25.08.2015

2015 FAİZ ARTIŞI MI GETİRDİ?

Lockhart: 2015’te faiz artışı mümkün. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed’in bu yıl faiz artırmasının mümkün olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, önümüzdeki ay faizin artırılacağına dair sağlam inancının biraz daha yumuşadığı sinyallerini verirken, Fed’in “bu yıl bir zamanda” faizleri artırmasının muhtemel olduğunu söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Lockhart, Eylül ayında bir faiz artışı için “istekli” olduğunu söyledi. Lockhart, petrolde sert düşüşün enflasyon görünümünü bulanıklaştırdığını söylerken, Fed daha önce yaptığı açıklamada faizleri artırmadan önce enflasyonun yüzde 2’lik hedefe doğru ilerlediği konusunda emin olmak istediğini duyurmuştu. Lockhart, “Petroldeki düşüşün akaryakıt fiyatlarına yansıması, düşen emtia fiyatlarının diğer ürünlere yansıması ve bunların enflasyon üzerinde yaratacağı baskıdan dolayı bugünden yıl sonuna kadar enflasyonda neler olacağını kestirmek zor olabilir” dedi. Lockhart, Fed’in para politikası kurulunda “merkez” duruşa sahip olarak görülürken, kurul önümüzdeki ay toplanıp faizleri artırıp artırmayacağına karar verecek. ABD borsalarında yaşanan kayıplar ve Çin ekonomisindeki yavaşlamadan dolayı bazı ekonomistler Fed’in faizleri bu yılın sonuna doğru artıracağını ve hatta bu artışın önümüzdeki yıl bile olabileceğini tahmin ediyorlar. Lockhart bunlara rağmen ılımlı ekonomik büyüme, istihdamda artışın devamı ve enflasyonun yavaş bir şekilde ilerlemesini bekliyor. Lockhart, PARA politikasının -faiz oranlarının- bu yıl normalleşmesini bekliyoruz” dedi.

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/lockhart-2015-te-faiz-artisi-mumkun

BARCLAYS, FAİZ ARTIRIM BEKLENTİSİNİ 2016’YA ÖTELEDİ

Barclays Capital ekonomistleri, Fed için faiz artış beklentisi Eylül 2015’den Mart 2016’ya öteledi.

Barclays ekonomistleri, “ABD’de ekonomik aktivitenin sağlam olduğunu görmeye devam etmemize rağmen Fed’in bu korku ortamında piyasaları daha da istikrarsız hale getirebilecek bir faiz artışına başlamasını olası bulmuyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Pimco’nun eski CEO’su Muhammed El-Erian ise “Volatilite, Eylül’de faiz artış ihtimalini azaltıyor, faiz artışı için Aralık hala bir olasılık olarak görünüyor” dedi. El-Erİan piyasalar için 1998 yada 2008 benzetmelerine ise karşı çıktı.

ABD’de vadeli işlemcileri Fed’in faiz artırımını erteleyeceğini fiyatlamaya başladı. Fed fonlama faizi kontratları seviyesi de Eylül’de faiz artırımın giderek daha uzak bir seçenek olduğunu ortaya koydu.

Ağustos’un 7’sinde faiz artırımın Eylül’de başlayacak olması yüzde 54 ihtimalle fiyatlanırken, Pazartesi günü bu oran yüzde 22’ye geriledi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1821034-fedin-faiz-artirimini-erteleyecek-mi

ALMANYA EKONOMİSİ 2. ÇEYREKTE BEKLENTİLERİ KARŞILADI

Almanya ekonomisinde büyüme ihracattan destek bulurken, Çin’deki yavaşlamanın ekonomiye risk teşkil ettiği sinyali verdi. Almanya’nın ekonomik büyümesi ikinci çeyrek dönemde ihracattantan destek buldu. Ancak bu durum Çin’deki yavaşlama küresel ticareti tehdit ederken Avrupa’nın en büyük ekonomisine de risk teşkil ettiği sinyali verdi.

Almanya’nın gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi, yurtdışına yapılan satışların Haziran ayı itibarıyla sona eren üç aylık dönemde yüzde 2.2 arttığını gösterdi. Federal İstatistik Ofisi tarafından Salı günü açıklanan verilere göre özel tüketin yüzde 0.2 yükseldi. Sermaye yatırımı yüzde 0.4 daraldı. Ekonomi yüzde 0.4 genişleyerek 14 Ağustos’taki beklentileri karşıladı.

Almanya’nın en büyük üçüncü ticaret ortağı Çin’de ekonominin yavaşlaması ülkenin ihracatını duraksatabilir. Çin’in yuanı devalüe etmesinden bu yana küresel hisse senedi piyasasından 5 trilyon dolardan fazla bir değer silindi. Bu durum Çin’de yavaşlamanın beklenenden kötü olduğu endişesi yarattı. Almanya hisseleri ayı piyasasına girdi.

Frankfurt’taki Dekabank ekonomistlerinden Andreas Scheuerle, “Çin’de uzun vadeli bir yavaşlama olursa Alman ihracatçılar bunu hisseder. Bu ihracatın çökeceği anlamına gelmiyor. Ancak yüksek büyüme oranlarına veda edilebilir” dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1821073-almanya-ekonomisi-2-ceyrekte-beklentileri-karsiladi

ÇİN’DE KABUS BİTMEDİ

Çin’de borsaların sert düşüşleri devam etti ve Shanghay Bileşik Endeksi önceki üç gün yüzde 15 düşmesinin ardından bugün de yüzde 6 geriledi. Son dönemlerde volatilite gösteren Asya borsaları yatırımcıların düşük fiyatlardan hisse alma fırsatını değerlendirmeleriyle bugün üç yılın en düşük seviyelerinden yeniden yükseliş gösterirken, Çin borsaları düşüşe devam etti ve yüzde 6 kayıp yaşadı. Çin borsalarının ana endeksi Şanghay Bileşik yüzde 6,11 düşerek 3013,82 puana geriledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1.7 yükselirken, Japon Nikkei endeksi de erken saatlerde gerçekleştirdiği yüzde 4.3’lük düşüşün çoğunluğunu sildi. Bir önceki gün yüzde 5 kayıp yaşayan ABD vadeli hisseleri ise Asya işlemlerinde bugün yüzde 2 yükseliş gerçekleştirdi. Çin’de ise borsaların sert düşüşleri devam etti ve Shanghai bileşik endeksi önceki üç gün yüzde 15 düşmesinin ardından bugün de yüzde 5 düştü.

http://www.dunya.com/dunya/uluslararasi-piyasalar/cinde-kabus-bitmedi-272708h.htm

FİNANSAL HİZMETLER GÜVEN ENDEKSİ DÜŞTÜ

2015 yılı Ağustos ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), bir önceki aya göre 2,9 puan azalarak 173,9 seviyesinde gerçekleşti. Finansal Hizmetler Güven Endeksi ağustosta 2,9 puan azaldı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki

iş durumu ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE’yi azaltırken, son üç aydaki hizmetlere olan talep FHGE’yi artış yönünde etkiledi.

Ağustos ayında, son üç aya yönelik değerlendirmelere göre, bir önceki aya kıyasla iş durumunda kötüleşme, istihdamda azalış, hizmetlere olan talepte artış gözlenmektedir. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise, iş durumunda kötüleşme gözlenirken, hizmetlere olan talep ve istihdamda artış gözlendi.

Gelecek üç aya yönelik beklentiler değerlendirildiğinde, bir önceki aya ve bir önceki yılın aynı ayına göre hizmetlere olan talep ve istihdam beklentilerinde azalış görüldü.

http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/finansal-hizmetler-guven-endeksi-dustu-272639h.htm