Türkiye İnovasyon Haftası’ndaydık

Bu yıl 4.sü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftasına İstanbul ev sahipliği yaptı. 8-9 ve 10 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte inovasyonun ekonomik ve sosyal boyutlarının Türk İş Dünyasına etkisi, inovasyonun ekonomik kalkınmada yeri ve inovasyon işbirliklerinin artırılması hususlarında birçok panel ve konferans gerçekleştirildi.

Bizde Ekonomistler Platformu olarak ‘’İnovasyonun Ekonomik Kalkınmadaki Gücü’’ adlı panelde yerimizi aldık. Moderatörlüğünü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yaptığı panelde konuşmacı olarak Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar ve Habertürk ekonomi yazarı Abdurrahman Yıldırım yer aldı.

Konuşmacılar, ekonomik kalkınmada inovasyonun en önemli etken olduğu ve inovasyonun yerinin bu bağlamda tartışılamaz olduğu fikrinde birleşti. Fikirlerini ve görüşlerini ayrı ayrı beyan etmelerine rağmen, vermek istedikleri mesaj aynıydı. O da inovasyonun özellikle katma değerli ürün yapımında dünyayla yarışır hale gelmek ve Türkiye ekonomisini istenilen noktalara getirmek için vazgeçilemez olduğuydu.

Türkiye ekonomisini daha ileri seviyelere taşımanın kalıcı inovasyon stratejileriyle ihracatı artırıp ithalatı azaltmak ve katma değerli ürün imalatında yapılacak olan girişimlere destek verilmesiyle gerçekleştirileceğini savunan konuşmacılar, yaratıcı inovasyonun gerçekleştirilmesinde verilen maddi desteklerden ziyade eğitim kalitesinin artırılmasıyla kalıcı ve uzun vadeli inovatif projeler gerçekleştirilebileceği fikrinde hemfikir oldu.

Önceki Hayatlar Değişiyor, Türkiye Gelişiyor Proje Fuarı
Sonraki Cari Açığın Çözümü Tarımda

Yazar Hakkında

Burak Bostan
Burak Bostan 1 yazı

1994 yılında Trabzonda doğan Burak Bostan ilk ve orta öğrenimini Kocaeli’nin Gebze ilçesinde , liseyi ise İstanbul Kartal Fen Lisesi’nde başarı ile tamamlamıştır. Ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi İktisat (ingilizce) bölümünü %100 burslu olarak kazanan Burak Bostan halen bu bölümde öğrenimine devam etmektedir ve aynı zamanda aynı üniversitede 2015 yılı itibariyle Endüstri Mühendisliği lisans programında çift anadal yapmakta olup Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Önlisans programını başarı ile bitirmiştir. Kasım 2014- Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Ticaret Odası Yurt Dışı Fuarlar Koordinatörlüğünde çalışmış olup , Aralık 2015 itibariyle ise Ekonomistler Platformunda görev almaya başlamıştır.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Yeni Ekonomi Günlüğü 0 Yorum

Türkiye, 100. Yıl Hedeflerinde Kadınlar Olmadan Başarılı Olamaz.

Türkiye, Cumhuriyet’in 100. Yılında GSYH büyüklüğü bakımından dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almayı, kişi başına milli gelirini 25 bin dolara çıkarmayı, en az 2 trilyon dolarlık bir ekonomi büyüklüğüne

Yeni Ekonomi Günlüğü

İşgücünün Teknoloji Kullanımı ve Kalkınmaya Etkisi

Ahmet Can, Ekonomistler Platformu Genel Sekreteri                   İşgücünün, teknoloji kullanımını artırmasının, ekonomik kalkınmaya olan pozitif yönlü etkileri her geçen gün göz ardı

Yeni Ekonomi Günlüğü

Entelektüel Sermayenin Ölçülmesi

Arek Ferahyan, Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Üyesi         Değerli okurlar bu ayki köşemde sizlere entelektüel sermayenin ölçülmesi-raporlanması ve bu raporlamaların şirket birleşmelerinde değerleme üzerindeki katkısını tanıtmaya çalışacağım.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin