1 Dakikada Ekonomi Gündemi – 09.01.2017

1 Dakikada Ekonomi Gündemi – 09.01.2017

  1. Kurdaki artış fiyatları nasıl etkileyecek?

En önemli ithal kalemlerimizin başında petrol ve doğal gaz geliyor. Her ikisini de almak için dolar ödüyoruz ve TL ile iç piyasaya satıyoruz. Kurda son 6 aylık süreçte %30’a yakın değer kaybı oldu.  Bunun yanı sıra petrol fiyatları da arttı. Bu özellikle enerjinin üreticilere daha pahalı satıldığı anlamına geliyor. Üretici ise son enflasyon rakamları ile birlikte bu maliyet artışını tüketiciye yansıtacağını gösterdi. Öte yandan soğuk hava ile birlikte enflasyonun en önemli kalemi olan gıdada da bir sorun yaşayabileceğiz. Bu açıdan bakıldığında başta gıda fiyatları olmak üzere bir çok malın fiyatında artış görebiliriz. Enerji Bakanı 2017’de elektrik ve doğalgaza zam yapılmayacağını söylese de maalesef kamunun buradaki maliyet artışlarını çok uzun bir süre göğüslemesi mümkün değil. Önümüzdeki günler tüketici ve dar gelirliler için zor bir dönemi işaret ediyor.

 

  1. Bankacılık sektöründe Moody’s’in ifade ettiği gibi büyük bir sorun var mı?

Bankacılık sisteminde şu aşamada sistematik bir risk olduğunu söylemek mümkün değil. Sistemde 2001 krizi sonrası yapılan reformlar ve düzenli kontroller ile birlikte bir açık olduğunu söylemek zor. Ancak bu noktada üç riski ifade etmekte yarar var. Birincisi piyasadaki nakit döngüsünde yaşanan sorunlar nedeniyle ticari kredilerdeki geri dönüş. Artan işsizlik rakamları ile birlikte tüketici kredilerindeki geri ödeme zorlukları ve bankaların yurtdışından aldıkları kredi geri ödemeleri üzerindeki kur artışının yaratabileceği zararlar.

Bu aşamada kurdaki artışı sınırlandıracak önlemler alınması önemli ve Merkez Bankası büyük olasılıkla eğer bu gidiş devam ederse faizde bir artışa gitmek durumunda kalabilir.

 

  1. Bu hafta neyi takip edeceğiz?

Türkiye’de en önemli gündem maddemiz Anayasa görüşmeleri. Özellikle kuvvetler ayrılığı ile ilgili tartışmalar hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek. Suriye görüşmeleri bir diğer gündem maddesi. Astana öncesi Esad rejiminden gelen her konuyu görüşmeye hazırız açıklaması bütün dünyada ses getirdi. Son olarak gözümüz ABD ekonomisi ve FED’ten gelecek sinyaller ve bu sinyalerin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisinde olacak.

Önceki 1 Dakikada Ekonomi Gündemi Özel - 09.01.2017
Sonraki 7.Girişim Akademisi Toplantısı Yapıldı

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

VLog 0 Yorum

1 Dakikada Ekonomi Gündemi – 27.03.2017

Yoksulluk sınırı Türk-İş’in araştırmasına göre, mart ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 480 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 823 lira oldu. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin

VLog 0 Yorum

1 Dakikada Ekonomi Gündemi – 27.01.17

Fitch’in Türkiye Kararı Bu haftayı da yine dövizle kapatıyoruz. Dövizde -dolar ve Euroda, bugün hızlı bir artışa sahip olduk. Bugün gözler Fitch’te. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bugün Türkiye’nin notunu düşürmeye

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin