Bu yıl 4.sü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftasına İstanbul ev sahipliği yaptı. 8-9 ve 10 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte inovasyonun ekonomik ve sosyal boyutlarının Türk İş Dünyasına etkisi, inovasyonun ekonomik kalkınmada yeri ve inovasyon işbirliklerinin artırılması hususlarında birçok panel ve konferans gerçekleştirildi.

Bizde Ekonomistler Platformu olarak ‘’İnovasyonun Ekonomik Kalkınmadaki Gücü’’ adlı panelde yerimizi aldık. Moderatörlüğünü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yaptığı panelde konuşmacı olarak Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar ve Habertürk ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım yer aldı.

Konuşmacılar, ekonomik kalkınmada inovasyonun en önemli etken olduğu ve inovasyonun yerinin bu bağlamda tartışılamaz olduğu fikrinde birleşti. Fikirlerini ve görüşlerini ayrı ayrı beyan etmelerine rağmen, vermek istedikleri mesaj aynıydı. O da inovasyonun özellikle katma değerli ürün yapımında dünyayla yarışır hale gelmek ve Türkiye ekonomisini istenilen noktalara getirmek için vazgeçilemez olduğuydu.

Türkiye ekonomisini daha ileri seviyelere taşımanın kalıcı inovasyon stratejileriyle ihracatı artırıp ithalatı azaltmak ve katma değerli ürün imalatında yapılacak olan girişimlere destek verilmesiyle gerçekleştirileceğini savunan konuşmacılar, yaratıcı inovasyonun gerçekleştirilmesinde verilen maddi desteklerden ziyade eğitim kalitesinin artırılmasıyla kalıcı ve uzun vadeli inovatif projeler gerçekleştirilebileceği fikrinde hemfikir oldu.