Ekonomistler Platformu: Demokratikleşme süreci devam etmelidir.

Ekonomistler Platformu’ndan seçim sonucuna ilişkin ilk değerlendirme: “İç siyasi riskler açısından en az ekonomi kadar belirleyici olan demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi uluslararası normlara ilişkin, Avrupa Birliği standartlarını baz alan reform süreçlerinin devam ettirilmesi önemlidir.”

Seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmesini yapan Ekonomistler Platformu, demokratikleşme sürecinin devam ettirilmesinin ekonomik koşulların olumlu bir seyre kavuşturulması kadar önemli olduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, “Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin oldukça zorlu küresel koşullarla karşı karşıya olduğu bir dönemde, 7 Haziran seçimlerinin ardından yaşadığımız yönetim istikrarsızlığına ilişkin soru işaretleri ortadan kalkmıştır” dedi. Piyasaların bu gelişmeye oldukça olumlu tepkiler vermesinin de bunun bir göstergesi olduğunu belirten Demir, “Ancak Ekonomistler Platformu, son beş yıldır Türkiye ekonomisinin sorunlarının faiz-borsa-döviz üçgeninin dışında olduğunun ve uzun dönemde rekabetçilik ve yeni küresel şartlara uyum için gerekli reform ortamının yaratılmasının elzem olduğunun altını sürekli çizmektedir” diye konuştu.

“Koşullar 6 Haziran’dan farklı değil”

Türkiye ekonomisinin sorunlarının 6 Haziran gününden farklı olmadığını belirten Dr. Oğuz Demir, şöyle konuştu: “Hükümetin bir an evvel özellikle ihracattaki daralma, enflasyondaki artış eğilimi ve ekonomideki büyüme endişelerinin ortadan kaldırılacağı bir ekonomik program ile çalışmalarına başlaması önemlidir. Bu süreçte küresel ekonomik şartlar kadar, hızla iç siyasi riskler açısından belirleyici olan demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi uluslararası normlara ilişkin Avrupa Birliği standartlarını baz alan reform süreçleri devam ettirilmelidir. Ekonomistler Platformu, bu süreçte bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak Türkiye ekonomisinin güçlü, güvenilir bir yapıya kavuşması için, gerekli konularda çalışmalarını devam ettirecek ve ilgili kuruluşlara bu konudaki çalışmaları iletme çabasını sürdürecektir.”

 

Bilgi için;

Tel: 0212 234 54 07

Faks: 0212 234 54 06

info@ekonomistler.org.tr