Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı Tüketici Güven Endeksi Sonuçları’nı açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Ekim ayında bir önceki aya göre %7,3 oranında arttı; Eylül ayında 58,52 olan endeks Ekim ayında 62,78 oldu. Endeks 2014 yılı Ekim ayına göre %10,6 altında kaldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, “Türkiye ekonomisi son birkaç yıldır özellikle tüketim harcamalarının güçlü seyretmesi ile olumsuz beklentilere rağmen büyümesini sürdürüyor. Ekim ayı sonuçları, tüketici güveninin 1 Haziran seçimlerinden bu yana ilk kez artma eğilimi göstermesi açısından önemli.” şeklinde konuştu.

Demir, “Yaz döneminde Türkiye’deki siyasal belirsizlikler ve küresel ekonomik ortam sonucunda Türk Lirası’nın hızlı değer kaybı tüketicinin kafasını karıştırmış ve bu kafa karışıklığı güven endeksine de yansımıştı. Ancak özellikle Ekim başından bu yana Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri etkileyecek olan FED faiz kararı gibi unsurlara ilişkin beklentilerin 2016’ya sarkma olasılığının artması ve Türkiye içindeki çatışma ortamının bir nebze olsun azalması ve seçim sonrasına ilişkin iyimser beklentiler tüketici güveninin artmasını sağladı.

Yapılan açıklamada “Bu ay açıklanan sonuçların iki önemli mesajı olduğu görülüyor. Birinci mesaj, tüketicinin hala dövizdeki hareketlere doğrudan tepki verdiği, ikincisi ise ekonomideki gelişmelerin tüketiciler tarafından yakından izlendiğidir. Bu durum endekste de görülen belirsizliklere karşı tüketicilerin tasarruf eğilimine yönelmesi ile de doğrulanıyor.” denildi.

Bilgi için:

info@ekonomistler.org.tr

0212 234 54 07