Ekonomi Günlüğü – 20 Temmuz

 

                   20.07.2015

 

YUNANİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Erken seçime mi gidiyorlar? Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, yardım anlaşmasına muhalif bakanların yerine yenilerini atayarak kabine değişikliğine gitti. Financial Times’ın haberine göre Tsipras, Yunanistan’ı Eylül veya Ekim’de yapılacak bir erken seçime hazırlıyor gibi görünüyor. Yunan Parlamentosu’nda oluşan karmaşanın aşılması için en iyi yolun erken seçim olabileceğine dikkat çekti. Yunanlı bir hükümet yetkilisine göre de yaz aylarından sonra seçim olasılığı var. Bu varsayım gerçekleşirse bu, Mayıs 2012’den bu yana düzenlenen dördüncü Yunan seçimi olur. Anketlerde Syriza Partisi hala diğer partilerin önünde görünüyor. Bu da Tsipras’ın iktidarda kalmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Tsipras Baskı Altında Mali krizle mücadele eden Alexis Tsipras ülkedeki krizi en az hasarla atlatmak için elinden geleni yapıyor, stresli günler geçiriyor. Geçtiğimiz gün Tsipras’ın annesi oğlunun yemeden içmeden kesildiğini, çocuklarına fazla zaman ayıramadığını söylemişti. Başbakan, ülkesi için en iyisini yapmasını ve kendine iyi bakmasını tavsiye eden annesine vaziyet ne kadar kötü olursa olsun her şeyin iyi neticeleneceğini söylüyor.

KDV’ye Zam Geliyor. Yunanistan’da ürün ve hizmetlerde katma değer vergisi yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkıyor. Yunanistan parlamentosunda birkaç gün önce onaylanan vergi zammı, yeni yardım paketi için müzakerelerin ön şartlarından biriydi. Yunan basınında KDV zammı uygulanacak ürün ve hizmetlerin türü yer aldı. Taverna ve barlarda servis edilen içki ve yemeklerde yüzde 23’lük KDV uygulanacak.
IMF’den Yunansitan açıklaması geldi. IMF Birinci Başkan Yardımcısı Lipton, IMF’nin Yunanistan’ın yardım anlaşmasında yer alabilmesi için Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. IMF Başkanı Lagarde da, geçtiğimiz günlerde iflasın eşiğine gelen Yunanistan’ı kurtarmak için hazırlanacak 3. kurtarma planına, borç yapılandırmasını kapsaması halinde katılacakları uyarısında bulunmuştu.
Bankalar artık açılıyor
. Yunanistan’da bankalar 3 haftalık bir aranın ardından bugün açılıyor. Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı, devlet kontrolünün ve para çekme limitlerinin devam edeceğini söyledi. Yunan vatandaşlar yeni dönemde bankalardan  günde 60 euro yerine haftada bir kez 420 euro çekebilecekler.

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/imf-den-yunanistan-aciklamasi-b1e3005064a5e86b

http://t24.com.tr/haber/yunanistanda-uc-hafta-sonra-bankalar-aciliyor,303396

http://www.ensonhaber.com/alexis-tsiprasin-annesi-oglum-yemeden-kesildi-2015-07-19.html

http://www.cnbce.com/haberler/dis-haber/kabine-degisikligi-secim-sinyali-verdi

 
ÇİN BORSASI

Çin’in Şangay Borsası’nda işlem gören hisselerin son bir ayda yaklaşık yüzde 30 değer kaybıyla başlayan finansal kriz, ülkedeki büyük hissedarların önümüzdeki altı ay satış yapmaları engellenerek geçici olarak bastırılmıştı. Fakat Çin’deki borsa krizi hükümetin aldığı tüm önlemlere karşın önümüzdeki günlerde yeniden kıvılcımlanıp Avrupa’ya da etki edecek şekilde tüm dünyayı kasıp kavurabilir.  Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülkenin 2014 yılı ihracatı 2,3 trilyon dolar, ithalatı ise 1,9 trilyon dolar.

Çin borsasında hisse fiyatlarının aniden düşmesiyle borsaya kayıtlı şirketlerin yaklaşık yarısının işlemlerinin durdurulması önümüzdeki günlerde Asya ülkelerinin borsaları ve ekonomilerine de yansıması bekleniyor.

http://www.dunya.com/yorum-inceleme/cin-borsasindaki-tepetaklak-dusus-dunya-ekonomisine-tehdit-mi-268919h.htm

http://www.cnbce.com/haberler/dis-haber/cin-de-ne-kadar-altin-var

ALTIN DEĞER KAYBEDİYOR

ABD’de faizlerin artırılacağı beklentisiyle değer yitiren altın , Çin piyasasında birkaç dakika içinde gelen satış emirlerinin ardından yüzde 4 değer yitirerek beş yıldan uzun bir sürenin en düşük düzeyine indi. Shanghai altın borsasında seansın açılışından sonra işlem hacmi rekor seviyelere yükselirken, altının ons fiyatı da Mart 2010’dan bu yana en düşük düzey olan 1,088.05 dolara kadar indi. Satışların hafiflemesiyle birlikte altın 1,100 dolardaki destek seviyesinin üzerine toparlandı. Shanghai altın borsasında geçen hafta Cuma günü 27,000 lot olan, Temmuz ayında ise günde ortalama 30,000 lotun altındaki işlem hacmi 1 milyon lotun üzerine çıktı.

Geçtiğimiz günlerde de Türkiye ‘de bayram nedeniyle piyasalar kapalıydı. Ancak yurtdışındaki işlemlerde, altında düşüş yaşandı. Bugün iç piyasada altının gram fiyatı 97 lira seviyelerine geriledi.

http://www.milliyet.com.tr/altin-fiyatlari-ne-kadar-oldu–gundem-2089932/

http://www.cnbce.com/haberler/finans/altin-55-yilin-dibinde

Euro Dolar Karşısında Düşüşte

Euro dolar karşısında, Şansölyesi Angela Merkel’in değerlendirmelerinin ardından 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Merkel, Yunanistan’ın borçlarında sınırlı hafifletme elde edebileceği sinyali verdi. Bu durum traderları para politikalarındaki farklılığa odaklanmaya sevk etti. Euro, geçtiğimiz hafta yüzde 3 gerileyerek Mayıs ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydetmesinin ardından kayıpları genişletiyor. Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler euronun zayıflayacağı beklentisi ile açtıkları kısa pozisyonları bir ayın en yüksek seviyesine çıkardılar. Doların yükseleceği beklentisi ile açılan uzun pozisyonlar ise artış gösterdi. Avustralya doları 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Yeni Zelanda doları değerlendi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1813812-euro-dolar-karsisinda-2-ayin-en-dusugunde

http://www.a24.com.tr/haber/dolar-haftaya-nasil-basladi-dolar-ne-kadar-dolar-euro-ve-altin-fiyatlari-ne-40035001.html?h=45

 

 

                                                                                                                                              Şüheda Baran

Önceki Ekonomi Günlüğü - 15 Temmuz
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 21 Temmuz

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 707 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 18 Eylül

18.09.2015 ABD MERKEZ BANKASI ‘FED’ FAİZ KARARINI AÇIKLADI ABD Merkez Bankası (FED), faiz artırımına gitmedi. Küresel piyasaların yakından takip ettiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanakları yayınlandı. Tutanaklara göre FED,

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 09 Eylül

09.09.2015 FİTCH’TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI Fitch, Türkiye’nin kredi notu için hayati öneme sahip olan mali pozisyonunun bozulmadığını açıkladı. 8 Eylül’de Türkiye gözden geçirme raporu yayınlayacak olan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch,rapor

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 20 Ağustos

20.08.2015 KOMŞUYA KREDİDE YEŞİL IŞIK Euro Bölgesi, Yunanistan’a 86 milyar euro kredi için Avrupa İstikrar Mekanizması’na yetki verdi. Euro Bölgesi, Yunanistan’a 86 milyar euro kredi sağlanması için Avrupa İstikrar Mekanizması’na (ESM) yetki

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin