31.08.2015

JACKSON HOLE’DA FED: ZORLUKLARA RAĞMEN FAİZ ARTIRIMI

Fed yetkilileri koşulların zorlu olmasına rağmen faiz artırımına doğru gidildiğini işarete etti. Merkez bankacılar kolayca paniğe kapılan bir grup değil. Düşük seyreden enflasyon ya da finans piyasalarındaki kargaşaya karşın, Kansas City Fed’in Jackson Hole, Wyoming’de düzenlediği yıllık konferansa katılan Fed politika yapıcıları büyük ölçüde birbirleriyle uyumlu bir mesaj verdi: Fazi artırımına giden yoldayız.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, iki gün süren etkinliğin en fazla beklenen konuşmasında, enflasyonun yukarı yönde hareket etmeye hazırlandığına ilişkin inancından bahsetti.

Fischer, Cumartesi günü Avrupa ve Hindistan’dan gelen diğer merkez bankacılarla birlikte katıldığı enflasyon konulu panelde, “Enflasyonun yükseleceğine inanmak için iyi neden var, zira enflasyonu aşağı çeken güçlerin etkisi azalıyor,” dedi.

Fischer, yaklaşan bir faiz artırımının işaretini vermediğini söyleyerek dikkatli bir tutum takındı, ancak yorumları, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 16-17 Eylül’de Washington’da yapacağı toplantıda , bir faiz artırımı kararının gözardı edilmeyeceğini işaret ediyor.

Jackson Hole toplantılarına katılan Chicago Üniversitesi ekonomi profesörü ve eski Fed guvernörlerinden Randall Kroszner, “Fischer Eylül ayının halen masada olduğu konusunda çok açıktı, ancak bu konuda söz vermedi,” dedi.

Yatırımcılar Cuma günü New York’ta geç saatlerde, federal fon (Fed’in politika faizi) vadelilerindeki işlemlere göre, Fed’in Eylül ayında faiz artırımına gideceği ihtimalini yüzde 38’e yükseltti. Bu olasılık 26 Ağustos’ta yüzde 24 seviyesindeydi. Ekim ayında faiz artışı ihtimali ise yüzde 49 olarak görülüyor.

Jacksone Hole’a katılan Baltimore’daki Johns Hopkins University profesörlerinden ve eski Fed ekonomistlerinden Jonathan Wright, “Bana öyle geliyor ki, Fischer kalbinin derinliklerinde Eylül ayında sıkılaştırma istiyor. Ancak Bill dudley gibi, diğer bazı komite üyeleri bu konuda daha isteksiz” şeklinde görüş bildirdi.

Bill Dudley

New York Fed Başkanı William C. Dudley, 26 Ağustos’ta yaptığı konuşmada, piyasadaki türbülansın, Eylül ayında faiz artırımıma gitmeyi “birkaç hafta önceye göre daha az zorunlu kıldığını” söyledi. Standard and Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi bu konuşmadan beri yüzde 4.5 civarında yükseldi.

Fischer’in konuşmasından önce, faiz artırmının Eylül ve Aralık ayları arasında “yazı-tura” şeklinde olduğu değerlendirmesinde bulunan Wright, “Çok ince ayarlı dengede bir karar ve Fischer’in konuşmasının Eylül ayında faiz artırımı ihtimalini güçlendirdiğini düşünmüyorum,” dedi ve “İstihdam verisinin karar üzerinde çok fazla ağırlığı olacak” şeklinde konuştu.

Fed, işgücü piyasasında bazı ilave iyileşmeler olduğunda ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru hareket edeceğine “makul bir şekilde güvenildiğinde” faiz artırımına gitmenin yerinde olacağını kaydetti.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1822355-jackson-holeda-toplanan-fed-yetkililerinden-faiz-artirimi-sinyali

EURO – YEN KRELASYONU 8 YILIN ZİRVESİNDE

Çin’in ekonomik yavaşlaması ve Fed’in olası faiz artırımı küresel piyasaları sarsarken, döviz traderlerı güvenli liman olarak yen ve euroyu tercih ediyor. Çin’in ekonomik yavaşlaması ve Fed’in olası faiz artırımı küresel piyasaları sarsarken, döviz traderlerı güvenli liman tercihlerini yen ve eurodan yana yapıyor.

Yen ve euroya arasındaki korelasyon 2007 yılı başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu iki para birimi, geçtiğimiz hafta küresel hisse senetlerinde yaşanan düşüş ile birlikte yükseliş ve düşüşlerde paralel hareket etti. Yen ve euro, Pazartesi günü yükseliş gösterdi ve her ikisi de dolar karşısında 4 günlük gerileme dönemini sonlandırdı. ABD’de bu hafta açıklanacak önemli ekonomik veriler, Fed’in faiz oranlarını Eylül artırıp artırmayacağına karar vermesinde yardımcı olacak. Öte yandan Salı günü açıklanacak verinin Ağustos ayı için Çin’in imalat sanayinde daralmaya işaret etmesi bekleniyor. Beklenti gerçekleşirse gösterge Şubat ayından bu yana ilk kez daralma gösterecek.

Tokyo’daki Mizuho Securities Co. baş döviz stratejisti Kengo Suzuki, “Piyasa oyuncuları arasında bu hafta açıklanacak ekonomik veriler ile ilgili ihtiyatlı bir duruş hakim. Tek taraflı kesin riskten kaçışın haftanın sonlarına doğru düzelmesi ile birlikte bu haftaki verilere ve toplantılara hazırlanıyor. Çin endişelerinin gerilemesi ve ABD ekonomisi ile ilgili beklentilerin yükselmesinin etkisiyle istikrar geri dönebilir” dedi.

Yen dolar karşısında yüzde 0.6 değerlenerek Tokyo saati ile 13.01’de 121.04 yenden işlem gördü. Yen, Çin’in yuanı 11 Ağustos’ta beklenmedik şekilde devalüe etmesinin ardından bu ay yüzde 2.4 yükseldi ve Ocak 2014’ten bu yana en büyük aylık yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor. Euro dolar karşısında yüzde 0.6 artarak 1.1246 dolara geldi. Euro Ağustos’ta yüzde 2.4 güçlendi ve Nisan ayından bu yana en iyi ayı geçirmeye ilerliyor.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yuan devalüasyonundan bu yana ilk haftalık yükselişi tamamlamasının ardından yüzde 0.2 düşerek 1,205.49 puana geldi.

Sydney’deki Westpac Banking Corp. döviz ve emtia stratejileri müdürü Robert Rennie, “Yen talebi volatiliteden korunmak isteyen traderlardan geliyor” dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1822352-euro-yen-korelasyonu-8-yilin-zirvesinde

ABD’DE TÜKETİCİ GÜVENİ 3 AYIN EN DÜŞÜĞÜNE İNDİ

ABD’de tüketici güveni Ağustos ayında, son hisse senedi hareketlerinin ekonomik görünümü olumsuz etkilemesi ile geriledi.  ABD’de tüketici güveni Ağusstos ayında, son hisse senedi türbülansının ABD ekonomisinin, tüketicilerin gözünde önümüzdeki yıl için görünümünü olumsuz etkilemesi ile birlikte üç ayın en düşük seviyesine indi.

Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Ağusstos ayında, Temmuz’daki seviyesi olan 93.1’den 91.9’a geriledi. Bloomberg’in anketine katılan ekonistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 93 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Ekonomiye yönelik önümüzde 12 ay için beklenti Kasım ayından bu yana en düşük seviyesinde.

Tüketici güveni ayın ikinci haftasında, AND hisse senetlerinin Çin ekonomisine ilişkin endişelerşe sert düşüşler göstermesinin etkisi ile azaldı. Güçlü işgücü piyasası ve ucuz akaryakıt, tüketici harcamalarının artmasına neden olurken, güvenin hızlı düşüşünü engellemiş olabilir.

Pittsburgh’da PNC Financial Services Group Inc. ekonomisti Gus Faucher, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, “Hisse senedi düşüşü verilerde yansımasını bulmuş olabilir,” dedi ve “Ancak şgücü piyasasındaki iyileşme ile birlikte, 2015 yılının kalan kısmında yine de güvende iyileşme göreceğiz. Özellikle hisse senetleri yatıştığında” şeklinde görüş bildirdi.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1822137-abdde-tuketici-guveni-3-ayin-en-dusugune-indi

ÇİN EKONOMİSİ BÜYÜYOR MU?

Çin Başbakanı Li Kequiang, Çin’de ekonominin mantıklı bir hızda büyüdüğünü ve hükümetin ekonomideki risklerle baş edecek kapasitede olduğunu söyledi. Çin Başbakanı Li Kequiang, Çin’de ekonominin mantıklı bir hızda büyüdüğünü ifade etti. Hükümetin ekonomideki risklerle baş edecek kapasitede olduğuna işaret eden Li, uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın küresel ekonomiye dair belirsizlikleri artırdığını belirtti. Yuanın daha çok değer kaybetmesine gerek olmadığını yineleyen Li, Çin Merkez Bankası’nın attığı adımların şimdiden işe yaradığı yorumunda bulundu.
http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/cin-ekonomisi-buyuyor