Sultanahmet Açıklaması

Sultanahmet Açıklaması

Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir bugün gerçekleşen saldırının ardından bir açıklama yaptı:

“Saldırının amacı ekonomik açıdan istikrarsızlık ortamı yaratmaktır!”

 Dr. Oğuz Demir, “Sultan Ahmet Meydanı’nda bugün gerçekleştirilen terörist saldırı, Türkiye’nin ekonomik güvenliğini de hedef almıştır. Türkiye ekonomisini 2016’da zor bir yıl bekliyor!” şeklinde konuştu.

Sultanahmet meydanında bugün gerçekleşen terör saldırısının ardından Ekonomistler Platformu bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, küresel ve bölgesel risklerin en fazla olduğu bir dönemde gerçekleştirilen saldırının hedefinin Türkiye’nin ekonomik ve siyasal anlamda karşı karşıya kaldığı huzursuzluk ortamını derinleştirmek olduğu ifade edildi.

Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir açıklamada şunlara değindi:

“Can kaybının olduğu bir ortamda ekonomi konuşmak oldukça zor. Terörün her türlüsünü şiddetle kınıyor, yaralılara acil şifa diliyor ve hayatını kaybedenler için derin bir üzüntü duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Karşı karşıya kaldığımız saldırının temel hedefinin Türkiye’nin ekonomik ve siyasi huzursuzluğunu derinleştirmek olduğu net bir şekilde görülüyor. 

Rusya – Türkiye gerginliğinin Türkiye turizmi açısından önemli kırılganlıkları beraberinde getirdiğini tahmin ettiğimiz 2016 yılında, Türkiye turizminin kalbi olan İstanbul’un en önemli turizm merkezi Sultanahmet Meydanı’ndaki saldırı hepimiz için önemli bir endişe kaynağı olmuştur.

ABD Merkez Bankası FED’in faiz arttırımı, Türkiye-Rusya gerilimi, Suudi Arabistan-İran gerginliği gibi küresel ve bölgesel risklerin etkili olacağını tahmin ettiğimiz böylesi bir dönemde yapılan saldırının amacı Türkiye’yi bu bataklıkta daha derinlere çekmektir. Türkiye’nin bu yıl Rusya geriliminin yaratacağı 2 milyar dolarlık gelir kaybını telafi etme yollarını aradığı bir dönemde, 10 milyonun üzerinde yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul’da yaşanan patlamanın amacı oldukça nettir. Bu noktada turizm sektöründeki kaybın da en azından yılın ilk 6 aylık sürecinde 1 milyar dolara yakın bir ek kayıp ile karşı karşıya olacağı tahmin edilmektedir

Hükümetin ve ilgili tüm aktörlerin bu noktada soğukkanlı davranması, ekonomi ve güvenlik açısından gerekli önlemleri acilen alması  büyük önem taşımaktadır.”

Editöre not

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Genç ve dinamik gönüllüleri ve 10 yılı aşkın süredir geliştirdiği ulusal ve uluslararası ilişkileri ile Ekonomistler Platformu, Türkiye’ye örnek bir düşünce kuruluşu modeli sunmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim: Tel: 0212 234 54 07 Faks: 0212 234 54 06 www.ekonomistler.org.tr

 

Önceki Mobil Teknoloji, Mobil İstihdam Projesi Başlıyor
Sonraki Sözcü: Sultanahmet Saldırısı 1 Milyar Dolar Kayıp Yaşatabilir

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basın Bültenleri 0 Yorum

Büyümenin Yeni Motoru: Kamu Harcamaları

İSTANBUL – 09.09.2016:  TÜİK, 2016 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye ekonomisi Nisan-Haziran döneminde %3,1’lik bir büyüme performansı gösterdi. Açıklanan bu rakam ile Türkiye ekonomisinin büyüme

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Ekonomi Yönetimi, Küresel Şartlar ve Günün Gerçeklerini Dikkate Alarak Acil Eylem Planları Hazırlamalı

Yeni Kabine ve ekonomi yönetiminin açıklanması üzerine Ekonomistler Platformu tarafından bir açıklama yapıldı. “Ekonomi Yönetimi, küresel şartlar ve günün gerçeklerini dikkate alarak acil eylem planları hazırlamalı!” Ekonomistler Platformu, Başbakan Prof.

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Demokratikleşme Süreci Devam Etmelidir

Ekonomistler Platformu: Demokratikleşme süreci devam etmelidir. Ekonomistler Platformu’ndan seçim sonucuna ilişkin ilk değerlendirme: “İç siyasi riskler açısından en az ekonomi kadar belirleyici olan demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi uluslararası normlara ilişkin,

1 Yorum

  1. microekonomist
    Ocak 18, 15:38 Reply
    Harika bir tespit Rusya ile olan gerilimden turizm zarar göreceği aşikar iken bir de böylesine bir saldırı ülkemizi en çok ziyaret eden iki ülkeden biri olan Alman turistlere de zarar verecektir. Rus ve Alman turizmin dışında Arap turizmi de çıkmaza girmek üzeredir. Rusya'ya yapılan ihracat ta da ciddi problemler bizi beklemektedir.

Yanıt verin