AB Kayıtlı İstihdamın Arttırılması İyi Uygulamalar Raporu

AB Kayıtlı İstihdamın Arttırılması İyi Uygulamalar Raporu

Ekonomistler Platformu, T.C. Nişantaşı Üniversitesi ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ortaklığı ve Avrupa Birliği ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı desteği ile yürütülen “Turizm Sektörü Çalışanları Geleceğe Güvenle Bakıyor” projesi kapsamında “Avrupa Birliği Kayıtlı İstihdamın Arttırılması İyi Uygulamalar Raporu” yayınlandı.

 

Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomi, dünya genelinde gelişmekte olan ekonomiler tarafından ele alınan son konulardır. Kayıt dışı istihdam özetle, yasadışı olarak bireylerin sağlık sigortası, sosyal güvenlik, asgari ücret gibi temel işçi hakları olmaksızın istihdam edilmesidir. Kayıt dışı istihdam hem kayıt dışı hem de resmi ekonomilerde gerçekleşebilmektedir. Kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı işletmeler nedeniyle hükümet yönetimi altına girmeyen ve işletme yöntemleri bakımından hükümet kurallarından herhangi birine uymayan işletmelerden oluşmaktadır. Dünya genelinde ülkeler ekonomilerini resmileştirmek suretiyle kazançlar elde etmektedirler. Bununla birlikte, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu konuya daha fazla yoğunlaşmalı ve kayıt dışı istihdamı ve kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için daha iyi politikalar oluşturmalıdır. Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ekonomiyi azaltma politikaları açısından, birçok ülke sorunu çözmek için yenilikçi girişimler başlatmıştır.

Avrupa Birliği, kayıt dışı çalışmayı azaltmak için bünyesinde çeşitli yöntemlerin uygulandığı iki strateji uygulamıştır.

• Caydırıcılık
• Geliştirilmiş tespit
• Cezalar
• Uyumluluk Sağlama
• Önleme
• Kayıt dışı çalışmayı yasal hale getirme
• Tutum değiştirme

Uluslararası Çalışma Örgütü (2014a) de, kayıt dışı ekonomiyi resmi bir ekonomiye dönüştürmek için takip edilebilecek bir dizi politika başlatmıştır. Politikalar aşağıdaki gibidir:

1. Kaliteli istihdam yaratma:
a. İstihdam öncesi makro-ekonomik ve sektörel politikalar.
2. Yönetim, sürdürülebilir işletmeler ve üretkenlik.
a. Çalışma koşulları ve iş denetimi.
b. Sürdürülebilir işletmeler için uygun bir ortamın teşvik edilmesi.
c. Finansmana erişim.
d. Becerigeliştirme.
3. Organizasyon, temsil ve sosyal diyalog.
4. Yerel kalkınma stratejileri, kooperati er ve sosyal ekonomi.
5. Eşitliği teşvik etme ve ayrımcılık sorununun üzerine eğilme.
6. Sosyal Korumayı Genişletme

Raporun pdf versiyonunu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

rapor_2
Önceki 1 Dakikada Ekonomi Gündemi - 12.07.2017
Sonraki 1 Dakikada Ekonomi Gündemi - 14.07.2017

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 707 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Araştırma Raporları 0 Yorum

Türkiye’de Suriyeli Sığınmacı Algısı Araştırma Raporu

Türkiye ekonomisinin ana sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara yönelik olarak çözüm önerileri üretmek üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden Ekonomistler Platformu, Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik Türk Halkının

Haberler 0 Yorum

Seçim Sonrası Ekonomi ve Koalisyon Araştırması

16.06.2015 – İSTANBUL: Ekonomistler Platformu tarafından Aksoy Araştırma’ya yaptırılan “Seçim Sonrası Ekonomik Beklenti ve Koalisyon Seçenekleri” araştırması kamuoyu ile paylaşıldı. 13 ilde gerçekleştirilen çalışma kapsamında seçim sonrası kamuoyunun ekonomik ve

Yayınlar-Ekonomik İstikrar 0 Yorum

Piyasanın Nabzı Araştırması Kasım Raporu

Ekonomistler Platformu tarafından her ayın ilk on günü içinde hizmet ve imalat sektörü profesyonellerinin katılımıyla yapılan Piyasanın Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçları açıklandı. 131 firma ve firma temsilcisi ile görüşülerek hazırlanan

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin