Ekonomi Günlüğü – 16 Eylül

16.09.2015

ABD’de PERAKENDE SATIŞLAR BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

ABD’de perakende satışlar Ağustos’ta yüzde 0.2 yükselerek beklentinin altında artış gösterdi. Ekonomistler yüzde 0.3’lük bir yükseliş öngörmüştü.

ABD Ağustos ayı otomotiv dışı perakende satışları yüzde 0.1 arttı, beklentiler yüzde 0.2 seviyesindeydi. ABD otomotiv, benzin dışı perakende satışları Ağustos’ta yüzde 0.3 arttı, beklentiler yüzde 0.4 seviyesindeydi.

ABD’de perakande satışlar yükselişi ikinci aya taşıyarak tüketicilerin finans piyasalarındaki volatilitenin ötesine baktığına işaret etti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın Salı günü Washington’da açıkladığı verilere göre satışlarda görülen yüzde 0.2’lik artış, Temmuz’daki yüzde 0.7’lik yükselişin ardından geldi. Temmuz ayı verisi yukarı yönlü revize edildi. Bloomberg anketine katılan 84 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 0.3 seviyesindeydi.

Güven, hisse senedi piyasasındaki çalkantı ve küresel büyüme endişelerinden bir darbe almış olsa da, veriye göre hane halkları ucuz enerjiden sağladıkları tasarrufları kullanıyor. İstihdamdaki artış ve yükselen ücretler hane halkı harcamalarını desteklemeyi sürdürebilir. Fed politika yapıcıları bu hafta gerçekleştirecekleri toplantıda bu göstergeleri değerlendirecek.

New York’taki Credit Suisse Securities USA ABD ekonomistlerinden Dana Saporta, veri öncesinde yaptığı değerlendirmede, “Tüketim dahil olmak üzere konu yurtiçi verisi olduğunda ABD oldukça iyi gidiyor. Tüketimi, istihdamdaki güçlü artış ve gerileyen enerji fiyatları destekliyor. Güçlenen dolar, tüketicilerin yurtdışından satın aldıkları mal fiyatlarının azaltmasına yardımcı oluyor” dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1825448-abdde-perakende-satislar-beklentinin-altinda-artti

ABD’nin SANAYİ ÜRETİMİNDE SÜRPRİZ DÜŞÜŞ

ABD’nin sanayi üretimi ekonomist beklentilerinin üzerinde bir daralma gösterdi. ABD’de sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 0.4 daraldı. Bir önceki ay yüzde 0.9’luk bir yükseliş görülmüştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 0.2’lik bir gerilemeye işaret ediyordu.

ABD’nin Ağustos ayı fabrika üretimi aylık yüzde 0.5 daraldı, ekonomistler yüzde 0.3 düşüş bekliyordu. ABD’de kapasite kullanımı Ağustos’ta yüzde 77.6 seviyesinde gerçekleşti, beklenti yüzde 77.8’di. Kapasite kullanımı bir önceki ay 78 seviyesindeydi.

ABD’de fabrika üretimi, otomobil üreticilerinin küçülmesi ile birlikte Ağustos ayında Şubat 2014’ten bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Doların güçlenmesi yurtdışından gelen talebin zayıflamasına neden oldu.

Fabrika üretimi bir önceki ay yüzde 0.9 yükseliş göstermesinin ardından yüzde 0.5 geriledi. Madencilik ve kamu hizmeti şirketlerini içeren total sanayi üretimi, yüzde 0.9’luk artışın ardından yüzde 0.4 geriledi.

ABD dışındaki ekonomilerin cansız olması, artan stoklar ve dolardaki yükseliş, yurtiçi üreticiler için siparişlerin sınırlı olmasına neden oldu. İmalat sanayinin gücü tüketici harcamalarının güçlü seyri korumasına ve kurumsal yatırımların ivme kazanmasına bağlı olacak.

Motorlu araç üretimi, yüzde 10.6 yükselmesinin ardından yüzde 6.4 geriledi. Kamu hizmeti şirketlerinin üretimi bir önceki ay yüzde 0.2 gerilemesinin ardından yüzde 0.6 arttı. Madencilik üretimi yüzde 1.8’lik yükselişin ardından yüzde 0.6 düştü.

New York bölgesinin imalat sanayi Eylül ayında düşüşü ikinci aya taşıyarak siparişler ve istihdamda düşüş olduğu sinyali verdi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1825462-fabrika-uretimi-2014ten-bu-yana-en-sert-dususu-gosterdi

 

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 15 Eylül
Sonraki Sağlık Turizmi Projesi İlk Toplantısı Gerçekleşti

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 695 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 17 Eylül

17.09.2015 TÜTÜN İHRACATI 1 MİLYAR DOLAR BARAJINI AŞTI Türkiye’nin tütün ihracatı 2013 yılına göre yüzde 19’luk artışla 906 milyon dolardan 1 milyar 75 milyon dolara ulaştı. Türkiye’ye 2014 yılında 1

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 14 Eylül

14.09.2015 TARIM ÜFE % 1,81 ARTTI Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Tarım ÜFE Ağustos ayında aylık % 1.81 ve yıllık yüzde 8.30 oranında

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 09 Ekim

09.10.2015 73 MİLYON GENÇ ‘İŞSİZ’ Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yayınladığı 2015 raporunda 73 milyon genç işsiz olduğu açıklandı. Uluslararası Çalışma Örgütü, “Gençler İçin Küresel işsizlik Eğilimleri 2015” raporunda 73 milyon genç

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin