Ekonomi Günlüğü – 21 Ağustos

                21.08.2015

TÜİK AĞUSTOS AYI TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİNİ AÇIKLADI

Tüketici güven endeksi Ağustos ayından bir önceki aya göre yüzde 3,6 düştü. Tüketici güven endeksi, Ağustos’ta 62.35’e gerileyerek 6.5 yılın en düşük değerini aldı. Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeks Temmuz ayında 64.66 değerini almıştı. Endeks Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 3.6 geriledi.

TÜİK verilerine göre, 2012’de güncellenmiş endeksin geri çekme yöntemi ile 2004-2011 değerlerinin mevcut endekse uyarlanmış haliyle veri Mart 2009’da görülen 61.55 seviyesinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.     Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durum olduğunu gösteriyor.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Tüketici güven endeksinde Temmuz ayında başlayan gerilemenin dozunu arttırarak devam etmesi tüketicilerin seçim sonrası belirsizliği yansıttıklarını ortaya koyuyor. Genel ekonomik durumdaki bozulmanın önümüzdeki 12 ay içinde de devam etme beklentisi hane halkının belirsizliğin devam edeceğini düşündüğünü gösteriyor” dedi ve ekledi: “Son iki aydaki gelişmeler yılın ilk yarısında büyümenin lokomotifi olan yurtiçi tüketimin yılın ikinci yarısında seçim sonrası belirsizlikle hız keseceğine işaret ediyor.”

Verinin alt kalemlerine bakıldığında Ağustos’ta hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.3, genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 8, işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 0.6, tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 0.2 azalış gösterdi.

TÜİK verilerine göre, 2012’de güncellenmiş endeksin geri çekme yöntemi ile 2004-2011 değerlerinin mevcut endekse uyarlanmış haliyle veri Mart 2009’da görülen 61.55 seviyesinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1118501-tuik-agustos-ayi-tuketici-guven-endeksini-acikladi

KAZAKİSTAN DALGALI KURA GEÇTİ

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, ülkesinin para birimi tenge için bugünden itibaren dalgalı kur rejimine geçildiğini açıkladı. Kazakistan para birimi tenge dalgalı kur rejimine geçilmesinin ardından yüzde 35 değer kaybetti.

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, ekonomik gelişim ve fiyat istikrarı sağlanması için dalgalı kura geçtiklerini belirtti.

Masimov, “olumsuz değişimlerin yaşandığı küresel ekonomi koşullarında oluşturulan yeni ekonomi politikasının, ekonomik gelişim ile fiyat istikrarı arasındaki dengeyi sağlayacak yeni para politikasına gereksinim duyduğunu” ifade etti.

Masimov, “Hükümet ve Merkez Bankası olarak 20 Ağustos 2015’ten itibaren enflasyon hedeflemesi rejimi ve serbest dalgalı döviz kuruna geçişi öngören yeni para politikasını uygulamaya başlıyoruz” dedi.

Dalgalı kur sistemine geçilmesinin ardından Kazakistan para birimi tenge, ABD doları karşısında yüzde 35 değer kaybetti. Serbest kur öncesi, 188,38 tengeden satılan ABD doları, 255,26 tengeye yükseldi.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/kazakistan-dalgali-kura-gecti,r5ZuA0eFc0K8nRo52chwIw

ÇİN İMALAT PMI’I 6 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Çin’in imalat sanayi göstergesi 6 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerileyerek yavaşlayan ekonominin ek politika desteği ihtiyacı duyacağına işaret etti.

Caixin Media ve Markit Economics’in hazırladığı öncü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ağustos ayında 47.1 olarak gerçekleşti. Ekonomistler 48.2 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörmüştü. Geçtiğimiz ay endeksin nihai seviyesi 47.8’di. 50’nin altındaki sayılar daralmaya işaret ediyor.

Ağustos ayı için ilk önemli gösterge özelliği taşıyan veri, Temmuz ayı için beklentilerin altında kalan yatırım, sanayi üretimi, perakende satışlar ve ihracat verilerinin ardından geldi. Politika yapıcılar büyümeyi desteklemek adına çabalara hız verdi, bankalara fon sağlandı. Başbakan Li Keqiang’ın bu yıl için yüzde 7 civarında olan büyüme hedefi yakalanmaya çalışıyor.

Hong Kong’daki Mizuho Securities Asia Ltd. baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, “Teşvik önlemleri imalat sanayini henüz desteklemedi. Ağustos ve Eylül ayları ekonomi için en karanlık zamanlar olabilir. Dördüncü çeyrekte toparlanma bekleniyor. Bu dönemde yerel yönetimlere sağlanan fonların harcanması bekleniyor” dedi.

Verinin ardından yuan zayıflarken, hisse senetleri geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 10.31’de yüzde 1 geriledi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1820456-cin-ekonomisinin-tesvike-ihtiyaci-var

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 20 Ağustos
Sonraki Köprüler Projesinde Çalışmalar Sürüyor

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 07 Ağustos

07.08.2015 İŞTEN ÇIKARMALAR DÖRT YILIN ZİRVESİNDE ABD’de işten çıkarmalar 2011 yılından bu yana ilk kez 100 bini aşarken işten çıkarmalarda aylık artış yüzde 136 oranında gerçekleşti. Dünyanın en büyük ekonomisi

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 28 Eylül

28.09.2015 ABD’DE TÜKETİCİ GÜVENİ BEKLENENDEN AZ DÜŞTÜ Abd’de Michigan Üniversitesi tüketici güveni Eylül ayında 87.2’ye gerileyerek beklenenden az düşüş gösterdi. Daha varlıklı Amerikalılar arsında ay sonunda doğru görülen güçlenme, tüketici güveninin

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 01 Eylül

01.09.2015 ÇİN’DEN KÖTÜ VERİLER Çin’de bu sabah açıklanan veriler dünyanın 2. Büyük ekonomisinde yavaşlamanın beklendiğinden daha sert olduğuna işaret etti. Çin’de fabrika aktivitesi Ağustos ayında son altı buçuk yılın en

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin