Ekonomi Günlüğü – 07 Ağustos

07.09.2015

DEFLASYON TEHLİKESİ BİTECEK

AMB Yönetim Konseyi Üyesi Visco, Euro Bölgesi’nin bu yıl deflasyon tehlikesinden sıyrılacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco, Euro Bölgesi’nin bu yıl deflasyon tehlikesinden sıyrılacağını, ancak önümüzdeki dönemde enflasyonun çok çok düşük seyredeceğini söyledi. CNBC’ye konuşan Visco, gelecek yılın Eylül ayında enflasyon hedefine ulaşmamış olmaları halinde parasal genişlemeyi sürdüreceklerini kaydetti.

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/deflasyon-tehlikesi-bitecek

G20’DEN ‘DEVALÜASYON’ AÇIKLAMASI

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sonuç deklarasyonunda, “Rekabetçi devalüasyonlardan uzak duracağız. Korumacılığın her türlüsüne karşı mücadele edeceğiz” denildi.
Kasımda yapılacak G20 liderler zirvesi öncesi hazırlık mahiyetinde, 4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sonrası sonuç deklarasyonu yayımlandı. Deklarasyonda, bir çok ülkede tekrar hız kazanan ekonomik aktiviteye ilişkin memnuniyet ifade edilirken, global büyümenin ise beklentilerin uzağında kaldığına dikkat çekildi. Bu bağlamda G20 üyelerinin, ekonomik toparlanmayı desteklemek üzere daha güçlü adımlar atılması konusunda taahhütlerde bulunduğu ifade edildi.

Makro ekonomik ve yapısal reformların sürdürülebilir ve güçlü büyüme performansı için hayati önemde olduğu vurgulanan deklarasyonda, “Para politikaları, merkez bankalarının görev tanımları içinde ekonomik aktiviteyi desteklemeye devam edecektir. Fakat para politikaları tek başına dengeli bir büyümeye götürmez” ifadelerine yer verildi. Ilımlı ekonomik toparlanmayla beraber gelişmiş ekonomilerde parasal koşulların sıkılaşma ihtimalinin arttığı belirtilen raporda, piyasalar tarafından belirlenen döviz kuru sistemlerine doğru ilerleme konusunda üyelerin kararlılığına vurgu yapıldı. Ekonomik temelleri ve göstergeleri yansıtmayan, ekonomik yapıya uyumsuz döviz kurlarından kaçınmak için esnek döviz kur sistemlerinin önemine vurgu yapan üyeler, “Rekabetçi devalüasyonlardan uzak duracağız. Korumacılığın her türlüsüne karşı mücadele edeceğiz.

Borçların milli hasılaya oranını sürdürülebilir bir seviyede tutarken yakın dönem ekonomik şartları dikkate alarak büyüme ve istihdam yaratmak için esnek mali politikalar kullanacağız. Bu amaçla verimliliği ve kapsayıcılığı desteklemek için bütçe harcamalarının ve gelirlerin kompozisyonunu da gözden geçireceğiz” taahhüdünde bulundular.

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/g20-den–devaluasyon–mesaji

ÇİN 2014 BÜYÜMESİNİ %7,3’e REVİZE ETTİ

Çin 2014 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesini yüzde 7.4’ten yüzde 7.3’e revize etti. Çin ekonomisi geçtiğimiz yıl hükümetin önceden açıkladığından daha yavaş bir büyüme kaydetti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin 2014 büyümesi, ilk açıklanan yüzde 7.4 seviyesinden aşığı yönlü revize edildi. Ulusal istatistik kurumunun Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Çin geçtiğimiz yıl yüzde 7.3 genişleme gösterdi.

Söz konusu değişiklik temel olarak hizmet sektöründen kaynaklanıyor. Hizmet sektöründe büyüme yüzde 8.1’den yüzde 7.8’e revize edildi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1823721-buyume-asagi-yonlu-revize-edildi

 

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 04 Eylül
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 08 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 684 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 25 Ağustos

25.08.2015 2015 FAİZ ARTIŞI MI GETİRDİ? Lockhart: 2015’te faiz artışı mümkün. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed’in bu yıl faiz artırmasının mümkün olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, önümüzdeki

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 04 Eylül

                                                                                                                                                    04.09.2015 AMB POLİTİKA FAİZİNİ AÇIKLADI Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika faizini değiştirmeme kararı aldı. AMB, faizi yüzde 0.05 ile rekor düşük seviyede sabit tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 01 Eylül

01.09.2015 ÇİN’DEN KÖTÜ VERİLER Çin’de bu sabah açıklanan veriler dünyanın 2. Büyük ekonomisinde yavaşlamanın beklendiğinden daha sert olduğuna işaret etti. Çin’de fabrika aktivitesi Ağustos ayında son altı buçuk yılın en

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin