14.08.2015

IMF’DEN YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

IMF, Yunanistan’a yönelik 3. Kurtarma paketine, Avrupalı kreditörlerin ülkenin borcunu hafifletmesi halinde katılacak. Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan’a yönelik 3. kurtarma paketine, Avrupalı kreditörlerin ülkenin borcunu hafifletmesi halinde katılacak.  IMF’den yapılan yazılı açıklamaya göre, kurumun 3. kurtarma paketi müzakereleri kapsamında Atina’da bulunan ekip, görüşmelerin sona ermesini takiben şehirden ayrıldı.  Açıklamada, IMF ekibinin lideri Delia Velculescu’nun şu değerlendirmelerine yer verildi:  “Ziyaretimiz süresince Yunan yetkilileri ve Avrupalı ortaklarımızla yakın çalıştık. Taraflar arasında sağlanan mutabakat ileriye doğru çok önemli bir adımdı. Anlaşma, mali sürdürebilirliği, finansal piyasaların istikrarını ve sürdürülebilir büyümeyi yeniden sağlayacak geniş kapsamlı politikaları öngörüyor. Önümüzdeki dönemde ilgili otoritelerle programın detaylarını belirlemek üzere çalışmayı ve Avrupalı partnerlerimizin Yunanistan’ın borçlarını sürdürülebilir hale getirmesine imkan tanıyacak borç hafifletilmesine yönelik kararını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/imf-den-yunanistan-aciklamasi-da07ddf19dbd9e46

AMB: ÇİN ve FED RİSK YARATIYOR

Avrupa Merkez Bankası’na göre büyüme üzerinde Çin ve Fed faiz artırımı risk yaratıyor. Avrupa Merkez Bankası 15-16 Temmuz toplantısının tutanaklarını açıkladı. AMB’ye göre büyüme üzerinde Çin ve Fed faiz artırımı risk yaratıyor. Banka, ekonomide toparlanmanın kademeli ve ılımlı olacağını, uzun vadede hayal kırıklığı yaratan bir tablo öngördüğünü duyurdu. AMB, Çin’deki mali gelişmelerin para birliği üzerinde öngörülenin ötesinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, Fed’in faiz artırmasının gelişen ülkelere etkisinin Euro Bölgesi’nde büyüme için de risk oluşturduğunu kaydetti.

http://www.ntvpara.com/haberler/dis-haber/amb-cin-ve-fed-risk-yaratiyor

FRANSA’DA BÜYÜME BKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Fransa ekonomisi 2. Çeyrekte beklentilerin altında büyüdü.  Fransa İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, 2. Çeyrekte büyüme bir önceki döneme göre değişmedi. Piyasalarda beklenti yüzde 0,2 artış olacağı yönündeydi.

Yıllık bazda ise büyüme yüzde 1,0 ile analistlerin tahminleri olan yüzde 1,2’nin altında kaldı. Bir önceki dönemin yıllık verisi yüzde 0,7 artıştan yüzde 0,6 artışa revize edildi.

Ülkede aynı dönemde bir önceki döneme göre ithalat yüzde 0,6, ihracat yüzde 1,7, hanehalkı harcamaları yüzde 0,1 arttı.

Fransa Maliye Bakanlığı, 2015 yılı büyüme beklentisini açıklananverilerin ardından yüzde 1,0 olarak korudu.    Bakanlıktan yapılan açıklamada, hükümetin politikalarının sonuçvermeye başladığı kaydedildi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1115648-fransada-buyume-beklentileri-karsilamadi

ÇİN MERKEZ BANKASI DEVALÜASYONU DURDURDU

Çin Merkez Bankası üç gün üst üst üste yuanı devalüe etmesinin ardından bugün durdu. Çin para birimi yuan,  Çin Merkez Bankası’nın (PBOC), Salı günü başlattığı devalüasyon sürecinde, üç gün art arda referans kurunu düşürdükten sonra bugün hafifçe artırmasının ardından düşüşünü durdurdu.

Onshore işlemlerde yuanın dolar karşısındaki spot değeri, fazla değişmeyerek, Şanghay saati ile 09:35’te 6.3970 seviyesinde kaldı. Yuan bu hafta yüzde 2.9 değer kaybetti. Serbest işlem gören offshore yuan kuru ise yüzde 0.4 değer kazanrak haftalık kaybını yüzde 3.6’ya daralttı. PBOC referans kuru, önceki üç günde en az yüzde 1.1 düşürdükten sonra, bugün yüzde 0.05 yükseltti.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1819185-pboc-durdu-yuanda-dusus-durdu

 

DÜNYA LİMİT AŞIM GÜNÜ BU YIL 13 AĞUSTOS!

GEZEGENİN YILLIK BÜTÇESİNİ SEKİZ AYLIK SÜREDE TÜKETTİK

Gezegenin yıllık biyolojik kapasitesinin kullanıldığı ve tüketimin talebin üstüne çıktığı günü belirten Dünya Limit Aşım Günü bu yıl 13 Ağustos’u işaret ediyordu. Geçen yıla göre gezegenin bütçesini altı gün önce tükettik.  Tüketim alışkanlıklarımız gezegenin geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Dünyadaki doğal kaynakların kendini yenileyebilmesi için tüketimin belli bir seviyede tutulması gerekiyor. Mevcut tüketim alışkanlıklarımız ise bu sınırları zorluyor. Gezegenin yıllık biyolojik kapasitesinin kullanıldığı ve tüketimin talebin üstüne çıktığı günü belirten Dünya Limit Aşım Günü bu yıl 13 Ağustos’u işaret ediyordu. Geçen yıla göre gezegenin bütçesini altı gün önce tükettik. 2014’te Dünya Limit Aşım Günü 19 Ağustos’a denk geliyordu.

WWF’in stratejik ortağı Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network–GFN) Başkanı Mathis Wackernagel bu yılki sonuçları, “1970’lerdeki ilk ekolojik limit aşımından bu yana insanoğlunun karbon ayak izi iki kattan fazla arttı. Ekolojik ayak izimiz ile dünyanın biyolojik kapasitesi arasında gittikçe açılan uçurumun en büyük nedeni sera gazı emisyonları” sözleriyle değerlendirdi.

Wackernagel, bu yıl sonunda Paris’te yapılacak İklim Zirvesi’nden çıkacak küresel bir anlaşmanın ekolojik ayak izimizin küçülmesine yardımcı olacağına dikkat çekti.

http://www.dunya.com/b-stylecolor-greensurdurulebilirb-dunya/gezegenin-yillik-butcesini-sekiz-aylik-sured-271629h.htm