Ekonomi Günlüğü – 28 Eylül

28.09.2015

ABD’DE TÜKETİCİ GÜVENİ BEKLENENDEN AZ DÜŞTÜ

Abd’de Michigan Üniversitesi tüketici güveni Eylül ayında 87.2’ye gerileyerek beklenenden az düşüş gösterdi.

Daha varlıklı Amerikalılar arsında ay sonunda doğru görülen güçlenme, tüketici güveninin Eylül ayında tahmin edilenden az düşmesine neden oldu. Bu durum, bazı tüketicilerin finans piyasalarında görülen son kargaşanın ötesine bakabildiğini gösteriyor.

Michigan Üniversitesi’nin açıkladığı final tüketici güveni endeksi Eylül ayında 87.2’ye geriledi ve Ekim ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Endeks Ağustos ayında 91.9 seviyesindeydi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin meydanına göre, bu verinin 86.5 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Eylül ayı için daha önce açıklanan veri ise 85.7 seviyesindeydi.

Michigan Tüketici Anketi direktörü Richard Curtin, “Tüketiciler artan bir şekilde, hisse senedi piyasalarındaki düşüşün, iç ekonomiden ziyade uluslararası gelişmelerden kaynaklandığı sonucuna vardı,” dedi ve “Elbette, son olayların büyük bölümü tüketiciler tarafından negatif ekonomik göstergeler olarak görüldü” şeklinde konuştu.

Artan dolar ve gelişen piyasalardaki yavaş büyümeden kaynaklanan emtia fiyatlarındaki düşüşler tüketici yaklaşımları üzerinde baskı oluşturdu, ancak harcamalar şimdiye dek güçlü konumunu korudu. Düşen benzin fiyatları ve güçlenen işgücü ve konut piyasaları, hane halkı harcamalarının büyümeyi deskleyeceğini işaret ediyor.

Bloomberg’in anketine katılan 61 ekonomistin tahminleri 83 ile 92 arasında geldi. Endels Ağustos ayı itibariyle bu yıl ortalama 94.3 ve 2014’te 84.1 seviyesindeydi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1826848-abdde-tuketici-guveni-ekimden-bu-yana-en-dusuk-seviyesinde

ABD EKONOMİSİ İLK AÇIKLANANDAN DAHA HIZLI BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 3.9 ile ilk açıklanandan daha hızlı büyüdü. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, yılın ikinci çeyreğinde, ekonominin küresel yavaşlama ile mücadele edebilmesine yardıcı olabilecek tüketici harcamaları ve inşaat sektöründeki artışların etkisi ile, ilk açıklanandan rakamdan daha hızlı büyüdü.

Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte, yıllıklandırılmış rakamla yüzde 3.9 büyüdü. Önceki açıklama büyümenin yüzde 3.7 olduğu şeklindeydi. Bloomberg’in anketine katılan 76 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre büyümenin yüzde 3.7’de kalması bekleniyordu.

İstihdamdaki artış, ucuz benzin ve yüksek konut fiyatları muhtemelen, ekonominin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan hanehalkı harcamalarının devam etmesine neden olacak. Bu durum, Fed Başkanı Janet Yellen’ın, ABD ekonomisinin denizaşırı piyasalardaki soğuma ve küresel finansal ve emtia piyasalarındaki dalgalanmalarla başa çıkabileceği yolundaki görüşünü güçlendirdi.

Philadelphia’da Janney Montgomery Scott LLC şef sbit getirili menkul kıymtler stratejisti Guy Lebas, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, “Tüketici talebi, istihdam ve gelirdeki artışlarla birlikte, sağlıklı bir hızda devam ediyor,” dedi ve Genişleme 2015’te sürüyor” şeklinde görüş bildirdi.

Ekonomistlerin üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplam değeri olan GSYİH için büyüme tahminleri yüzde 2.7 ile yüzde 4.1 arasında geldi.

Büyümenin yukarı yönde revize edilmesi, tüketici harcamalarındaki daha büyük çaplı yükseliş ve ticari ve konut inşaatları için işletme yatırımlarındaki artıştan kaynaklandı.

Ekonomi, sert hava koşulları, Batı Sahili limanlarındaki anlaşmazlık ve petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı petrol endüstrisindeki yatırımların azalmasından dolayı ilk çeyrekte yüzde 0.6 gibi düşük bir hızda büyüdükten sonra, geçen çeyrekte bir sıçrama gerçekleştirdi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1826845-abd-ekonomisi-2-ceyrekte-beklenenden-ve-ilk-aciklanandan-hizli-buyudu

BARCLAYS: VENEZUELA TARİHİNİN EN KÖTÜ KRİZİNİ YAŞIYOR

Dünyanın önde gelen büyük finans grubu şirketi Barclays, müşterilerine hazırladığı raporda, Venezuela’nın tarihinin en büyük krizi içinde olduğunu belirtti.

Ülke ekonomisinin 2015 yılında yüzde 9,1 düşüş yaşadığı tahmin ediliyor. 2014-2016 yılları arasındaki düşüş ise yüzde 16,5. Aynı dönemde birikmiş enflasyonun yüzde 1,000’i geçmesi bekleniyor.

Barclays, ‘Hükümetin neden bu gerçeğe tepki göstermediğini, Venezuelalıların reel gelirlerine zarar veren bu ekonomik faktörleri iyileştirmek için önlemler almadığını anlamak imkansız’ dedi.

Banka aynı zamanda 6 Aralık yapılacak olan kongre seçimlerinden önce, ekonomi politikalarında devlet başkanı Nicolas Maduro’nun bir değişikliğe gitmesinin olası olmadığını belirtti.

Yüzde 19 oy ile iktidardaki sosyalist parti ile, ülke politik anlamda bölünmüş durumda. Ülke aynı zamanda düşen petrol fiyatları ile de mücadele ediyor. Petrol, devletin ihracat gelirlerinin yüzde 95’ini oluşturuyor.

Barclays, ‘Derin ekonomik kriz içinde seçim kaybedecek olan güçsüz devlet başkanı, mali önlemler alamayacaktır. Venezuela’daki politik değişimin olasılığı, piyasaların fiyatlandırdığından daha yüksek’ dedi.

Mali önlemler almak yerine, hükümet, verimsiz döviz kuru sisteminin devamı için tüm likid varlıklarını satıyor. Banka, ‘Politik aktörlerin hepsi sadece kısa dönem üzerine düşünüyor. Seçimlerden sonra ne yapacakları konusunda bir netlik olmaması, 2016 yılına belirsiz bir senaryo bırakıyor’ dedi.

http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/1132815-venezuela-krizin-esiginde

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir