Bandırma Ticaret Odası Konferans salondu gerçekleştirilen toplantıda, BİİBF öğrencilerine işsizliğin neden ve sonuçları hakkında konferans verildi. Ekonomistler icra kurulu başkanı Oğuz Demir ve Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı ve AB Uzmanı Pelin Bingöl’ün konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

http://www.sonkursungazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1830

http://www.ilkhabergazetesi.com/kriz-issizlik-ve-genclik/

http://www.bandirmahaber.net/2009/04/04/bandirmada-kriz-issizlik-ve-genclik-konferansi/

Konferansta açılış konuşmasını yapan Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman, “Eylül ve Ekim ayları içinde Bandırma’da her ay 50-60 kişi işsizlik başvurusunda bulundu. Kasım’da bu rakam 112′ye çıkmış. En son Mart ayında aldığımız bilgide bu rakam 160 ile 170 arasına çıkmış, 120 bin nüfusluk Bandırma için bu büyük bir rakam değildir.” dedi.

Kocaman “Krizi fırsata dönüştürmek adına yapılabilecek tek şey Türkiye’nin coğrafi yapısına göre en genç nüfusa sahibiz. Evet genç issizler sorunu önümüze çıkıyor ancak, genç nüfus iyi eğitilirse Türkiye’nin avantajına olur. Kişisel gelişim ve eğitimlerimize gençler olarak çok iyi sarılmalıyız ve daha sonra iş hayatına atılmalıyız.Gençler olarak ne yapacağız, eyvah işsiz kalacağız düşüncesine kapılmayın. Siz gençler üniversite imkanı bulduğunuz için çok şanslısınız, Türkiye’de tahsilsiz olarak ta iş aramak zorunda olan yüzlerce insan var. Ben bu imkanları iyi kullanacağınızdan eminim. Her karanlığın bir aydınlığı var sözünü de unutmayın” diye konuştu.

Konferansta konuşan Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Edip Örücü’de fakültelerinden mezun olan öğrencilerin iş bulma oranlarında azalma olduğunu belirterek, ” Şu anda Bandırma iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak yüzde 30 dersleri İngilizce olan 2 bin 100 öğrenciye eğitim veren 4 bölümü faal olup, 3 bölümü de açık olan bir fakülteyiz. Fakültemiz geçen sene Türkiye 8. si olmuş, mezunlarına yüzde 90 iş bulmuş, iş bulma oranının çok yüksek olduğu, eğitim görevlilerinin çoğunluğu doktoralı olan bir fakülte. Fakat bu sene mezunlarımızın iş bulma oranına bakınca mezunlarımızın iş bulma oranı oldukça düşük, mezunlarımızın da iş bulma oranı gün geçtikçe azalıyor. Öğrencilerimiz iş bulma endişesiyle karşı karşıya şimdi değerli ekonomistlerimiz Türkiye’deki işsizlik oranını anlatacaklar. Ben sözü daha fazla uzatmak istemiyorum bir kez daha bu etkinlikten mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA İŞSİZLİK ARTIYOR”

İşsizlik sorununu Türkiye ve Avrupa açısından değerlendiren Ekonomistler Platformu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı AB Uzmanı Pelin Bingöl’de yaptığı konuşmada, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’de Aralık ayı itibariyle işsizlik oranı 13.6 dır. 2001 krizinden sonra bu rakam Cumhuriyet tarihinde en büyük işsizlik oranları içerisinde. 2008 Aralık TİK verilerine biraz daha baktığınızda genç nüfusun işsizlik oranı yüzde 25. 7 dir. TÜİK’in hanelerde yaptığı anketlere baktığınızda işsizlerin yüzde 60′lık oranının lise ve altı eğitim almış işsizler olduğu ortaya çıkıyor. Nitelikli olarak yani sizin gibi üniversite öğrencilerinden yüzde 30′luk kısmının da eş dost vasıtasıyla iş bulduğu tespit edilmektedir.

Avrupa’da işsizlik krizi giderek artıyor. Ülkelerden kısa kısa örnekler verecek olursak İspanya’da büyük bir işsizlik bunalımı yaşandığı söyleniyor. İspanya’da 2008 yılı içinde 2 milyon işsizlik topluluğuna 1,5 milyonluk bir topluluk eklenmiş. Çalışan nüfusun yüzde’14 lük kısmının işini kaybettiği söyleniyor. 2009 yılında İspanya’da işsizlik oranının yüzde19′lara varabileceği tahmin ediliyor. Almanya’da Ocak ayında yüzde 7 ye çıkan işsizlik oranı son 4 yılda en yüksek rakama çıktığı söyleniyor. Norveç’te Aralık 2008′de yüzde 2 olan işsizliğin 2009 Ocak ayında ise yüzde 2.06 ya yükseldiği görülmekte. Şunda AB dönem sözcülüğünü yürüten Çek Cumhuriyetinde ise işsizlik oranı bir önceki yıla göre yüzde’6 ya çıkmış durumda. Görüldüğü gibi işsizlik Türkiye ve Avrupa için önemli bir sorun” dedi.

 

Türkiye’nin son dakika haber sitesi.Rüya tabirleri hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.Türkiye’nin en iyi sağlık ve diyet haberleri sitesi.Ereksiyon ilacı maxman ürünleri resmi satış sitesi.