Kayıtlı İstihdam Destek Ofisi (KİDO) Kuruldu

Kayıtlı İstihdamın Teşviki II programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Turizm Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi, Ekonomistler Derneği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve T.C. Nişantaşı Üniversitesi işbirliği ile yürütülmektedir. Kayıtlı İstihdam Destek Ofisi (KİDO) faaliyetlerini, Kuşadası’nda bulunan (KOMER) Efes Kongre Merkezi’nde, proje koordinatörü Mustafa Berker, proje asistanı Cansu Ok tarafından sürdürmektedir.

“Turizm Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesinin genel amacı Türkiye’de kayıtlı istihdamın artmasına katkı sağlamak, Kuşadası başta olmak üzere Türkiye’de turizm bölgelerinde kayıtlı istihdamın arttırılmasına ilişkin model uygulamalar geliştirmek olarak tespit edilmiştir.

Bu çerçevede projenin özel amaçları ise turizm sektöründe kayıtdışı istihdamın nedenlerinin tespit edilmesi, kayıtlı istihdamın arttırılması için turizm sektöründe paydaşların katılımıyla kamuoyu oluşturulması, sektörde işverenlere yönelik kayıtlı istihdam destek ve teşviklerine ilişkin detaylı bilgilendirme yapılmasıdır.

KİDO Hizmetleri

  1. Bölgedeki Turizm İşletmelerine, kayıtlı istihdam için verilen kamu destekleriyle ilgili bilgi aktarır.
  2. İşverenlere, kayıtdışı istihdamın maliyetleri konusunda bilgilendirme sağlar.
  3. Kayıtlı çalışanlara, işçi-işveren bağlamında hukuki destek verir.
  4. Kayıtdışı çalışanlara, farkındalığını arttıracak bilgilendirme gerçekleştirir.
  5. İş ilanları ile iş arayanları buluşturur.
  6. Akreditasyon sisteminin geliştirilmesine katkı sağlar.

AKREDİTASYON SİSTEMİ NEDİR?

Acentalar turizm sektöründe hizmet sağlayıcı unsurlar olan otel, restoran, eğlence merkezi gibi turizm işletmeleri ile hizmet alıcı olan turistler arasındaki aracılığı gerçekleştiren, bu özelliği ile de turizmin gelişmesi için kilit rol oynayan bir unsurdur. Bu noktada acentaların hizmet aldıkları işletmelerin hizmet kalitesi, acentaların hitap ettikleri pazarda güçlenebilmeleri ve bu noktada turist akışının devamını sağlayabilmeleri için en öne çıkan konudur.

Sektördeki kayıtdışılık ise çalışanların sürekliliğinin sağlanamaması, çalışanda işletmeye yönelik aidiyetin oluşmaması gibi temel problemleri yaratmakta ve bu da doğrudan otel ve ilgili diğer turizm işletmelerinin sunmuş oldukları hizmetlerin kalitesine yansımaktadır.

Bütün bunlar ise acentalar tarafından yönlendirilen turistlerin müşteri memnuniyetinin beklenenin altında kalmasına ve orta ve uzun vadede acentaların ve dolayısıyla turizm işletmelerinin müşteri kaybına neden olmaktadır

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan Saha Araştırması ile, Acentalara, İşletmelerin sunmuş olduğu hizmet kalitesi hakkında daha kapsamlı bir bilgi ağı oluşturulacaktır.

Oluşturulan veritabanıyla kurulacak Akreditasyon Sistemi’nin temel amacı ise, seyahat acentalarının, müşteri memnuniyeti ve devamlılığı adına tedarikçi seçiminde en doğru işletmeleri belirlemesine yardımcı olmak ve bölgedeki işletmelere hizmet kalitesini yükseltmek için teşvik unsuru oluşturmaktır.

Önceki İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeydik
Sonraki Mobil Teknoloji, Mobil İstihdam Projesi "Girişimcilik" Seminerleriyle Devam Ediyor

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Turizm Sektöründe Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi 0 Yorum

Kayıt Dışı İstihdam ve Hukuki Boyutu

Kayıt Dışı İstihdam Nedir ve Çeşitleri Nelerdir? Kayıt dışı istihdamı, sosyal güvenlik açısından niteliği itibariyle kanunlara uygun şekilde çalışarak istihdama katılan kişilerin, çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum

Turizm Sektöründe Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi 0 Yorum

Kuşadası Çalışan Memnuniyeti Araştırması Raporu

Ekonomistler Platformu, T.C. Nişantaşı Üniversitesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ortaklığı ve Avrupa Birliği ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteği ile yürütülen “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor”

Turizm Sektöründe Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi 0 Yorum

Turizm Sektörü ve Kayıtlı İstihdam Konferansı Gerçekleşti

Turizm Ve Kayıtlı İstihdam Konferansı, Turizm Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor Projesi kapsamında 23 Mayıs Salı günü Kuşadası Ephesia Otel’de gerçekleştirildi. Açılış konuşmaları Ekonomistler Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oğuz DEMİR,

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin