Ekonomi Günlüğü – 27 Ağustos

27.08.2015

FED’DEN ‘EYLÜL’ MESAJI

New York Fed Başkanı Dudley, Eylül ayında faiz artırımının birkaç hafta öncesine kıyasla daha zor göründüğünü söyledi. ABD Merkez Bankası Fed’den yeni mesajlar geldi. New York Fed Başkanı William Dudley, Eylül ayında faiz artırımının birkaç hafta öncesine kıyasla daha zor göründüğünü söyledi. Dudley şunları söyledi: “Küresel piyasalardaki çalkantı ABD’de istihdam görünümünü etkileyebilir. Uluslararası gelişmeler ABD ekonomisi üzerindeki riskleri artırdı. Küresel piyasalardaki çalkantıya aşırı reaksiyon vermemek önemli, Fed verilere bağlı karar vermeye devam edecek. Uluslararası piyasalardaki gelişmeler ABD’de faiz artırımının zamanlamasının hesabını etkiler. Hisse piyasalarında büyük ve uzun süreli bir düşüşün ABD ekonomisinin görünümü üzerinde etkileri olabilir.”

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1120744-fedden-eylul-mesaji

FİDELİTY: DEFLASYON RİSKLERİ FED’İ YAVAŞLATACAK

Yatırım fonu devi Fidelity Investments, deflasyon risklerinin Fed’in yavaşlatacağını belirtti. Yatırımcıya kaliteli tahvil alımı tavsiyesinde bulundu. Yatırımfonu devi Fidelity Investments, ABD’de deflasyonal baskıların arttığı uyarısında bulundu.

Boston merkezli yatırım şirketine göre, Fed bunun bir sonucu olarak faiz oranlarını yavaş bir şekilde artıracak.Fidelity, hisse senedi piyasasındaki düşüş ile birlikte yatırımcıların varlıkları çeşitlendirmek amacıyla yüksek kaliteli tahvil sahibi olmaları gerektiğini ifade eti.

Küresel enflasyon beklentileri göstergesi 5 yılın en düşük seviyesine yöneldi. Bunda emtia fiyatlarındaki düşüş etkili oldu. Bloomberg Emtia Endeksi Çarşamba günü düşüşünü 1999’dan bu yana en zayıf seviyeye genişletti. Öte yandan Çin’de ekonomik büyümenin yavaşladığı endişesi hisse senetlerinde bir haftalık bir satış dalgası getirdi. MSCI Dünya Endeksi 18 Ağustos’tan bu yana yüzde 18 geriledi.

Fidelity’den Dirk Hofschire, “Emtia fiyatları ve Çin’den gelen baskılar dolayısıyla deflasyonal bir etki görüyoruz. Bu durum Fed’i sıkılaştırma döngüsünde daha az agresif olmaya teşvik edebilir” dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1821707-fidelity-deflasyon-riskleri-fedi-yavaslatacak

JİM RODGERS: BOĞA RALLİSİ İHTİMALİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, emtiada hızlı düşüşler sonrası “boğa rallisi” ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Jim Rogers‘tan emtia fiyatlarına yönelik tahmin geldi. Rogers, emtiada boğa rallisi ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. BBC Radyo 4’e konuşan emtia gurusu, düşük emtia fiyatlarının arzı caydırdığını, bu nedenle talep yatay da kalsa, fiyatların mevcut seviyelerden yükselebileceğini söyledi.  Rogers “Düşük petrol fiyatlarının çaresi düşük petrol fiyatlarıdır, problem kendi kendini çözer” dedi.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/jim-rodgers-boga-rallisi-ihtimali-goz-ardi-edilmemeli,FHf-7uM1ykyTvagbThRNIQ

ÇİN HİSSELERİ 5 GÜNLÜK DÜŞÜŞÜ SONLANDIRDI

Çin hisseleri yükselirken, gösterge endeks 1996’dan bu yana gösterdiği en kötü 5 günlük düşüşü sonlandırdı. Finansal şirketler yükselirken, PetroChina Co. kayıpları sildi.

Sanghay Bileşik Endeksi, yüzde 5.3 yükselerek 3,083.59 puandan günü tamamladı. Endeks 5 günlük düşüş döneminde yüzde 23 gerilemişti. China Life Insurance Co. karının artmasının ardından yüzde 7.3 prim yaptı. China Shipbuilding Industry Co. yüzde 10, Wangsu Science & Technology Co. yüzde 6.1 prim yaptı. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.6 artış göstererek, 10 günden bu yana ilk kez yükseldi. Öte yandan Çarşamba günü ABD hisseleri 5 yılın en büyük yükselişini kaydetti. Securities Daily Gazetesi’nin Perşembe günü ön sayfasında yer alan yoruma göre işlemlerin normal sürmemesi ile birlikte Çin, hisse senedi piyasasını istikrarlaştırma önlemlerini zayıflatmamalı.

Şanghay göstergesi, merkez bankasının Kasım ayından bu yana 5. kez faiz indirim kararı almasının ardından Çarşamba günü yüzde 4.3 kadar yükseldi ancak günü yüzde 1.3 aşağıda tamamladı.

Hong Kong’daki Fidelity Worldwide Investment yatırım direktörü Catherine Yeung, “Bazı ilginç giriş noktaları görüşüyoruz. Ancak bu temellerdeki bir değişimden dolayı değil, geniş piyasadaki düzeltmeden kaynaklanıyor. Yatırımcılar volatilitenin artmasını beklemeli” dedi.

Hang Seng Endeksi yüzde 2.3, CSI 300 Endeksi yüzde 2.1 yükseldi. Şanghay’da işlem hacmi günün bu saatinde 30 günlük ortalamanın yüzde 18 altında seyrediyor.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1821688-volatilite-artabilir

 

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 26 Ağustos
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 28 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 707 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 18 Ağustos

18.08.2015 MOODY’S RAPORUNDA ÖNE ÇIKAN 5 ÜLKE Moody’s yayınladığı raporda Japonya dışında kalan G20 ülkeleri için büyüme tahminlerini düşürdü. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yayınladığı son büyüme raporunda, Japonya’daki iyi gidişatı bir kenara

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 27 Temmuz

YUNANİSTAN BEKLEMEDE –  Mali sıkıntıdaki Yunan hükümeti, Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) borcunu ödemesi için son tarih olan 20 Ağustos öncesi yeni bir kurtarma programını sonlandırmaya çalışıyor. AMB, Uluslararası Para Fonu (IMF)

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 31 Temmuz

  31.07.2015   TÜİK,Turizm ve Dış Ticaret İstatistiklerini Açıkladı TURİZM VERİLERİ Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %13,8 azaldı –  Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan II.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin