Dünyanın Yunanistan Sonrası Finansal Geleceği

Gökhan Ezgin, Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Üyesi

Avrupalılar sonunda karar aşamasına gelebildiler. Yunanistan için bir yol ayrımına gelindi ve Yunanistan’ın borç silme operasyonu büyük oranda tamamlandı.

Bundan öncesinde de AB, Yunanistan konusunda “borçların yeniden yapılanması ve ikinci yardım paketi” aşamasını geçmiş, Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’ın borcunu 2020 yılına kadar milli gelirin yüzde 120 oranına düşürecek önlemler üzerine uzlaşmışlardı. Böylece sonu gelmez iflaslar, sosyal ve politik krizlerle dolu kaotik bir ortamın önüne geçilmiş oldu. Yunanistan ve AB şimdilik dipsiz kuyuya düşmemek için bir irade ortaya koydular.

AB liderleri ayrıca mali disiplini güçlendirmek üzere bir anlaşma üzerinde uzlaştılar.  Fakat İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’nin taraf olmamaları nedeniyle, anlaşma AB düzeyinde değil, hükümetler arası düzeyde olacak. AB’ye üye ülkelerin kamu maliyelerine yeni ve kapsamlı yetkiler getirecek olan bu anlaşmanın 5 yıl içinde AB Hukuk Sistemi’ne entegre edilmesi öngörülüyor. Eğer bütçe açıklarına gereken önem verilmemeye devam edilirse, bugün Yunanistan’ın düştüğü duruma düşecek çok sayıda ülke sırada bekliyor.

AB üyesi ülkeler krizin açtığı derin yaralara karşın Euro’dan vazgeçmek istemiyor. Bu, artık son derece net görülen bir gerçek. Bağımsız bir danışmanlık firmasının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Euro kullanan AB ülkelerinin % 92’si tek para biriminin devamından yana. Yunanistan ve İspanya gibi krizin en çok yaraladığı iki ülke ise, şaşırtıcı bir şekilde Euro’nun devam etmesi ve hatta yeni ülkeler ile genişlemesi gerektiğini düşünenler arasında ilk sırada yer alıyor.

Borç silme operasyonu sonrası Euro’nun geleceği şimdilik güvence altına alındı. Bu operasyon sonrasında Avrupa genelinde borç sorununa ilişkin olumlu bir hava esiyor. Ancak kaygılar ve risklerin halen devam ettiğinin de altını kalın harflerle çizmek gerekiyor. Avrupa Birliği 2011 yılı son çeyreğinde yüzde 0,5 küçüldü. Bu küçülmenin 2012 yılının ilk iki çeyreğinde bu küçülmenin sürmesi bekleniyor.

ABD ekonomisinde ise toparlanma ve sınırlı da olsa beklentilerde iyileşmeler var. ABD genişletici para politikalarını kuvvetlendirerek sürdürüyor. Daha önce ABD Merkez Bankası FED çok düşük faiz oranlarının 2014 yılsonuna kadar sürebileceğini açıklamıştı. FED’in daha fazla parayı piyasaya vermesi bekleniyor.

Bu noktada Ortadoğu’daki gelişmeler ve İran konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle artan petrol fiyatları da önemli bir risk olarak karşımıza çıkmaya başladı.  Petrol fiyatlarında yaşanacak yükselişler, zaten zor bir dönemden geçen dünya ekonomilerine ekstra bir yük olarak değerlendirmelidir.

Önceki Pozitif Gündem, Müzakereler ve AB Dönem Başkanlığı
Sonraki Teşvik Paketi Yazısı

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Avrupa Birliği Günlüğü 0 Yorum

Greferandum’da “Hayır” Ne Diyor? – Dr. Oğuz Demir

Başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyada merakla izlenen Yunanistan’daki referandumun sonuçları büyük ölçüde belli oldu. Yunan halkı AB’nin yeni anlaşma için yapılmasını istediği reform paketine hayır dedi. Bu sonucun

Avrupa Birliği Günlüğü 0 Yorum

Yunanistan Krizi ve AB Bütünleşmesi

Pelin Bingöl, Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı   Yunanistan’da yaşanan ekonomik krize bağlı olarak gösteriler ve genel grev uzun bir süredir devam ediyor. Bunun en önemli nedeni ise Yunanistan bütçesinin %

Avrupa Birliği Günlüğü

Avrupa’da Ortak Kriz Ortak Borçlanmaya Yol Açacak mı?

Pelin Bingöl, Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı         Avrupa’da Yunanistan krizi ile kritik bir noktaya ulaşan ardından Portekiz ve İrlanda ile devam eden ve bütün Avrupa’ya sıçrama riski

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin