Ekonomi Günlüğü – 18 Ağustos

18.08.2015

MOODY’S RAPORUNDA ÖNE ÇIKAN 5 ÜLKE

Moody’s yayınladığı raporda Japonya dışında kalan G20 ülkeleri için büyüme tahminlerini düşürdü. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yayınladığı son büyüme raporunda, Japonya’daki iyi gidişatı bir kenara bırakırsak, küresel ekonomik büyümenin cansız olacağını belirtti.

Büyüme tahminlerine bakılırsa, G20 ülkeleri için 2015 yılı büyüme oranını yüzde 2,7. G20 ülkelerinin 2014 yılı büyüme oranı ise yüzde 2,9’du. 2016’da ise yüzde 3 büyüme bekliyor.ABD faiz artırımı Çin‘deki ekonomik durgunluk ve Yunanistan’da devam eden borç krizinin küresel büyümeyi hala tehtid ettiği konusunda uyarıda bulundu.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1819799-moodys-raporunda-one-cikan-5-ulke

EGE ve AKDENİZ’DE SIFIR VERGİLİ TURİZM BÖLGESİ

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Çeşme, Bodrum, Didim, Marmaris ile Antalya’nın batısında, zengin turistleri çekmek için içinde oteller, eğlence mekanları ve AVM’lerin olacağı, sıfır vergili turizm serbest bölgeleri kurulacağını söyledi. Yabancılara serbest olacak bölgeye Türkler de pasaportla girecek.

Çeşme, Bodrum, Didim, Marmaris ile Antalya’nın batısında, zengin turistleri çekmek için “turizm serbest bölgeleri” kurulacak. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, verginin sıfır olacağı serbest bölgelerde oteller, eğlence mekânları ve AVM’lerin olacağını belirterek “Tekneler ve gemiler yanaşacak. Yabancılar tamamen serbest şekilde girecek. Bu serbest bölgeye giren Türkiye’ye girmiş sayılmayacak” dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, HABERTÜRK’e, Ege ve Akdeniz kıyılarında uygulanacak yeni turizm projesine ilişkin bilgi verdi. Türkiye’nin turizm alanında önemli potansiyeli olduğuna işaret eden Zeybekci, turizm ve ticaret serbest bölgeleri kuracaklarını söyledi. Zeybekci, bu konuda Maliye, Turizm ve Orman bakanlıkları ile ortak çalışma yapacaklarını belirterek “Kurulacak bu serbest bölgeler, ülke için önemli cazibe noktası olacak” dedi.

 

http://www.haberturk.com/ekonomi/tatil/haber/1117144-ege-ve-akdenizde-sifir-vergili-turizm-bolgeleri-olusturulacak

 

TÜRKİYE AB’NİN 5. BÜYÜK ORTAĞI

Türkiye, Avrupa Birliği (ile ticaret hacmini yılın ilk 6 ayında 71,2 milyar euroya yükselterek, Avrupa Birliği’nin 5’inci büyük ticaret ortağı oldu. Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerinden derlenen bilgilere göre 2015’in ilk yarısında Türkiye, AB’den 41 milyar euroluk ithalat ve 30,2 milyar euroluk ihracat gerçekleştirdi. Böylece Türkiye, toplamda 71,2 milyar euroluk ticaret hacmi ile Norveç’i geride bırakarak AB’nin 5’inci büyük ticaret ortağı konumuna yerleşti. Aynı dönemde AB’nin en büyük ticaret ortağı 308,6 milyar euroluk ticaret hacmi ile ABD oldu. Onu, 251,4 milyar euroyla Çin, 125 milyar euroyla İsviçre ve 107,1 milyar euroyla da Rusya takip etti.

http://www.ntvpara.com/haberler/ekonomi/turkiye-ab-nin-5-buyuk-ortagi

 

 

 

Önceki Ekonomi Günlüğü - 17 Ağustos
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 19 Ağustos

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 707 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 09 Temmuz

09.07.2015 TÜSİAD’IN YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİ NELER? TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, bir TV programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Koalisyon hükümeti kurulması konusunda zaman zaman ümitsizliğe düşseler de ümitlerini halen

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 01 Eylül

01.09.2015 ÇİN’DEN KÖTÜ VERİLER Çin’de bu sabah açıklanan veriler dünyanın 2. Büyük ekonomisinde yavaşlamanın beklendiğinden daha sert olduğuna işaret etti. Çin’de fabrika aktivitesi Ağustos ayında son altı buçuk yılın en

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 08 Temmuz

  08.07.2015   SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ AÇIKLANDI Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. -Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin