DÜNYA – Ekonomistler Platformu yerel kalkınma atağında

Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı Oğuz Demir, illerde kurdukları ekipler ile yerel kalkınma projeleri hazırlıklarına hız vereceklerini söyledi. Daha çok ilde ekip oluşturmak istediklerini belirten Demir, illerde hazırlanan yerel kalkınma projelerine uyumlu olarak Türkiye için genel bir kalkınma projesi hazırlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Demir, “Bir sene gibi kısa bir sürede 12 ilde ekipler kurduk. Ekipleri çoğaltmayı hedefliyoruz” dedi. Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri tartışmak amacıyla, 5 öğrencinin girişimiyle internet üzerinde kurulan Ekonomistler Platformu tartışma grubunun, 8 bin 600 üye sayısına ulaştığını kaydeden Demir, Türkiye’de ekonomiye olan ilginin arttığına dikkat çekti. “Türkiye’de son yıllarda yaşanan ekonomik krizlerin etkisiyle ekonomiye olan ilgi arttı” diyen Demir, `ekonomistler.com’ sitesini ise 1 yıl önce kurduklarını hatırlatarak, sitenin 11 bin 500 üyesi bulunduğunu kaydetti.

Demir, Ekonomistler Platformu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Ekonomistler Platformu çözüm üreten bir sivil toplum örgütü. Hedefimiz iktisadi, sosyal ve siyasi tıkanmışlıklara nitelikli katılım ile bilgiye dayalı alternatif çözüm önerileri üretmek. Hazırladığımız projeler ile Türkiye’nin küresel rekabette söz sahibi yapmak için çalışıyoruz.” Ekonomistler Platformu’nun ekonomiden siyasete pek çok alanda hazırladığı raporlar ve projeler ile çözüm önerileri geliştirdiğini anlatan Demir, raporlarını TBMM’ne de sunduklarını söyledi. Önemli projelerinden bir tanesinin şubat 2002 tarihinde hazırladıkları “Bankacılık Sektörüne Çözüm Önerileri” olduğunu kaydeden Demir, “Bu projeyi TBMM’ye sunduk. Bu proje ile beraber daha geniş bir alanda hareket etme imkanı sağladık. Proje çalışmalarımız yanı sıra ekonomi politikaları zirveleri yaptık” diye konuştu. Türkiye’nin geleceği için Seçim döneminde, “Temiz siyaset için Türkiye Turu” düzenlediklerini hatırlatan Demir, tur kapsamında 12 ilde Üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek, siyasetin yapısal sorunlarını ile ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Demir, şu bilgileri verdi: “Bu turlar esnasında Anadolu’da ekipler kurduk. Bu ekiplerde kendi çalışmalarına başladılar. Siyaset, ekonomi ve sivil toplum olmak üzere 3 misyon oluşturduk. Çözüm önerileri üretip bunları hükümete sunuyoruz. Sloganımız Türkiye’nin geleceği için mücadele etmek. Türkiye’de 20 milyon genç insan var. Projeleri hazırlayan 150 kişilik ekibin yaş ortalaması 22. Öğrenciler üyelerin yüzde 15’ini oluşturuyor. Türkiye’nin geleceğine nitelekli katılım için eğitim çok önemli.” Özelleştirme önerisi Özelleştirme ile ilgili bir bilgi notu hazırlayıp Özelleştinme İdaresi’ne gönderdiklerini belirten Demir, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Özelleştirme raporunda Türiye Yatırım Anonim Şirketi kurulmasını önerdik. Özelleştirilmeler bu şirket üzerinden yapılırsa daha verimle hale getirilebilir. Avrupa Birliği’nin Özelleştirmelerde özellikle altın hisse olmaması gerektiği konusunun üzerinde duruyor. Bizim tavsiyemiz özelleştirmede milli sermayenin korunması için altın hisse yerine daha tabana yayılmış ve halka arz edilen bir uygulama.”

Önceki NTVMSNBC - Prof. Dr. Aren: Küreselleşme bağımsızlığı zedeliyor
Sonraki GAZETEPORT - Acilen IMF'ye dayalı makro program açıklanmalı

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basında Ekonomistler 0 Yorum

Değişen düşünce kuruluşları – Türkiye Gazetesi 11.02.2012

Türkiye siyaseti son on yılda büyük bir değişim yaşarken, düşünce kuruluşları da bu dönüşüme bağlı olarak kendilerini yeniledi. Toplumsal meselelere ilgimin arttığı yıllarda düşünce kuruluşlarının önünde ciddi engeller vardı. 2000

Basında Ekonomistler

GAZETEPORT – Acilen IMF’ye dayalı makro program açıklanmalı

Ekonomistler Platformu, ekonomide yaşanan yüzde 6.2’lik daralmayı değerlendirirken, “İyileştirme paketlerinin hızla makro ekonomik destek programları ile desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle inşaat ve imalat sanayinde yaşanan daralmaların, ekonomik etkilerinin dışında işsizlik başta

Basında Ekonomistler 0 Yorum

Habertürk: ‘Türkiye’deki Suriyeli Yatırımcılar’

Ekonomistler Platformu tarafından konuyla ilgili kamuoyu farkındalığını artırmak ve entegrasyon çalışmalarına katkı sağlamak için yürütülen “Türkiye’deki Suriyelilerin Durumunun İyileştirilmesi” programı kapsamında “Türkiye’deki suriyeli Yatırımcılar”a ilişkin ikinci infografik yayınlandı. İnfografik içeriği