23.07.2015

YUNAN PARLAMENTOSUNDAN ONAY ÇIKTI

– Yunan Parlamentosu, kurtarma paketi için kreditörlerin şart koştuğu ikinci yapısal reform paketine de onay verdi. Paketin onaylanmasıyla Yunan Hükümeti’nin kreditörlerle yeniden müzakere masasına oturmasının önündeki engel de kalktı.

–  Acil koduyla yasa tasarı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sert tartışmaların ardından sabaha karşı yapılan oylamada, hükümet ve Avrupa yanlısı muhalefet partilerinden 230 milletvekilinin ”evet” oyuyla onaylandı. 300 sandalyeli parlamentoda 298 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 63 milletvekili ”hayır” oyu kullanırken, 5 milletvekili ise çekimser kaldı.

–  Bir önceki oylamada ret oyu veren eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in ise “evet” oyu kullandığı dikkati çekti. Reform paketinin ikinci bölümü, taşınmaz varlıklarına getirilen ek vergilerin (ENFIA) 2016’ya kadar sürdürülmesi, ailelere yapılan yakıt yardımlarının kesilmesi, kira gelir vergilerinin ve ödeme süresi sona eren vergi borçlarının yeniden yapılandırılması, kredi borcunu ödemeyenlerin evlerinin ihaleye çıkarılması, televizyon kanallarının izin ücretleri ve reklam vergilerinin yeniden belirlenmesi ve tüm bunlarla ilgili yeni bir hukuk muhakemeleri kanunu oluşturulması gibi konuları kapsıyor.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/yunan-parlamentosundan-yeni-reformlara-da-onay,XBI5osa1wke05HZAG3OsNw

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/ikinci-reform-paketine-onay

Fed Başkanı tahvil piyasasının güvenini kazandı

–  Fed Başkanı Janet Yellen, faiz oranlarını 2006’dan bu yana ilk kez artırmaya hazırlanması ile birlikte tahvil piyasasını istediği yere yöneltti.

–  Yellen, borçlanma maliyetlerini bu yıl artırmak ve artırımı hızını kademeli tutmak istediği konusunda ısrar ediyor. Vadeliler, Aralık ayında artırımı gelebileceği ihtimalinin yüzde 74 olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz hafta bu oran yüzde 67 seviyesindeydi. ABD Hazine tahvil piyasasının belirsizlik hâli göstergesi bu yılın en düşüğüne yakın seviyeye geriledi. Para politikası beklentilerine daha duyarlı olan 2 yıl vadeli tahvil faizi ile 30 yıl vadeli tahvil faizi arasındaki fark üst üste 7. günde de daraldı.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1814566-yellen-tahvil-piyasasinin-guvenini-kazandi

“EMTİA FİYATLARI DAHA DA DÜŞECEK”

– Dünya Bankası’nın yayımladığı “Emtia Piyasaları Görünüm Raporu”na göre, ham petrol dışında kalan emtia fiyatları yılın geri kalanında düşüş eğilimini sürdürecek. Raporda, emtia fiyatlarının Nisan-Haziran döneminde yüksek arz ve zayıf talepten ötürü gerilediğine, enerji fiyatlarının ise aynı dönemde yüzde 12 arttığına dikkat çekildi. Bunda ham petrol fiyatlarındaki artışın önemli rol oynadığını vurgulayan Dünya Bankası, ham petrol fiyatına ilişkin 2015 öngörüsünü varil başına 53 dolardan 57 dolara çıkardı. Raporu hazırlayanlardan Dünya Bankası’nın Kıdemli Ekonomisti John Baffes, konuya ilişkin, “Ham petrole yönelik talep ikinci çeyrekte beklentinin üstündeydi. Fiyat tahminindeki küçük artışa rağmen yüksek stok ve OPEC ülkelerinin artan üretimi, fiyatların orta vadede düşük seyretmeye devam edeceğine işaret ediyor” dedi.

– Diğer bir taraftan, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının, bu ülkenin petrol ihracatına başlamasını sağlayabileceğine işaret eden Dünya Bankası, buna ilaveten OPEC ve diğer petrol üreticisi ülkelerin üretimi artırmasının da fiyatların güncellenen tahminden sapmasına neden olabileceğini kaydetti. Doğalgaz ve kömür fiyatlarının ikinci çeyrekte sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 4 değer kaybettiği bilgisine yer verilen raporda, söz konusu emtia fiyatlarının ABD, Avrupa ve Asya piyasalarındaki düşüşünü sürdüreceği tahminine yer verildi.

– Türkiye’nin tartışmalı konusu haline gelen, dünya gıda fiyatlarındaki düşüşe rağmen Türk piyasalarında gıdanın fiyat artışına ilişkin aynı süreç de devam etti. Dünya Bankası, yılın ikinci çeyreğinde, dünya gıda fiyatlarının yüzde 2,6 oranında (bir önceki çeyreğe göre) düştüğünü belirtti. Yağlar, un vb. ile tahılların fiyatları çeyreklik bazda yüzde 5 seviyesinde geriledi. Zayıf talep, gübre fiyatlarında yüzde 4’lük düşüş gözlenirken, nadir metaller yüzde 2 geriledi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1814550-dunya-bankasi-emtia-fiyatlari-dusmeye-devam-edecek

http://www.dunya.com/finans/petrol/dunya-bankasi-petrolde-fiyat-tahminini-yukseltti-269286h.htm

http://www.cnbce.com/haberler/finans/dunya-bankasi-emtia-fiyatlari-daha-da-dusecek

GÖZLER MERKEZ BANKASINA ÇEVRİLDİ

–  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırım sürecine ilişkin beklentilerle negatif seyrederken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak kararlar takip edilecek.

–  ABD’de açıklanan şirket bilançolarının beklentilerin altında kalması ve Fed’in bu yıl içinde faiz artıracağına ilişkin beklentilerin devam etmesiyle pay piyasalarında düşüş eğilimi devam ederken, dolar endeksi yatay seyretti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,38, S&P 500 endeksi yüzde 0,24, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,70 değer kaybetti. Analistler, bugün açıklanacak şirket bilançolarının takip edileceğini ve teknik olarak endekslerin kısa vadeli destek seviyelerine yaklaşması nedeniyle gelmesi muhtemel tepki alımlarının gücünün yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

–  Asya tarafında Güney Kore’de 2. çeyrek GSYH yıllık yüzde 2,2 artışla beklentilerin altında kalırken, Japonya’da ihracat rakamlarının yüzde 9,5 artmasına karşın beklentilerin hafif altında kaldığı görüldü. Bugün kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,44, Çin’de Şanghay endeksi yüzde 1,92 yükselirken, Güney Kore’de Kospi endeksi de yüzde 0,11 değer kazandı.

–  Yurt içinde, koalisyon görüşmelerinin piyasaların ana yönü üzerinde belirleyici olmaya devam edeceğini aktaran analistler, bugün TCMB’nin PPK toplantısından çıkacak kararların takip edileceğini belirtiyor. Suruç’taki terör saldırısının ardından TL varlıkları üzerindeki baskı dün de devam ederken, dolar/TL son bir ayın en yüksek seviyesi olan 2,7228’i gördükten sonra şu dakikalarda bankalararası piyasada 2,71’in hemen üzerinde işlem görüyor. Dün BIST 100 endeksi de günü yüzde 0,44 azalışla 81.222 puandan tamamladı.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1106440-piyasanin-gozu-merkez-bankasinda

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1814517-merkez-bankasi-ne-karar-verecek

TÜİK, Temmuz 2015 Tüketici Güven Endeksini Açıkladı

Tüketici güven endeksi %2,7 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,7 oranında azaldı; Haziran ayında 66,45 olan endeks Temmuz ayında 64,66 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi %0,4 arttı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,4 oranında arttı. Haziran ayında 87,92 olan endeks değeri Temmuz ayında 88,24 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.
Genel ekonomik durum beklentisi %5,8 azaldı

Haziran ayında 89,48 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %5,8 oranında azalarak, Temmuz ayında 84,33 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.
İşsiz sayısı beklentisi %7,2 azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %7,2 oranında azalarak, Temmuz ayında 63,89 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali %13,7 arttı

Tasarruf etme ihtimali endeksi %13,7 oranında arttı. Haziran ayında 19,53 olan endeks, Temmuz ayında 22,20 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.
http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18845

 

                                                                                                                                            Şüheda Baran