TÜRKİYE’DE İKİ YILDIR REFAH ARTIŞI YOK

Ekonomistler Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Demir, Türkiye’de ekonomik toparlanma sürecinin başladığını ancak, kriz öncesine dönüşü sağlayan bir toparlanma olmadığını belirtti. Demir, son iki yılın boş geçtiğini, herhangi bir refah artışı olmadığını söyledi. TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Araştırması 2010 Haziran dönemi sonuçlarını ANKA’ya değerlendiren Demir, TÜİK’in açıkladığı rakamların, ancak kayıt dışı çalışanların göz önüne alınmaması durumunda gerçekleri yansıtabileceğini ifade etti.

Demir, Krizle beraber mevcut yapışkan işsizlik oranının yüzde 16’lara çıktığını, 2010’da ise yüzde 10’lara düşerek bir toparlanma olduğunu, ancak bunun refah seviyesini yükseltmediğini vurguladı. İşsizliğin özellikle tarım dışı alanlarda çalışanları etkilediğini söyleyen Demir; “Tarım da zaten işsizlik vardı. Kriz ile bu işsizlik iyice arttı kuşkusuz. Ama kriz özellikle tarım dışı sektörleri etkiledi” dedi. TÜİK’in verilerini anımsatan Demir, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payının 0,2 puan, inşaat sektörünün payının 0,1 puan, sanayi sektörünün payının 1,2 puan arttığının doğru, ancak inşaatlardaki artışın sebepleri arasında yaz sezonunun da olduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE İKİNCİ BİR KRİZ OLURSA İŞADAMLARININ YATIRIMLARI SIFIRLANIR”

Türkiye’nin krizlere karşı bağışıklık kazanan bir ülke olduğunu söyleyen Demir, krizi fırsata çevirmek isteyen, insanlara iş kapısı açmak isteyen iş adamlarının çoğu zaman aceleci davrandığını dile getirdi. Demir, dünyanın önde gelen iktisatçılarının, ikinci bir kriz ihtimalinden bahsettiğini, böyle bir ihtimalin gerçek olması durumunda krizi fırsata çevirmek isteyenlerin yatırımlarının sıfırlanabileceğine işaret etti. Demir, insani yönü ağır basan yatırımları desteklediklerini ancak önemli olanın yapılan çalışmaların uzun vadeli olması olduğunu belirtti.

“İŞVERENLER AĞIR PRİMLER İLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILIYOR

Türkiye’de işsizlik sorunun sadece mesleki eğitim, nitelikli iş gücü oluşturarak çözülebileceği yönünde yanlış bir yaklaşım olduğunu savunan Demir, işverenlerin unutulmaması gerektiğini vurguladı. İş sektöründe emeği arz edenin yanı sıra emeği talep edenlerin olduğunu belirten Demir, işadamlarının ağır primler ve vergiler ile karşı karşıya bırakıtlığını öne sürdü. “Bir ülkede işsizlik ne kadar yüksekse o ülkenin krize dayanaklığı da o kadar düşük olur” diyen Demir, bu noktada işadamlarına destek olunması gerektiğini işaret etti.

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1292324&Date=22.09.2010&Kategori=ekonomi&b=Ekonomistler%20platformu:%20Turkiyede%20iki%20yildir%20refah%20artisi%20yok

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=175648

http://www.haberx.com/ekonomistler_platformu_turkiyede_iki_yildir_refah_artisi_yok(17,n,10455253,109).aspx

http://www.birgun.net/economic_index.php?news_code=1285163090&year=2010&month=09&day=22

http://finans.mynet.com/haber/AnaSayfaHaberler/22Eylul2010/O1285162313795/0/rss.aspx

 

Türkiye’nin en iyi cialis resmi satış sitesi.En uygun fiyatlarda levitra satış sitesi.

Önceki EKONOMİSTLER PLATFORMU TRT HABER`DE
Sonraki SÖZCÜ: ENGELLİ İSTİHDAMI

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basında Ekonomistler 0 Yorum

Değişen düşünce kuruluşları – Türkiye Gazetesi 11.02.2012

Türkiye siyaseti son on yılda büyük bir değişim yaşarken, düşünce kuruluşları da bu dönüşüme bağlı olarak kendilerini yeniledi. Toplumsal meselelere ilgimin arttığı yıllarda düşünce kuruluşlarının önünde ciddi engeller vardı. 2000

Basında Ekonomistler 0 Yorum

Sözcü: Krizin Türkiye’ye Maliyeti 7,2 Milyar Lira

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik kararlarını masaya yatıran Ekonomistler Platformu “uçak krizi”nin Türkiye’ye 2016’nın ilk yarısı için toplam maliyetinin 7,2 milyar TL olduğunu açıkladı. Rusya’nın Türkiye’ye yaptırımlarında en fazla öne çıkan hususlar;