Ekonomi Günlüğü – 28 Ağustos

28.08.2015

FED’İN FAİZ İKİLEMİ

Fed faizi Eylül’de artırıp artırmama konusunda ikilem yaşıyor. Küresel piyasalarda yaşanan son dalgalanma Fed’i faizi artırma konusunu düşünmeye iterken, ABD’de bu hafta açıklanan verilerin ise iyileşmeye işaret etmesi dikkat çekiyor.

ABD Merkez Bankası, faizi Eylül’de artırıp artırmamanın kararsızlığını yaşıyor. Haftanın ilk yarısında finansal piyasalarda yaşanan büyük çalkantının ardından, birçok Fed yöneticisi ve finans dünyasının önde gelen isimleri faiz artırımına daha mesafeli olduklarını ortaya koydu. New York Fed Başkanı William Dudley ile Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, faizi artırma konusunda eskisi kadar istekli görünmedi. ABD’nin eski Hazine Bakanı Larry Summers ile dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’ın başkanı Ray Dalio, Fed’in faizleri artırmaması gerektiğini savundu. Ancak piyasaların çalkanlandığı bir dönemde Amerika’da açıklanan verilerin iyi gelmesi ABD Merkez Bankası’nın faiz konusunda karar almakta zorlanacağına işaret ediyor. Dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaşı başvuruları, Conference Board tüketici güveni endeksi, yeni ve bekleyen konut satışlarının tümü ekonomide toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Son olarak ikinci çeyrek büyüme oranının yüzde 2,3’ten yüzde 3,7’ye revize edilmesi de güçlü bir görüntü ortaya koydu. Büyüme verisinin ardından açıklamalarda bulunan başkan ABD Başkanı Barack Obama, Amerika’nın küresel güç ve istikrarın çapası olduğunu söyledi. Hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmayla, Çin ve Avrupa’ya ilişkin endişelere dikkat çeken Obama, en iyi kozların kendilerinde olduğunu ve tek yapmaları gerekenin bu kozları doğru oynamak olduğunu ifade etti. Amerika’da toparlanmanın sürüyor oluşu, Fed’den faiz artırımı isteyenlerin de seslerini daha fazla yükselmelerini sağladı. JP Morgan Chase International Yönetim Kurulu Başkanı Jacob Frenkel, ” Planlanan birşeyin ertelenmesi halinde o zaman pusulanızın piyasaları inandırdığınızdan farklı olduğu izlenimini yaratırsınız. Eğer faiz artırımında gecikme olursa, piyasada dram daha da artar” ifadesini kullandı. Endonezya maliye bakanı da, piyasalardaki dalgalanmaya yol açan şeyin belirsizlik olduğunu ve ABD’nin bir karar vermesinin daha iyi olacağını kaydetti.
http://www.ntvpara.com/haberler/finans/fed-in-faiz-ikilemi

JCR TÜRKİYE’NİN KREDİ NOTUNU TEYİT ETTİ

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye’nin ‘BBB-‘ düzeyinde bulunan kredi notunu teyit etti. Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli yerli ve yabancı cinsinden kredi notunun “BBB-” olarak teyit edildiği, not görünümünün ise durağan olarak bırakıldığı bildirildi. Açıklamada, kredi notunun, yaklaşık 80 milyon nüfusla Avrupa’nın komşusu, Orta Doğu’nun en büyük ulusal ekonomisi olmasının yanı sıra sıkı bankacılık denetimi ve yetkililerin ihtiyatlı mali politikasının; kamu, bankacılık ve hane halkı sektörlerindeki şoklara karşı tampon temelinde bulunması tarafından desteklendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, notların, düşük tasarruf oranı ve kronik cari işlemler açığının, geniş dış finansman ihtiyacı, uluslararası finans piyasaları ve artan siyasi ve sosyal belirsizliklere bağımlı olmasıyla, makroekonomik dengesizlikler tarafından kısıtlandığı kaydedildi.

http://www.ntvpara.com/haberler/finans/jcr-turkiye-nin-kredi-notunu-teyit-etti

ABD BEKLENENDEN HIZLI BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi 2. Çeyrek büyümesi açıklandı. ABD ekonomisi 2. çeyrekte % 3.7 büyüdü. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, tüketici ve işletme harcamalarındaki daha büyük çaplı artışların ABD ekonomisindeki genişlemenin yolunda gittiğini göstermesi ile birlikte, ilk açıklanan rakamdan daha hızlı büyüdü. ABD’de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), diğer bir deyişle ekonomide üretilen mal ve hizmetlerin tümünün toplam değeri, yılın ikinci üç aylık döneminde yıllıklandırılmış rakamla yüzde 3.7 büyüdü ve Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin tümünden daha iyi çıktı. Ekonomi, böylelikle, Ticaret Bakanlığı’nın geçen ay açıkladığı önceki rakam olan yüzde 2.3’ten daha hızlı büyüdü.

http://www.milliyet.com.tr/abd-beklenenden-hizli-buyudu/ekonomi/detay/2108680/default.htm

İNŞAATTA İSTİHAM YÜZDE 1,8 AZALDI

TÜİK verilerine göre, 2015 yılının ikinci çeyreğinde inşaat sektöründe istihdam yüzde 1,8 düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı ikinci çeyrek İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri verisini açıkladı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi 2015 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,0 oranında azaldı.

İnşaat sektöründe çalışılan saat yüzde 1,9 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi 2015 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,9 oranında azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 oranında azaldı.

İnşaat sektöründe brüt ücret-maaş yüzde 2,0 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi 2015 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,0 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat brüt ücret-maaş endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,8 oranında arttı.

http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/insaatta-istihdam-yuzde-18-azaldi-273107h.htm

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir