Ekonomi Günlüğü – 04 Eylül

 

                                                                                                                                                  04.09.2015

AMB POLİTİKA FAİZİNİ AÇIKLADI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini değiştirmeme kararı aldı. AMB, faizi yüzde 0.05 ile rekor düşük seviyede sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler faizde değişiklik yapılmayacağını öngörmüştü. AMB’nin gösterge faizi sabit tutması dikkatleri Mario Draghi’nin basın toplantısına yöneltti. Yatırımcı, Draghi’nin konuşmasında teşvikin artırılıp artırılmayacağı ile ilgili ipuçları yakalamaya çalışacak.

25 üyeli Yönetim Kurulu Perşembe günü Frankfurt’ta yapılan toplantıda faizi yüzde 0.05’te tutarak Bloomberg anketine katılan 47 ekonomistin tahminlerini karşıladı. Mevduat ve marjinal kredi oranı sırasıyla eksi yüzde 0.2 ve yüzde 0.3 seviyesinde tutuldu.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1823087-amb-politika-faizini-acikladi

 

GÖZLER ABD VERİSİNDE

Piyasalar bugün ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyor. ABD Ağustos tarım dışı istihdam raporu bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Beklenti tarım dışı istihdamın 220 bin kişi arttığı yönünde. İşsizlik oranının ise yüzde 5,3’ten yüzde 5,2’ye indiği tahmin ediliyor. Analistler, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin Fed’e ilişkin beklentiler üzerinde belirleyici olacağını belirterek Fed’in 16-17 eylüldeki toplantısına kadar piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini tahmin ediyor.


http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/gozler-abd-tarim-disi-istihdam-verisinde

 

G20 TASLAĞI: FED’İN FAİZ ARTIRIMI KÜRESEL PİYASALAR İÇİN RİSK

G20 Taslağı, Fed’in olası faiz artırımının küresel piyasalar risk teşkil ettiği ifadesini içeriyor. ABD’de faiz oranlarının yükseltileceği ihtimali gelişen piyasalar için gözde büyümeyi sürdürüyor.

Ankara’da bir araya gelen G20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları yetkilileri, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltmesinden kaynaklanabilecek olası aksamalara odaklanıyor.

Cuma günü yapılacak görüşmeler öncesinde hazırlanan ve Bloomberg News tarafından görülen bildiri taslağında, “Ekonomik görünümün gelişme göstermesine paralel olarak, para politikasında sıkılaşma bazı gelişmiş ekonomilerde daha yüksek ihtimalli ki bu durum finans piyasalarındaki belirsizliğin ana kaynaklarından bir olmayı sürdürüyor.” ifadeleri yer aldı.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1823314-g-20-taslagi-fedin-faiz-artirimi-kuresel-piyasalar-icin-risk

Fed’e Faiz Artırma Çağrısı Yok

G20 bildirisinde Fed’in faizleri artırmaması gerektiğini belirten ifadeler yer almayacak. G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının toplantısında gelişmekte olan ülkelerin Fed’in faiz artırımı ve zamanlamasına dair endişelerini dile getirdikleri, ancak toplantı sonuç bildirisinde Fed’in faiz artırmaması gibi bir çağrı yer almayacağı belirtildi.

Reuters’a bilgi veren delege, “Fed’in adım atmaması gibi bir ifade olmayacak” dedi. Gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Ankara’da iki gün sürecek görüşmelere başladı.

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/g20–faizi-artirma–demeyecek

MERKEZ BANKASI’NDAN KIRMIZI ET VURGUSU

TCMB aylık fiyat gelişmeleri raporunda kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesinin gıda fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekti. Ağustos ayı enflasyon verisinin ardından TCMB aylık fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı.

Raporda “Mevsimsellikten arındırılmış göstergeler enflasyonun ana eğiliminin yavaşlamakla birlikte yüksek seyrini sürdürdüğüne işaret etti.” denildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, TÜFE üzerinde Türk Lirası’ndaki birikimli değer kaybının etkilerinin izlendiğini belirtti. Merkez Bankası, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesinin gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğini vurguladı.

http://www.ntvpara.com/haberler/finans/mb-den-kirmizi-et-vurgusu

TSİPRAS ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Eski Yunanistan Başbakanı ve Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, 20 Eylül’de yapılacak erken genel seçim kapsamında başkent Atina’da Yunan seçmenlere seslendi.

Atina’da 20 Eylül seçimleri öncesi ilk mitingde konuşan Tsipras eskiden kurtulup eski vesayetin yeniden dönmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Yunanistan’ı çamurdan kurtaracaklarını söyleyen Tsipras, “Önümüzde umut var. Seçimlerde halktan bize net ve güçlü bir yetki vermelerini istiyorum.” diyerek seçmenlerinden oy istedi.
http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/cipras-secim-kampanyasina-basladi

http://www.demokrathaber.net/dunya/tsipras-onumuzde-umut-var-h53895.html

 

Şüheda Baran

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 03 Eylül
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 07 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 702 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 09 Ekim

09.10.2015 73 MİLYON GENÇ ‘İŞSİZ’ Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yayınladığı 2015 raporunda 73 milyon genç işsiz olduğu açıklandı. Uluslararası Çalışma Örgütü, “Gençler İçin Küresel işsizlik Eğilimleri 2015” raporunda 73 milyon genç

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 08 Temmuz

  08.07.2015   SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ AÇIKLANDI Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. -Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 07 Ekim

07.10.2015 IMF KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ Uluslararası Para Fonu 2015 yılı için küresel büyüme tahminini yüzde 3.3’ten yüzde 3.1’e düşürdü. Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin 2015 ve 2016 yıllarına ilişkin

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin