünümün gelişmekte olan ülkelere yönelik finansal şartları sıkılaştırdığı değerlendirmesinde bulundu.

– Türkiye’nin büyüme beklentileri düşürüldü-

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer veren IMF, siyasi belirsizliğin iç talebi düşüreceğini savunarak, büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etti.

Buna göre, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzde 2.9 büyümesi bekleniyor. Söz konusu oranlar, bir önceki raporda yüzde 3.1 ve yüzde 3.6 düzeyindeydi.

IMF, aynı zamanda Türkiye’ye yönelik enflasyon tahminini 2015 için yüzde 6.6’dan yüzde 7.4’e ve 2016 içinse yüzde 6.5’den yüzde 7’ye çıkardı.

Cari açık dengesine (cari açığın Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya oranı) yönelik IMF tahminleri ise 2015 için yüzde -4.5 ve 2016 için yüzde -4.7 seviyesinde bulunuyor. Bu oranlar, önceki raporda yüzde -4.2 ve yüzde -4.8 olarak belirlenmişti.

IMF, ayrıca geçen yıl yüzde 9.9 seviyesindeki işsizlik oranının bu yıl yüzde 10.8’e ve gelecek yıl yüzde 11.6’ya yükseleceğini öngörüyor.

– Diğer ülkelerin büyüme beklentileri de revize edildi-

IMF, aralarında ABD, Almanya, Japonya, İngiltere, İtalya, Rusya, Brezilya ve Güney Afrika’nın bulunduğu birçok ülkenin büyüme beklentilerini revize etti.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1828726-imf-turkiye-2015te-3-buyuyecek

ALMANYA FABRİKA SİPARİŞLERİNDE BEKLENMEDİK DÜŞÜŞ

Almanya’da fabrika siparişleri Ağustos ayında, Çin ve diğer gelişen piyasalardaki yavaşlama ile birlikte yüzde 1.8 düştü.

Almanya’da fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde düştü ve bu durum, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin Çin ve diğer gelişen piyasalardaki zayıflamaya duyarlı olduğunu işaret ediyor.

Mevsimsel dalgalanmalar ve enflasyonun etkisinden arındırılmış rakamla fabrika siparişleri, Temmuz ayında revize rakamla yüzde 2.2 düştükten sonra, Ağustos ayında yüzde 1.8 geriledi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin meyanına göre, bu verinin yüzde 0.5 artması bekleniyordu. Siparişler yıllık bazda yüzde 1.9 yükseldi.

Almanya’nın ihracata dayalı ekonomisi için tehdit oluşturan gelişen piyasalarda Çin öncülüğündeki yavaşlamanın etkisi, küresel bazda 11 milyon otomobili etkileyebilecek Volkswagen AG’nin emisyon skandalı ile biraz daha artacak. Halen, iş dünyası güveni Eylül ayında beklenmedik bir şekilde artarken, ekonomi rekor istihdam, artan ücretler ve düşük enflasyonun etkisi ile güçlenen iç talepten faydalanıyor.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, pahalı mallar dışında, siparişler Ağustos ayında yüzde 2.1 geriledi. İç fabrika siparişleri, yatırım mallarına talebin gerilemesinin etkisi ile yüzde 2.6 düştü. Açıklamada, siparişlerdeki düşüşün okulların tatil olmasından dolayı da arttığı vurgulandı.

Olumlu nokta ise, sermaye malları talebinin arttığı  Euro Bölgesi’nin kalan kısmıydı.

Çin’de azalan sanayi talebi Henkel AG’nin yapıştırıcı biriminde kapasiteye adaptasyon için 1,200 kişiyi işten çıkarmaya sevk etti. İşten çıkarmaların büyük kısmının Asya’da yapılacak olmasına karşın, Avrupa’da 250 ve Almanya’da 100 kişi işten çıkarılacak.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1828779-japonya-merkez-bankasi-tesvigi-artirmadi