13.07.2015

YUNANİSTAN’DA NELER OLUYOR?

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’a vergi artırımı ve emeklilik reformları dahil olmak üzere kemer sıkma önlemlerini parlamentodan geçirmesi ve Yunanistan’ın Euro’da kalma şansını canlı tutması için Çarşamba gecesine kadar süre verildi. Tsipras’ın meclisten geçirmesini sağlaması gereken reformların çoğu vergi oranları ile ilgili. Brüksel’de bir araya gelen maliye bakanları, en az 74 milyar euroluk (83 milyar dolar) yardım paketi müzakerelerinin detaylarını açma öncesinde Yunanistan’ın ekonomik reformları yasalaştırmasını talep ettiler. Bakanlar bu talebi bölgenin liderlerine ilettiler. Almanya liderliğindeki Avrupalı yetkililer Yunanistan için yeni bir kurtarmaya karşı direnç gösterirken, en kötü senaryo şimdilik masadan kalkmış durumda. Pazar günü yapılacak 28 üyeli Avrupa Birliği liderleri toplantısı iptal edildi.

19 üyeli Euro Bölgesi liderlerinin zirvesi Pazar günü Brüksel’de gerçekleştirildi   

Zirvede, yardım müzakerelerinin başlatılması konusu masaya yatırıldı. Gece boyu süren ‘acil zirve’de Yunanistan, Almanya, Fransa ve Avrupa Birliği’nin yeni bir kurtarma planında uzlaşmaya vardığı ve taslağın diğer Euro Bölgesi ülkelerine sunulacağı öne sürüldü. Reuters haber ajansı, son dakika olarak Belçika Başbakanı Charles Michel’in Euro Bölgesi zirvesinde bir “anlaşma” olduğunu söylediğini geçti. Bu haberlerin üzerine Yunanistan basın danışmanı da açıklama yaparak ,”Euro Bölgesi liderler zirvesinde anlaşmaya ulaşıldı.” dedi.                                                                                    

Piysaların gözü Yunanistan’ın üzerinde

Uluslararası piyasalar, Yunanistan’a süre verilmesinin ardından gelişmeleri izlemeye devam ediyor. Çin hisse senetleri, Asya hisselerindeki yükselişlere öncülük ederken, euro ve sanayi metalleri, Avrupalı liderlerin Yunanistan’a reformları onaylaması için üç gün süre vermesi, aksi halde eurodan çıkışla karşı kaarşıya kalabileceğini bildirmesinin ardından değer kaybetti. Petrol, İran ile dünya güçlerinin nükleer enerji konusunda anlaşmaya yaklaşmaları ile birlikte değer kaybetti.                                                                                                                                         Tokyo’da Resona Bank Ltd. şef piyasa stratejisti Koichi Kurose, “Piyasa, Çin ve Yunanistan’dan korkunç sonuçlar çıkabileceği korkularını fiyatlamaya başladı, ancak şimdi daha iyimser hissetmeye başladık” dedi ve “Hisse senedi fiyatları Yunanistan konusunda anlaşmaya varılacağını yansıtıyor. Çin ise dibi görmüş görünüyor” şeklinde görüş bildirdi.

“IMF daha az rol oynasın.”

Yunan bir yetkilinin Pazar günü Brüksel’de gazetecilere yaptığı değerlendirmeye göre Yunanistan, Uluslararası Para Fonu’nun kreditörlerle müzakere edilen kurtarma paketinde daha küçük bir rol oynamasını istiyor. Yetkiliye göre Yunanistan kreditörlerin büyüme fonuna varlık koyma planlarına karşı çıkıyor.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1812458-toplanti-pazara-sarkti
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29533272.asp
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1812511-piyasalarda-yunanistan-kaygisi-suruyor
http://www.borsagundem.com/haber/yunanistan-imfi-istemiyor/694311
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29531230.asp

IMF KÜRESEL EKONOMİ İÇİN BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

IMF Araştırma Direktörü ve Ekonomi Danışmanı Oliver Blanchard, “Dünya Ekonomik Görünüm” raporu sunumunda, gelişmiş ekonomilerde bir toparlanma yaşanırken, gelişmekte olan ülkelerin büyümelerinde bir yavaşlama yaşanmakta olduğuna dikkat çekti. Raporda yer alan verilere göre, IMF 2015 yılı için için küresel büyüme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 3,3’e düşürdü ancak 2016 için yüzde 3,8 olan büyüme beklentisini değiştirmedi.

Güncellenen Dünya Ekonomik Görünüm raporunda dikkati çeken bir başka nokta ise ülkelere yönelik büyüme tahminlerinde yapılan düzenlemeler oldu. IMF, aralarında Japonya, İngiltere, Kanada ve Meksika gibi ülkelerin büyüme beklentilerini aşağı çekerken; İspanya, İtalya ve Rusya’ya ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü yeniledi.

Raporunda, Türkiye’ye ilişkin herhangi bir değerlendirmeye yer vermeyen IMF, önceki raporunda ise Türkiye’nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 3,4’ten yüzde 3,1’e çekmiş, gelecek yıla ilişkin tahminini de yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya yükseltmişti.

Ayrıca IMF, petrol fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde artan talep ve düşen arz beklentileri nedeniyle beklenenden hızlı yükseldiğine dikkati çekerken, yıllık ortalama petrol fiyatının varil başına yaklaşık 59 dolar civarında olacağı tahmininde bulundu ve petrol ihraç eden ülke ekonomilerinin kamu harcamalarını azalan gelirler çerçevesinde yeniden düzenlemesi gerektiğini söyledi.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1812171-yunanistan-ve-cin-kaynakli-riskler-etkili-oldu

TÜRKİYE’DE BAYRAM YAKLAŞIRKEN ULAŞIM ARAÇLARI SEFERLERİ ARTTI

-Havayolu şirketleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla artan talepleri karşılamak üzere ek seferler düzenleyecek. Şirketler Ramazan Bayramı ile yaz tatiline gidecek vatandaşların yoğunlukla uçak seferlerini tercih etmesiyle oluşan talep üzerine bazı tedbirler aldı.

Ramazan Bayramı öncesinde Yüksek Hızlı Tren’e (YHT), konulan ek seferler önceki senelerde yaşanan yer bulma sorunlarının önüne geçti. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir seferleri için geçtiğimiz yıllarda yaşanan bilet sorununun önüne geçilmesi için bu yıl erkenden ek seferler konuldu.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yolculukların 10 Temmuz itibarıyla başladığını ifade etti. Türkiye genelindeki otobüs firmalarının normal günlerde yaklaşık 15 bin olan otobüs seferi sayısının bayram ve tatil döneminde artacağını bildirdi.

-İDO, bayram için 3000 sefer hazırladı. Bayram münasebetiyle gerçekleşen 4 günlük sürede tüm hatlarda yaklaşık 2 milyon 500 bin yolcuya araç kapasitesi sunulacak.

http://www.istanbulhaber.com.tr/bayrama-ek-seferler-duzenledi-haber-228718.htm
http://www.cnbce.com/haberler/ekonomi/havayolu-sirketlerinden-ek-sefer
http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/eskisehir-haberleri/konulan-ek-seferler-rahatlatti_140867

ÇİN’İN İHRACATI YÜKSELDİ

Çin’in ihracatı Haziran ayında dört aydan bu yana ilk kez yükseldi ve büyümenin bu hafta açıklanacak gayrisafi yurtiçi hasıla verisi öncesinde istikrarlaştığına yönelik kanıt sağladı. Gümrük Birliği’nin Pazartesi günü Pekin’de yaptığı açıklamaya göre ihracat yuan değerinde bir yıl önceye göre yüzde 2,1 yükseldi. Blomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1,2’lik bir artış öngörüyordu. İthalat yüzde 6,7 geriledi ve Mayıs ayında açıklanan yüzde 18,1’lik düşüş daralttı. Böylece 284,2 milyar yuanlık (45.8 milyar dolar) bir ticaret fazlası oluştu.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1812467-cinin-ihracati-4-aydan-bu-yana-ilk-kez-yukseldi
http://www.borsagundem.com/haber/cin_de-ihracat-artisa-gecti/694287
Şüheda Baran