Ekonomi Günlüğü – 30 Temmuz

 30.07.2015

                                                                                          

FED KARARI AÇIKLANDI

–  ABD Merkez Bankası, Temmuz ayı toplantısına ilişkin kararını açıkladı. Fed faizleri beklendiği gibi yüzde 0-0,25 seviyesinde sabit tuttu. Karar oybirliğiyle alındı. Açıklamada istihdamda ilerlemenin sağlandığı ancak enflasyonda bunun görülmediği belirtildi. Ekonomik aktivitenin son aylarda ılımlı bir şekilde büyüdüğü kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Fed ilk faiz artışına başlanmadan önce enflasyonda yüzde 2 hedefine doğru hareketten oldukça emin olmalı. Enerji ve ithalat fiyatlarından kaynaklı geçici baskının kalkmasıyla hem enflasyon hem istihdam piyasası ilerleyebilir.” Fed bu yılın başlarında Haziran 2006’dan bu yana gerçekleşecek ilk faiz artışı için toplantıdan toplantıya durumu değerlendirme kararı alırken, faiz kararını açıklanacak verilere bağlamıştı.

http://www.cnbce.com/haberler/finans/fed-karari-aciklandi-8a5279238d508844

S&P Raporunu Yayınladı

–  Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) küresel bankacılık raporunu yayınladı. Raporda şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’de kredi büyümesinin azalan tüketici güveni, yatırımlar ve ekonomik büyümeyle yavaşlaması bekleniyor. Bu durumda seçimler sonrası oluşan siyasi istikrarsızlık da etkili. Büyümenin orta vadede yüzde 3 civarında seyretmesini bekliyoruz, işsizlik artmaya devam edebilir. Bankaların sermayeleri yeterli, kârlar kredi zararlarında oluşabilecek potansiyel artışa yönelik tampon oluşturuyor, ancak sıkılaşan regülasyon ve kârlı tüketici finansmanı alanı başta olmak üzere faaliyet alanlarında büyümenin güç kaybetmesine paralel olarak kârlarda azalış bekliyoruz.”

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/spden-turkiye-aciklamasi,n0OyggOkhkKoebWpFzZh5g

Yunan Borsası Bir Süre Daha Kapalı Kalabilir

–  Çeşitli kaynaklara göre, dün yayımladığımız bültenimizde Yunan Borsasının bugün yarın açılacağını belirtmiştik fakat yeni haberlere göre Yunanistan Borsası bu hafta da kapalı kalabilir. Atina Borsası Sözcüsü, borsanın perşembe günü açılmayacağını, cuma günü de işlem yapılmayabileceğini söyledi. Borsa sözcüsü, işlemlere başlamadan önce, kısıtlamaların getirileceği borsa işlemleri için teknik çalışmaların tamamlanması gerektiğini ifade etti.

–  Öte yandan Tsipras’a baskı devam ediyor. AB kaynakları, kreditörlerin yardım anlaşması için Tsipras hükümetinden ek önlemler istediklerini açıkladı. Reuters’a konuşan AB kaynakları, Yunanistan Başbakanının, meclisten geçen reform paketlerinin ötesine geçme konusunda kreditörlerden baskı gördüğünü bildirdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Tsipras, Euro Bölgesi zirvesinde uzlaşılan maddelerin ötesine geçmeyeceklerini ifade etti.
http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/yunan-borsasi-bu-hafta-acilmayabilir

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/cipras-baski-goruyor

TCMB Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı 3. enflasyon raporu açıklaması                                            

–  Faiz koridorunun daraltılması gerekilebilir, para politikasının çerçevesi sadeleştirilebilir şeklinde açıklamada bulundu. Başçı açıklamada, küresel piyasalardaki oynaklığın 2015’in ikinci çeyreğinde devam ettiğini ifade ederek, Avrupa ekonomisinde toparlanma belirtileri olduğunu ifade etti. Gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyeler ulaştığını belirten TCMB Başkanı, gıda ve enerjideki oynaklığa bağlı temkinli duruşun sürdüğünü ve sıkı likiditenin uygulandığını söyledi.Temkinli duruşumuza bağlı olarak getiri eğrisi yataya yakın seyrini sürdürdü.” diye konuştu.

–  Merkez Bankasının bankalarımızın bir yıla kadar olan bütün yükümlülüklerini rahat bir şekilde sürdürmesi için tam olarak yeterli olacağını ve böylece Fed’in Eylül ayında yapacağı faiz artışı konusunda bir endişe kalmayacağını da açıkladı.

–  Ayrıca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2015 yılsonu enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti. TCMB TÜFE tahminini yüzde 6,8’den yüzde 6,9’a çıkardı. Gıda enflasyonu beklentisi ise yüzde 9’dan yüzde 8’e revize edildi.

http://www.fortuneturkey.com/erdem-bascidan-faiz-politikasinda-sadelesme-mesaji-16978#popup

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1816285-basci-faiz-koridorunun-daraltilmasi-gerekebilir

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1816285-basci-faiz-koridorunun-daraltilmasi-gerekilebilir

TÜİK,2015 Yılı Temmuz Ayı Ekonomik Güven Endeksini Açıkladı

Ekonomik güven endeksi %4,8 arttı

–  Ekonomik güven endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre %4,8 oranında artarak 79,75 değerinden 83,56 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış; reel kesim (imalat sanayi), hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

–  Reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre %1,4 arttı; Haziran ayında 101,50 olan endeks Temmuz ayında 102,90 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi, Temmuz ayında %1,4 oranında artarak 99,34 değerinden 100,69 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksi, bir önceki aya göre %0,7 arttı; Haziran ayında 103,69 olan endeks Temmuz ayında 104,45 değerine yükseldi. Tüketici güven endeksi Temmuz ayında %2,7 oranında azalarak 66,45 değerinden 64,66 değerine gerilerken, inşaat sektörü güven endeksi %2,8 oranında azalarak 84,71 değerinden 82,33 değerine düştü.
http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18809

 

                                                                                                                                              Şüheda Baran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir