Ekonomi Günlüğü – 05 Ağustos

05.08.2015

 

KOMŞUDAN İYİ HABER

Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos, müzakerelerin beklediklerinden iyi gittiğini söyledi. Yunanistan ile yürütülen yardım müzakerelerinden iyimser açıklamalar geldi. Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos, müzakerelerin beklediklerinden iyi gittiğini söyledi. Reuters’a konuşan Avrupa Komisyonu Sözcüsü de, doğru yönde ilerlediklerini ve yoğun çalışmanın sürdüğünü ifade etti.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1111618-muzakerelerden-iyimser-aciklama-geldi

YUNANİSTAN KREDİTÖRLERLE 18 AĞUSTOS’A KADAR ANLAŞACAK

Yunan hükümeti, üçüncü kurtarma anlaşmasının 18 Ağustos itibariyle tamamlanmasının beklendiğini açıkladı. Yunanistan uluslararası kreditörlerle Çarşamba günü çalışılmaya başlanılacak olan kurtarma paketi anlaşmasının 18 Ağustos itibariyle tamamlanmasını bekliyor.

Yunanistan Hükümet sözcüsü Olga Gerovasili;”Görüşmelerin ilk etabı bugün bitecek ve ikinci etap başlayacak ki, bu da anlaşmanın detaylarını kapsıyor” dedi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1111342-yunanistan-kreditorlerle-18-agustosa-kadar-anlasacak

TCMB: ÇEKİRDEK ENFLASYONDA İYİLEŞME GÖZLENDİ

Merkez Bankası, Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunda yıllık çekirdek enflasyon göstergeleri eğiliminde bir miktar iyileşme olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu  açıkladı. Merkez Bankası, yıllık çekirdek enflasyon göstergeleri eğiliminde bir miktar iyileşme olduğunu belirtti. Banka, “Kırmızı et fiyatında yükseliş sürüyor, beyaz ette yüksek oranlı artış gerçekleşti. Temmuz’da işlenmiş gıda fiyatlarındaki yavaşlama eğilimi sürdü. Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş ile enerji fiyatları geriledi” değerlendirmesi yaptı. Raporda şu açıklamalar yer aldı: “Temmuz ayında tüketici fiyatları yüzde 0,09 oranında artmış ve yıllık tüketici enflasyonu yüzde 6,81’e düşmüştür.

TEMMUZ AYINDA HİZMET FİYATLARI ARTTI

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinde bir önceki aya göre iyileşme gözlenmiştir. Bu iyileşmede hizmet ve temel mal gruplarının her ikisi de belirleyici olmuştur. Temmuz ayında hizmet fiyatları yüzde 0,80 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu yüzde 8,42’ye gerilemiştir.

Bu dönemde yıllık enflasyon kira ve lokanta-otel grubunda yükselirken haberleşme ve ulaştırma hizmetlerinde baz etkisiyle gerilemiştir. Kırmızı et fiyatlarındaki yukarı yönlü seyrin sürmesine bağlı olarak lokanta-otel grubundaki yüksek oranlı fiyat artışları Temmuz ayında da sürmüş ve bu grupta yıllık enflasyon yüzde 13,80’e yükselmiştir. Ayrıca bu dönemde kira ve diğer hizmet gruplarında da aylık artışlar nispeten yüksek seyretmeye devam etmiştir.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu Temmuz ayında 0,09 puanlık artışla yüzde 6,05’e yükselmiştir. Bu dönemde yıllık enflasyon dayanıklı tüketim mallarında yükselirken giyim grubunda gerilemiş, giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda ise yatay seyretmiştir.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1111197-tcmb-cekirdek-enflasyonda-iyilesme-gozlendi

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 04 Ağustos
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 06 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 07 Ağustos

07.09.2015 DEFLASYON TEHLİKESİ BİTECEK AMB Yönetim Konseyi Üyesi Visco, Euro Bölgesi’nin bu yıl deflasyon tehlikesinden sıyrılacağını söyledi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Ignazio Visco, Euro Bölgesi’nin bu yıl deflasyon

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 05 Ekim

05.10.2015 ENFLASYON YÜZDE 8’E YAKLAŞTI Eylül’de TÜFE yüzde 0,89 arttı, yıllık TÜFE ise yüzde 7,95 oldu Eylül ayı enflasyonu açıklandı. Eylül’de TÜFE yüzde 0,89’la beklentilerin üzerinde arttı. CNBC-e anketine katılan

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 24 Ağustos

24.08.2015 FİTCH’TEN YUNANİSTAN AÇIKLAMASI Fitch Ratings, Yunanistan’daki erken seçim kararının, ülkenin iç politikasındaki ve kreditörlerle olan ilişkilerindeki riskleri işaret ettiğini belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,Yunanistan’daki erken seçim kararının,

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin