Ülkemizde sağlık turizminin doğru uygulanması ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilerek Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Ekonomistler Platformu ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığıyla uygulanan “İstanbul’da Sağlık Turizmi Kapasitesinin Güçlendirilmesi: Hedef Sağlık, İstikamet İstanbul” projesi bilgilendirme seminerlerinin ilki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

7 Nisan 2016’daki seminerde açılış konuşmasını yapan Ekonomistler Platformu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Demir, projenin Türkiye’deki sağlık turizmine katkı sağlayacağını belirterek, somut hedeflerin yakalanması ve ülke ekonomisine katkı için yalnızca meslek kuruluşlarının çabasının yeterli olmayacağını, şirketlerin katkı ve çabasıyla gelişme kaydedilebileceğini söyledi.

İstanbul’daki tüm hastanelerin sağlık turizmine tam anlamıyla hazır olabilmesi için çalıştıklarını belirten İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Reşat Dabak ise merdivenaltı çalışan sağlık kuruluşlarının sayısının hayli fazla olduğunu ve bunlarla mücadelenin de aralıksız sürdüğünü ifade ederek, Hedef Sağlık, İstikamet İstanbul projesinin sağlık turizminin kayıt altına almakta da önemli bir katkı sağlayacağına işaret etti.

Seminerde ayrıca TÜRSAB Sağlık Turizmi Komitesi Başkanı Nejat E. Ağman, OHSAD Temsilcisi ve Kolan Hastaneler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Neslihan Kahraman, Karacı Turizm Başkanı Aziz Ciga ve Bilir Turizm Başkanı Ali Bilir de deneyimlerini paylaştılar.