Krizden Etkilenmemek

Sina Erkul, Stratejik Planlama Analisti

 

 

 

 

 

 

Tarihi günler yaşıyoruz.  Amerika’da yaşanan protestolar, Yunanistan ve İspanya’nın yaşadığı ekonomik bunalım, Euro bölgesi krizine zemin hazırladı ve nihayet Avrupa Birliği yeni bir döneme girdi. İngiltere’nin yeni anlaşmayı veto etmesi veya imzalamamış olması bana göre sürpriz değil. İngilitere zaten birliğin içinde değildi. Eğer İngiltere bir kriz yaşıyorsa bu kendi krizidir.

AB ülkeleri arasında imzalanan yeni anlaşma getirdiği kısıtlarla uzun vadede yaraları saracak gibi görünmekte. Peki bu Türkiye’yi ne kadar etkileyecek aslında şöyle demek daha doğru olur bu kriz Türkiye’yi beklenenin dışında ne kadar etkileyecek. Cari açığımız büyüyor ve enflasyon ne yazık ki beklenenin üstünde gerçekleşecek.  Yeni fikirler üretilip ve stratejiler geliştirilmekte, yalnız yerli araba üretimi ne bu noktada iyi bir karar gibi görünmemekte. Ayrıca orta doğuya yönelip krizin etkilerinden kaçınma tezi de çoktan çürütüldü çünkü orada da yaşanan siyasal kriz kendi içinde ayrı bir kaosa dönüştü.

Tüketici kredilerinde artış yaşandığını belirten bankacılık sektörünün yöneticileri bunun bir kriz belirtisi olduğundan bahsediyor. Çünkü kredilerin geri ödenmesi gecikiyor. Bu arada üreticilerde yeni TTK’dan bir hayli şikayetçi aslında ilk bakışta AB’nin şimdi aldığı önlemlere benzemekte. Yani baştan korumacılık yapılıyor gibi görünmekte ama üreticinin, sivil toplum kuruluşlarının bu noktada görüşlerinin dikkate alınması çok önemli. Çünkü yasa yapıcının deneyimi ile üreticinin deneyimi aynı değil. Kriz bizi bu defa teğet geçecek gibi görünmüyor.

Türkiye Euro bölgesindeki krizden kendisine ders çıkarmalı. Evet; 2000 ve 2011 krizinden sonra ders almış olabiliriz üstelik önlemde almış olabiliriz.  Ama dünyada çok büyük hem siyasal ve ekonomik bunalım söz konusu bu durumda finansal piyasaların derinleşmesine önem verilmeli ayrıca BDDK’da temkinli olmalı. Faizler, krediler kontrol altında tutulmalı.

Önceki Ekonomistler Platformu, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde
Sonraki Kurtuluş Merkozy`de Mi?

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Ekonomik İstikrar Günlüğü

Cari Açık Çıkmazından Çıkmanın Yolu

Gökhan Ezgin, Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Üyesi     Cari açık konusu, gündemin yeni bir maddesi değil. Çok uzun süreden beri cari açık hep vardı. Bir süre daha da bizimle

Ekonomik İstikrar Günlüğü 0 Yorum

Büyüme Rakamları Olumlu

Gökhan Ezgin, Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Üyesi   En son açıklanan rakamlara göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,9, ikinci çeyreğinde yüzde 9,1, üçüncü çeyreğinde yüzde 8,4 olarak büyüyen Türkiye ekonomisi

Ekonomik İstikrar Günlüğü 0 Yorum

Teşvik Paketi Hakkında

Oğuz Demir, Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Başkanı Başbakan Erdoğan, kurmayları ile birlikte Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve diğer ilgili kurumların çalışmaları sonucu hazırlanan yeni teşvik paketini kamuoyu ile paylaştı. Bir

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin