Büyümenin Yeni Motoru: Kamu Harcamaları

Büyümenin Yeni Motoru: Kamu Harcamaları

İSTANBUL – 09.09.2016:  TÜİK, 2016 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye ekonomisi Nisan-Haziran döneminde %3,1’lik bir büyüme performansı gösterdi. Açıklanan bu rakam ile Türkiye ekonomisinin büyüme performansı Anadolu Ajansı anketi ile tespit edilen piyasa beklentisinin orta noktası olan %3,3’ün çok az altında kaldı.

Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Türkiye ekonomisi 2016 yılının ikinci çeyreğinde büyüme performansı açısından ilk çeyreğe göre bir miktar yavaşlamış görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle ikinci çeyreklerde yılın ilk çeyreğine göre daha hızlı bir büyüme performansı görülüyordu. Bu sefer Türkiye’nin içinde ve dışında yaşanan gelişmelerin büyüme performansında sınırlı da olsa olumsuz bir etkisi olduğu görülüyor.

Büyümedeki yavaşlamada tüketici harcamalarındaki yavaşlama ve özek sektör yatırımlarındaki daralmanın etkin olduğu görülüyor. Kamu harcamalarındaki %15,9’luk artış ise bahsi geçen olumsuz etkilerin sınırlı olmasını sağlamış durumda. Öte yandan ilk çeyrekte gördüğümüz %2,4’lük olumlu dış ticaret etkisini bu çeyrekte sadece %0,2 olarak görüyoruz. Bu etki de oldukça azalmış durumda. Sektörel açıdan da yılın ikinci çeyreğinde özellikle konaklama ve yiyecek hizmetleri alt sektöründeki daralma dikkat çekici.”

Demir yaptığı açıklamada tüketimin canlandırmasına yönelik olarak ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemlerin önümüzdeki dönem için bir miktar büyümeye katkı sağlayabileceğini ifade ederken şunları kaydetti.

“Temmuz ayındaki hain darbe girişiminin olumsuz etkileri, turizm sektörünün bu yaz istenen performansı gösterememesi ve imalat sanayindeki olumsuz işaretler dikkate alındığında Türkiye ekonomisi açısından zorlu bir üçüncü çeyrek geçirdiğimiz ortada. Bu süreçte ihracattaki artış ise ümit verici.

Bu noktada Türkiye ekonomisinin sahip olduğu potansiyelin tüketim ve yatırıma yönelik atılan adımlar ve uluslararası konjonktürün de bir miktar lehimize devam etmesi ile yavaşlamanın etkilerinin bunca olumsuzluğa rağmen aşılabileceğini düşünüyoruz.”

Önceki 2. Yarı Piyasaya Bakış Araştırma Raporu
Sonraki EkP's Profile Presentation

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Ekonomi Yönetimi, Küresel Şartlar ve Günün Gerçeklerini Dikkate Alarak Acil Eylem Planları Hazırlamalı

Yeni Kabine ve ekonomi yönetiminin açıklanması üzerine Ekonomistler Platformu tarafından bir açıklama yapıldı. “Ekonomi Yönetimi, küresel şartlar ve günün gerçeklerini dikkate alarak acil eylem planları hazırlamalı!” Ekonomistler Platformu, Başbakan Prof.

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Demokratikleşme Süreci Devam Etmelidir

Ekonomistler Platformu: Demokratikleşme süreci devam etmelidir. Ekonomistler Platformu’ndan seçim sonucuna ilişkin ilk değerlendirme: “İç siyasi riskler açısından en az ekonomi kadar belirleyici olan demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi uluslararası normlara ilişkin,

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Tüketici Güven Endeksi Ekim 2015

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı Tüketici Güven Endeksi Sonuçları’nı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Ekim ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında arttı; Eylül ayında 58,52 olan endeks Ekim ayında

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin