Ekonomistler Platformu tarafından her ayın ilk on günü içinde hizmet ve imalat sektörü profesyonellerinin katılımıyla yapılan Piyasanın Nabzı Araştırması’nın Aralık ayı sonuçları açıklandı. 163 firma ve firma temsilcisi ile görüşülerek hazırlanan ‘Piyasanın Nabzı Endeksi’ araştırma çalışmasının bilgi notuna aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

Aralık Raporu Bilgi Notu

Piyasanın Nabzı Araştırması Aralık Raporu değerlendirmesine ilişkin basın bültenine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Basın Bülteni

Piyasanın nabzı son çeyrekte de büyümeye işaret ediyor!

 Ekonomistler Platformu tarafından yaptırılan Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçlarına göre, siyasi belirsizliklerin azalması gerek imalat gerekse hizmet sektörlerini olumlu etkiledi. Araştırma, yılın üçüncü çeyreği için açıklanan %4’lük büyüme oranının dördüncü çeyreğe de taşınacağına ilişkin sinyaller veriyor.

Farklı sektörlerden firmaların piyasanın gidişatına ilişkin tepkisini ölçmek için Ekonomistler Platformu tarafından yapılan Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçları, hem imalat hem de hizmet sektörlerinin Ekim’e kıyasla daha olumlu bir ay geçirdiklerini ortaya koydu. Türkiye genelinde orta ve büyük ölçekli işletmelerdeki üst düzey ve orta düzey yöneticilerle KOBİ’leri kapsayan 163 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, Kasım ayında “işler iyi gidiyor” diyenlerin oranı %6’lık bir artış kaydetti. Bu ay için işlerin daha da iyiye gideceğine ilişkin beklenti ise %36 seviyesine çıktı. Ekim ayında işleri “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirenlerin oranının %15 iken, bu oranın Kasım ayında %21’e yükseldiğini ortaya koyan araştırmaya göre, “işler kötü” ya da “çok kötü” yanıtlarının oranı da %41’den %38’e düştü.

“Sonuçlar son çeyrekte de büyümeye işaret ediyor”

Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı Erkan Aksoy, Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçlarını şu cümlelerle değerlendirdi: “Yılın son aylarında ticari faaliyetlerin yükselmesi ve siyasi belirsizliklerin azalmasıyla birlikte piyasanın kısa sürede nispi olarak canlandığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz Aralık ayı için de beklentiler önemli oranda iyileşme yönünde. Bu ayki Piyasa Nabzı, TÜİK tarafından kısa süre önce açıklanan %4’lük üçüncü çeyrek büyüme oranının yılın son çeyreğine taşınacağına ilişkin önemli sinyaller veriyor. Kasım için altı çizilmesi gereken noktalardan biri de, hem imalat hem de hizmet sektöründe rakamların birbirine neredeyse eşit olması. Sonuçlardan çıkan kısmi iyileşmenin her iki temel alanda da etkisi görülüyor. Bu son dönemde sıkça rastladığımız bir durum değildi.”

Editöre not

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Genç ve dinamik gönüllüleri ve 10 yılı aşkın süredir geliştirdiği ulusal ve uluslararası ilişkileri ile Ekonomistler Platformu, Türkiye’ye örnek bir düşünce kuruluşu modeli sunmak üzere çalışmalarına devam etmektedir.

İletişim: Tel: 0212 234 54 07 Faks: 0212 234 54 06 www.ekonomistler.org.tr

Saygılarımızla,

Ekonomistler Platformu