Sen Büyüksün, Yine AF Edersin – 6552 sayılı Kanun (II), Arek Ferahyan – 25.09.2014

Değerli okurlar 11.09.2014 tarih ve 29116 mükerrer sayılı yayımlanan resmi gazete ile hayatımıza giren çok sayıda vergi düzenlemesini içeren 10.09.2014 tarih ve 6552 sayılı Kanun’un ödenemeyen prim ve vergi borçlarını yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerine yakından bakmaya devam ediyorum.

Özellikle finansman sıkıntısı çeken esnaf ve KOBİ’lerimizin bu zamana kadar 100 milyar TL olarak açıklanan ödeyemediği prim ve vergi borçlarını yeniden yapılandırılması bu kanunun en ilgi ile beklenen tarafı olmuştur. Tabii bu Kanun ile gerçekleşmesi beklenen vergi tahsilatının da merkezi bütçeyi de olumlu etkileyeceği şüphesizdir. Öyle ki güncel haberlerde bütçe dengesinde gelir fazlası oluştuğuna ilişkin haberler çıkmaya devam ederken, Maliye Bakanlığı’nın da yaptığı basın duyuruları konuya açıklık getirmeye gayret ettiğini görmekteyiz.

Öte taraftan, ilgili Kanun’un kapsamına yapılandırmaya dâhil edilmeyen, mükelleflerin taraf olduğu dava, uzlaşma veya inceleme aşamasında olan kamu borçlarının, Kanun’un popülaritesinde biraz olsun gerileme yaşandığını da belirtmek gerekir.

Peki, genel hatları ile neler kapsama dahil diye bakacak olursak;

  • 30 Nisan 2014 tarihinden önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları,
  • 2014 yılına ilişkin olarak 30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları,
  • 30 Nisan 2014 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları,
  • Emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları,

Buraya dikkat etmek gerekir, yeniden yapılandırma kapsamına alının vergi aslı ve vergi cezaları üzerinde herhangi bir azalma ve/veya silme işlemi yapılmamaktadır. Yalnız, vergi aslı ve cezasına yürütülen gecikme zammı ve faizi kaldırılıp aynı vadede Yİ-ÜFE faizi yürütülmektedir. Bu durum özetle işin içinden çıkılmaz bir hale gelen durumu çözmeye yardımcı bir ip uzatmaktadır.

Mükelleflerin, kesinleşmiş borçlarının yapılandırılması için 30 Kasım 2014 tarihine kadar kamu idarelerine yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Bu yolla mükelleflerin tercihine göre, yeniden hesaplanan ve yapılandırılan borç tutarının peşin veya taksitle ödeyebilir. Tercihini taksitler halinde ödemek yönünde kullanan mükellefler, ilk taksitini Aralık 2014’den başlamak üzere, ikişer aylık dönemler halinde, en çok 18 eşit taksitte 36 ay vade ile ödeyebilecektir. Fakat bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı tamamen kaybedilmektedir.

Sonuç olarak, ülkemizde ekonomik sıkıntı yaşayan KOBİ, esnafımız ve sanatkârlarımızın sorunlarına çözüm olarak sunulan Kanun’un meyvelerini her kesimin toplamasını arzu ediyorum.

Bu Kanun’un KOBİ, esnafımız ve sanatkârlarımızın bu bayrama mutlu bir şekilde girebilmelerini sağlamasını umut ediyorum.

Arek Ferahyan

Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı

Önceki Karadeniz İpekyolu Koridoru Projesi'nde Bilgi Levhalarını Yerleştirmeye Başladık.
Sonraki Değişmeyen İşsizlik Rakamları - Ahmet Can, 26.09.2014

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Bilgi Notları 0 Yorum

Ambargo Kaldırılması Sonrası Türkiye-İran Ekonomik İlişkileri

Amerikan ambargosu sonrası İran’ın batılı ve komşu ülkelerle ilişkileri olumsuz etkilendi. Dolayısıyla İran’ın Türkiye ile olan ilişkileri de yeteri kadar gelişemedi. Buna ek olarak, iki ülke içerisinde farklı dönemlerde farklı

Yayınlar-Ekonomik İstikrar 0 Yorum

Piyasanın Nabzı Araştırması Temmuz Raporu

Ekonomistler Platformu ve Aksoy Araştırma tarafından 436 firma ve firma temsilcisi ile görüşülerek hazırlanan “Piyasanın Nabzı Endeksi” araştırma çalışmasının bilgi notuna buraya tıklayarak erişebilirsiniz.   Saygılarımızla, Ekonomistler Platformu

Yayınlar-Ekonomik İstikrar 0 Yorum

Türkiye Büyümede Vites Küçülttü, Caner Otrakçı – 08.10.2014

OVP Değerlendirmesi 2015 – 2017 Orta Vadeli Planı 08 Ekim saat 11:00’de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından açıklandı. 2014 yılı için büyüme beklentisi yüzde 3,3’e revize edildi. 2012 yılının sonlarında

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin