Ekonomi Günlüğü – 24 Ağustos

24.08.2015

FİTCH’TEN YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

Fitch Ratings, Yunanistan’daki erken seçim kararının, ülkenin iç politikasındaki ve kreditörlerle olan ilişkilerindeki riskleri işaret ettiğini belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,Yunanistan’daki erken seçim kararının, ülkenin iç politikasındaki ve kreditörlerle olan ilişkilerindeki riskleri işaret ettiğini belirtti.

Fitch’in internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, Yunanistan’daki erken seçim kararıyla birlikte kurtarma paketine yönelik risklerin yüksek olmaya devam ettiği ifade edildi. Erken seçimlerin iç politika ve kreditörlerle olan ilişkilerindeki belirsizliği yansıttığı dile getirilen açıklamada, Syriza öncülüğündeki bir koalisyonun olası bir sonuç gibi göründüğü, ancak yine de sonuçların tam olarak tahmin edilemeyeceği aktarıldı.

Erken seçimle birlikte, Yunanistan’a uygulanacak programların gözden geçirilmesinin erteleneceği kaydedilen açıklamada, Yunanistan ve kreditörleri arasındaki güvenin tekrar inşa edilmesinin de zaman alacağı vurgulandı.

Açıklamada, erken seçimle beraber Yunanistan’daki politik risklerin belirginleştiği ifade edildi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1118735-fitchten-yunanistan-aciklamasi
EURO ve YEN ‘FED’ BEKLENTİLERİ İLE RALLİ YAPIYOR

Euro ve yen, hisse senedi piyasasındaki düşüşün ABD’nin faiz artırım görünümünü karartması ile ralli yapıyor. Euro ve yen, döviz traderlarının Fed’in gelecek ay faizleri artıracağına inanmaması ile ralli yapıyor.

Euro dolar karşısında Mayıs ayından bu yana en güçlü seviyeye ulaştı. Yen, emtia ve hisse senetlerindeki düşüşün gelişen piyasa para birimlerinde gerilemeyi tetiklemesi 6 haftanın en yüksek seviyesine geldi. Gelişen piyasa para birimlerindeki düşüş, Çin’in yuanı 11 Ağustos’ta devalüe etmesinin ardından başlamıştı. Güney Afrika randı Pazartesi günü sert bir darbe aldı. Yeni Zelanda ve Avustralya doları 6 yılın en zayıf seviyelerine indi.

Singaour’daki Royal Bank of Scotland Group Plc kıdemli piyasa stratejisti Mansoor Mohi-uddin, “Yen ve euro, gelişen piyasalarda yaşanan risk-kaçışından ve Fed’in faiz artıracağına yönelik beklentilerin gerilemesinden destek buluyor” dedi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.5 değerlenerek Tokyo saati ile 11.34’te 1.1446 dolardan işlem gördü. Euro dolar karşısında erken saatlerde 1.1455 dolar ile 15 Mayıs’tan bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaştı. Yen dolar karşısında yüzde 0.8 yükselerek 121.14 yene geldi. Yen dolar karşısında 121.09 ile 9 Temmuz’dan bu yana en güçlü seviyeye ulaştı.

Yeni Zelanda doları yüzde 1.1 gerileyerek 66.15 ABD senti oldu. Avustralya doları yüzde 1 düşüş ile 72.44 ABD sentine geldi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1820753-euro-ve-yen-fed-beklentileri-ile-ralli-yapiyor

KÜRESEL SATIŞ DALGASI DERİNLEŞİYOR

Uluslararası piyasalarda riskli varlıklara gelen satışlar haftanın ilk gününde paniğe dönüştü.  Endeks vadeli kontratları, güvenli liman niteliğindeki varlıklar hariç tüm piyasaları sarsan satış dalgasına bir son görülmediğini işaret ediyor. Çin hisse senetleri 2007’den bu yana en hızlı kaybını yaşarken, 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi yüzde 2’nin altına indi.

Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 9 düştü ve ABD endeks vadeli kontratları, ABD hisse senetlerinin düşüşünü beşinci güne taşıyabileceğini işaret ediyor. Emtia fiyatları 16 yılın en düşüğüne inerken, Asya’da kredi riski Mart 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yen, yatırımcıların güvenli liman aramalarıyla birlikte ralli yaparken, Alman tahvilleri değer kazandı. Güney Afrika randı yüzde 2.6 düştü.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi, “Durum muhtemelen, düzelmeden önce daha kötüye gidecek,” dedi ve “Çin’de faiz inidrimleri ve politika gevşemesine ihtiyaç var. Aynı zamanda, durum daha kötüye gidebilir. Fed konusunda daha açıklık görmek zorundayız” şeklinde görüş bildirdi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri, Çin’in yuanı beklenmedik bir şekilde devalüe etmesinin, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde yavaşlamanın düşünülenden daha derin olabileceği endişelerini artırmasının 5 trilyonun üzerinde eridi. Bu satış dalgası, küresel ekonominin, Eylül ayında bir artış olma ihtimali azalsa bile, ABD’nin faiz artırımı ile başa çıkacak denli güçlü olduğuna ilişkin güveni sarsıyor.

Tüm önemli Asya borsaları, ABD hisse senetlerinin Cuma günü yaklaşık dört yılın en büyük iki günlük kaybını yaşamasının ardından geriledi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin son 2 günde yüzde 5.2 düşmesinin ardından yüzde 3.1 geriledi. Almanya’da DAX kontratları yüzde 2.7 düşerken, Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 3.3 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi  üst üste yedi gündür düşüyor ve Londra saati ile 07:11’de yüzde 4.9 aşağıdaydı. Asya hisselerinin gösterge endeksi 25 Haziran 2013’ten bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endeks Nisan ayındaki zirvesinden yüzde 20’nin üzerinde düştü.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1820772-yurtdisi-piyasalarda-sert-satislar

 

 

 

 

Önceki Köprüler Projesinde Çalışmalar Sürüyor
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 25 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 17 Eylül

17.09.2015 TÜTÜN İHRACATI 1 MİLYAR DOLAR BARAJINI AŞTI Türkiye’nin tütün ihracatı 2013 yılına göre yüzde 19’luk artışla 906 milyon dolardan 1 milyar 75 milyon dolara ulaştı. Türkiye’ye 2014 yılında 1

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 25 Ağustos

25.08.2015 2015 FAİZ ARTIŞI MI GETİRDİ? Lockhart: 2015’te faiz artışı mümkün. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed’in bu yıl faiz artırmasının mümkün olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, önümüzdeki

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 21 Ağustos

                21.08.2015 TÜİK AĞUSTOS AYI TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİNİ AÇIKLADI Tüketici güven endeksi Ağustos ayından bir önceki aya göre yüzde 3,6 düştü. Tüketici güven endeksi, Ağustos’ta 62.35’e gerileyerek 6.5 yılın en düşük

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin