Basın Bülteni: Ekonomi Yönetimi, Küresel Şartlar ve Günün Gerçeklerini Dikkate Alarak Acil Eylem Planları Hazırlamalı

Yeni Kabine ve ekonomi yönetiminin açıklanması üzerine Ekonomistler Platformu tarafından bir açıklama yapıldı.

“Ekonomi Yönetimi, küresel şartlar ve günün gerçeklerini dikkate alarak acil eylem planları hazırlamalı!”

Ekonomistler Platformu, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni kabineyi değerlendirdi. Yapılan açıklamada Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir şunları kaydetti.

“Küresel ekonomik ve siyasal gelişmeler ve bunlara ek olarak Türkiye ekonomisinin yapısal sorunları, son 3 yıldır Türkiye ekonomisinin üzerinde ciddi olumsuz etkiler yarattı. Bu dönemde özellikle büyüme performansı düşerken, işsizlik, cari açık gibi Türkiye ekonomisinin gerçek sorunları derinleşti. Bugün açıklanan kabinenin Türkiye’nin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümüne, küresel şartları ve günün gerçeklerini dikkate alarak acilen eylem planlarını yaparak, kısa ve uzun vadeli çözümlere odaklanması gerekiyor. Bir yanda bölgemizde artan tansiyon ve siyasi sorunlar makro ölçekte temkinli bir politika geliştirilmesi ihtiyacını yaratıyor. Diğer yanda ise ekonominin biriken mikro düzeydeki yapısal sorunları duruyor. Ekonomi yönetiminin bütün bu gerçeklerin farkında olarak hareket etmesi en büyük beklentimizdir.”

Dr. Oğuz Demir, özellikle gelir adaleti, genç nüfus ve işsizlik konularının öncelikli olarak ele alınması gerektiğini ifade etti ve şunları söyledi:

“64. Hükümetin acilen odaklanması gereken konu gelir dağılımındaki adaletsizliğini azaltacak ve ülkemizin en önemli kaynağı olan genç nüfusun ekonomideki üretkenliğini arttıracak eğitim, istihdam gibi alanlarda uzun vadeli eylem planlarını acilen geliştirmesi gerekiyor. Bu noktada Ekonomistler Platformu olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız.”

Önceki Piyasanın Nabzı Araştırması Kasım Raporu
Sonraki Sözcü: Acil Eylem Planları Hazırlanmalı

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Demokratikleşme Süreci Devam Etmelidir

Ekonomistler Platformu: Demokratikleşme süreci devam etmelidir. Ekonomistler Platformu’ndan seçim sonucuna ilişkin ilk değerlendirme: “İç siyasi riskler açısından en az ekonomi kadar belirleyici olan demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü gibi uluslararası normlara ilişkin,

Basın Bültenleri 0 Yorum

Basın Bülteni: Karşılıksız Çekler

REEL KESİMDE ALARM ZİLLERİ ÇALMAYA DEVAM EDİYOR

Basın Bültenleri 1 Yorum

Sultanahmet Açıklaması

Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir bugün gerçekleşen saldırının ardından bir açıklama yaptı: “Saldırının amacı ekonomik açıdan istikrarsızlık ortamı yaratmaktır!”  Dr. Oğuz Demir, “Sultan Ahmet Meydanı’nda bugün gerçekleştirilen terörist saldırı,

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin