15.07.2015

TÜİK, 2015 NİSAN AYI İŞ GÜCÜ İSTATİSTİKLERİNİ AÇIKLADI
İşsizlik oranı %9,6 seviyesinde gerçekleşti

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2015 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 242 bin kişi artarak 2 milyon 821 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık artış ile %9,6 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile %11,6 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,5 puanlık artış ile %17 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,7 puanlık artış ile %9,8 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %46,2 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2015 yılı Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 444 bin kişi artarak 26 milyon 638 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puanlık artış ile %46,2 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 67 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 511 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %20,7’si tarım, %20’si sanayi, %7,2’si inşaat, %52,1’i ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1,2 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,6 puan, sanayi sektörünün payı 0,5, inşaat sektörünün payı 0,1 puan azaldı.

İşgücüne katılma oranı %51,1 olarak gerçekleşti

İşgücü 2015 yılı Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 686 bin kişi artarak 29 milyon 459 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,4 puan artarak %51,1 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,1 puanlık artış ile %71,2, kadınlarda ise 0,7 puanlık artışla %31,4 olarak gerçekleşti.

Kayıt dışı çalışanların oranı %33,3 olarak gerçekleşti

Nisan 2015 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak %33,3 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam arttı, işsiz sayısı azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 101 bin kişi artarak 26 milyon 518 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise 0,1 puanlık artış ile %46 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında 2015 yılı Nisan döneminde, bir önceki döneme göre 34 bin kişilik azalış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık azalış ile %9,9 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek %51 olarak gerçekleşti. Ekonomik faaliyete göre istihdam edilenlerde en fazla artış 93 bin kişi ile hizmet sektöründe gerçekleşti.

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=18639

PİYASALARIN GÖZÜ ŞİMDİ DE AMERİKA`DA

Yunanistan`ın Avrupa Birliği ve kreditörlerle anlaşması ve Euro`da kalacağı haberleri ile birlikte Ak Parti tarafından yürütülen koalisyon görüşmelerinin beklenenden daha olumlu geçmesi ile birlikte yurtiçi piyasalarında olumlu bir seyir görülmekteydi. Ayrıca İran`ın nükleer kontrol konusunda uluslararası ülkelerle anlaşması da piyasalara ayrıca doping etkisi yapmıştı. Piyasaların gözü şimdi de ABD Merkez Bankası FED`in vereceği faiz kararını kilitlenmiş durumda. Daha önce yapılan açıklamalarda Başkan Janet Yellen, FED’in faizi bu yıl artırmasını beklediğini söylemişti. Yeller, bugün saat 17.00’de Temsilciler Meclisi’nin Mali Hizmetler Komitesi’nde ekonomi sunumu yapacak. FED`in yıl içerisinde faiz artırımına gideceği muhakkak. Ancak bu artırımın sonbahar döneminde başlayacağını ve FED`in bu olumlu havayı bozacak bir girişimde bulunmayacağını bu ay içinde söyleyebiliriz.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI TSİPRAS’TAN AÇIKLAMA

“İnanmadığım bir anlaşmaya imza attım.”

Yunanistan Başbakanı Tsipras, inanmadığı bir anlaşmaya imza attığını belirterek ülkesinin Euro Bölgesi’nden çıkmasını önlemek için böyle bir anlaşma imzaladığını ifade etti. “Sorumluluk tamamen bana ait.” diyen Tsipras, Yunan Parlamentosu’ndan anlaşmaya destek olmasını istedi. Tsipras, bankaların açılmasının anlaşmaya bağlı olduğunu, bankaları sermayelendirmek için ise 10 ile 15 milyar Euro gerekeceğini kaydetti. Tsipras, Euro’dan çıkma yani Gretix ihtimaliyle ilgili soruya ise, “Anlaşma onaylanana kadar bir şey söyleyemem” yanıtını verdi.

“SYRIZA’yı bir bütün olarak tutmak için elimden geleni yapacağım”

Kreditörlerle varılan anlaşma konusunda SYRIZA içindeki tepkilerle ilgili soruları yanıtlayan Tsipras, ülkenin anormal koşullar içinde bulunduğunu dile getirerek, “Kimse ideoloji defnelerini başına takıp koltukta oturmayı düşünmemeli. Gerçekleri görmeli” değerlendirmesinde bulundu. Hükümetin düşmesi durumunda Avrupa’da bazı çevrelerin buna çok sevineceğini ifade etti. İspanya’da yakında seçim olacağını ve böyle bir hükümetin oradan da çıkabileceğini, bu yüzden dayanmaları gerektiğini söyledi. “SYRIZA’yı bir bütün olarak tutmak için elimden geleni yapacağım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Almanya Maliye Bakanı’ndan Yunanistan Yorumu

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimalini gözardı etmedi. Schaeuble, Alman hükümetindeki birçok kişinin Euro Bölgesi’nden çıkmanın Yunanistan ve Yunan halkı için daha iyi bir seçenek olarak gördüğünü söyledi. Ancak Alman bakan bunun Yunanistan’ın alacağı bir karar olacağını ifade etti.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1813167-tsipras-yunanistan-icin-finans-sorunu-sona-eriyor

http://www.anapara.com/haber-detay/inanmadigim-anlasmaya-imza-attim/5669/

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/cipras-inanmadigim-anlasmaya-imza-attim

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/yunanistan-icin-daha-iyi

ÇİN’İN BÜYÜME RAKAMLARI BEKLENENİN ÜZERİNDE GELDİ

Çin’in büyümesi teşvik çabalarının etkisini göstermesi ile ekonomistlerin beklentilerini aştı. Çin’de ekonomi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7 büyüyerek hem birinci çeyreğe paralel gerçekleşip hem de analistlerin beklentilerinin biraz üzerine çıkarken, daha fazla parasal destek önlemlerinin, özellikle son borsa düşüşlerinin ardından devam etmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ticarette yatırım ve yerel talepte yaşanan düşüşe, konut sektöründeki soğuma, deflasyon baskıları ve son olarak da borsalarda yaşanan hızlı düşüş eşlik etti. Dolayısıyla son açıklanan veriler destek önlemlerinin işe yaramadığına dair güven eksikliğini gidermeye kısmen yardımcı olabilir.

Büyüme verisi, Başbakan Li Keqiang’ın için yüzde 7 civarındaki genişleme hedefi görünümünü ve öte yandan dünyan ekonomisi destekledi. Dünya ekonomisi için Çin bir yönlendirici olmayı sürdürüyor. ABD’de büyümenin ivmelenmesi bekleniyor. Verinin ardından Avustralya doları yükselirken, Çin hisseleri kayıpları azalttı.

Ayrıca, Çin Merkez Bankası, yuan bazında tahvil piyasasına daha fazla yabancı girişine izin vermeyi planlıyor. Detayların gizli olmasından dolayı isimlerini vermeyen kaynaklar, yabancı tahvil arzında bulunanların artık tahvil satışlarını yalnızca Çin’de kurulmuş olan şirketler yoluyla yapmalarına gerek olmadığını kaydetti. Yabancı tahvil ihraç edenlerin ayrıca, kaynaklara göre, Çin’den alınacak kredi notuna sahip olmasına gerek olmayacak.

http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/cin-de-buyume-beklentileri-asti

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1813171-cinin-buyumesi-beklentileri-asti
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1813193-cin-yerli-tahvil-piyasasini-genisletmeyi-amacliyor

 

 

Şüheda Baran