Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para piyasasının en güçlü üyesi olan, fiyat inişlerinde ve düşüşlerinde tüm kripto para piyasasını etkileyen Bitcoin, 2018 yılı Şubat ayı ile birlikte 6.000 dolar seviyelerine kadar iniş gösterdi. 2017 yılının sonlarına doğru 20.000 dolar seviyelerini gören Bitcoin’in yalnızca iki ay içinde bu kadar düşüş yaşaması, kripto para piyasasında yer alan herkesi derinden etkilemiş gibi gözüküyor. Gelin hep beraber bu düşüşü kronolojik olarak inceleyelim.


15 Eylül 2017 tarihinde Çin, kripto paralar hakkında sert tedbirler alacağını tüm dünyaya duyurmuştu. Bu açıklamaların içinde kripto para borsalarını ülkesinde yasakladığı söyleyen Çin, bu borsaların ülkede 30 Eylül’e kadar kapatılacağını belirtmişti. Bu haber sonrasında 3600 dolar seviyelerinde olan Bitcoin fiyatı 3000 dolara kadar gerilemişti.

Çin’de yer alan kripto para borsaları merkezlerini Hong Kong’a taşıyarak çözümü üretmişti. Bu durum kripto para yatırımcılarına büyük bir güven vermiş ve 3000 dolara kadar gerileyen Bitcoin fiyatları kademeli bir artış ile 2017 yılının Aralık ayları sonuna doğru bugüne kadar görülen en yüksek fiyat olan 20.000 dolar seviyesine kadar çıkmıştı.

2018 yılının ilk günleri ile birlikte Çin Merkez Bankası, yerel yönetimler yardımı ile kripto para madenciliğini de durduracak planlar hazırladıklarını söylemişti. Bu açıklamalar ile sürekli artış gösteren Bitcoin fiyatında ilk sert düşüş yaşanmış ve fiyatlar 20.000 dolardan 13.000 dolara kadar gerilemişti.

Asya’nın iki dev ülkesi Güney Kore ve Hindistan’da da Bitcoin hakkında Çin’e benzer açıklamalar gördük. Önce Güney Kore maliye bakanının kripto para ticaretini ülkede yasaklamaya yönelik düşüncelerin masada olduğu söylemesinin ardından 2018 yılı Şubat ayının ilk günlerinde Hindistan maliye bakanının ”Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kullanımını ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapacağız” sözleri Bitcoin’in fiyatlarında büyük bir sarsıntı yarattı. En son 2017 Aralık ayında 10.000 dolar fiyat seviyelerini gören Bitcoin fiyatları, bu açıklamalardan sonra 10.000 dolar altına inmiş ve bu sarsıntının ne kadar ciddi olduğunu yatırımcılara göstermişti.

Kripto para piyasasında gelişmeler sadece Asya kıtasında yaşanan açıklamalar ile sınırlı değil. Dünyanın en önemli finansal kuruluşları olan J.P. Morgan, Bank of America ve CitiBank 2 Şubat 2018’de, Lloyds Bank ise 5 Şubat 2018’de kredi kartları ile kripto para alımını yasakladığını açıklaması dünyada en çok kripto para kullanan kıta olan Kuzey Amerika’da büyük bir deprem etkisi yarattı. Bu gelişmeler ile birlikte Bitcoin’de Aralık ayından bu yana olan kademeli düşüşün devamı geldi ve Bitcoin, sadece 1-2 içinde 2.000 dolardan fazla değer kaybederek 8.000 dolar fiyatına kadar indi.

Bütün gelişmelerin üzerine 5 Şubat gecesi ABD’de Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin sert düşüşü ile birlikte küresel piyasalar bu duruma paralel etki gösterdi ve düşüşler devam etti. Tüm bunların sonucunda dün 6.000 dolar seviyesine kadar iniş gösteren Bitcoin, özellikle bu gece ABD senatosunda kripto paralar ile ilgili yapılan oturumun ardından çıkan olumlu görüşler ile kötü gidişe dur dedi ve fiyat seviyesi 7.500 dolara kadar yükseldi.

”Bitcoin neden düşüyor” sorusunun temel yanıtlarını anlatırken Bitcoin üzerindeki olumsuz havanın ne zaman düzeleceği soruları ise bu gece ABD senatosundan çıkan karar ile biraz olsun hafifledi. Her ne kadar ABD senatosundan kripto paralar ile ilgili olumlu görüşler geliyor olsa da birçok farklı devletten üst üste gelen olumsuz kripto para açıklamaları 2018’in kripto para piyasası ve yatırımcıları için oldukça zor geçeceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir