13.08.2015

KOMŞU SÜRPRİZ YAPTI

Yunanistan beklentilerin aksine büyüdü. Yunanistan ekonomisi ikinci çeyrekte daralma beklentilerinin aksine yüzde 0,8 büyüdü.

Yunanistan ekonomisi kreditörlerle yaşanan kördüğüm ve Euro Bölgesi’nden çıkması ihtimalinin yarattığı baskıya rağmen ikinci çeyrekte yeniden büyümeye döndü.

Yunan istatistik kurumu ELSTAT tarafından hazırlanan mevsim etkisinden arındırılmış öncü veriye göre gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) Nisan-Haziran döneminde yüzde 0.8 büyüdü.

http://www.dunya.com/dunya/avrupa/yunanistan-beklentilerin-aksine-buyudu-271588h.htm

TÜRKİYE KAMU-SEN ‘AÇLIK ve YOKSULLUK SINIRI’NI AÇIKLADI

Türkiye Kamu-Sen’in yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nda, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 112 lira, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 284 lira olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bin 630 lira oldu.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezince her ay yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın 2015 Temmuz ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 112,84 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 284,66 lira oldu.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,20 oranında artarak bin 630,23 lira olurken, 4 kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı bin 674,58 lira hesaplandı.

Araştırmada, 4 kişilik ailenin sağlıklı biçimde beslenebilmesi için gerekli harcama tutarı günlük 34,26 lira olarak belirlendi.

Temmuzda 4 kişilik ailenin gıda harcaması toplamı bin 27,77 lirayı bulurken, ortalama 2 bin 407,22 lira ücret alan bir memurun, ailesi için yaptığı gıda harcaması maaşının yüzde 42,07’ini oluşturdu.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/turkiye-kamu-sen-aclik-ve-yoksulluk-sinirini-acikladi,14N2y0OBiUikouYlI1c_eQ

ÇİN’İN DEVALÜASYONU DÜNYA EKONOMİSİNİ ZORA SOKTU

Societe General stratejisti Edwards, Çin’in para biriminin değerini düşürme kararının ekonomileri çöküşe götürecek büyük bir deflasyon dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Societe Generale’in en üst düzey küresel stratejisti Albert Edwards’ın senaryosuna göre; Çin’in kararı Asya’dan Avrupa’ya ve ABD’ye tüm dünyada deflasyonun yayılmasına ve ekonomilerin çökmesine sebep olacak.

Dün yayınladığı raporda Çin tarafından açıklanan adıma dair uyarılarda bulunan Edwards, önümüzdeki süreçte gelişen piyasa para birimlerindeki düşüşün hızlanarak gelişmiş ülkelerdeki ithalat maliyetlerini kısacağını ve fiyatları düşürerek ekonomik büyümeye ket vuracağını söyledi. Edwards, “Bu adım büyük, çirkin bir şeyin başlangıcı” dedi.

http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/1115201-kiyamet-uyarisi

FED: ÇİN’DEKİ DEVALÜASYON DÜNYAYI ETKİLEYECEK

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Başkanı William Dudley, ABD ekonomisinin Fed’in tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine doğru ilerleme kaydedeceğini belirterek, “Faizleri artırmaya yakın zamanda başlayacağımızı umuyorum” dedi.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1115232-fed-cindeki-devaluasyon-dunyayi-etkileyecek

6 AYLIK CARİ AÇIK 23 MİLYAR DOLAR

Haziran’da cari açık 3,36 milyar dolar, 6 aylık açık ise 22,7 milyar dolar oldu. Haziran ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Cari açık Haziran ayında 3.36 milyar dolar ile 3 milyar dolar olan beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, cari işlemler açığı Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 7.5 azalarak 22.71 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı Mayıs ayındaki 45.51 milyar dolardan 44.69 milyar dolara geriledi.

TCMB açıklamasında, “Söz konusu gelişmede ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1.43 milyar dolar azalarak 4.84 milyar dolara gerilemesi etkili olmuştur” denildi.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/6-aylik-cari-acik-23-milyar-dolar,llRiq59syUm_RJKgb93HQg

ÖZEL SEKTÖRÜN KREDİ BORCU 10,3 MİLYAR DOLAR ARTTI

Özel sektörün dış borç stoku kurlarda yaşanan yüzde 16’lık artış sonrasında TL bazında yaklaşık 64 Milyar büyüdü. 1 yıl içinde 69,8 milyar dolar anapara geri ödenecek.

Haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2014 yıl sonuna göre 10,3 milyar ABD doları artarak 178,2 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Özel sektörün dış borç stoku Türk Lirası’nda yılbaşından bu yana oluşan değer kaybı ile TL bazında yaklaşık 64 Milyar büyüdü.

1 YIL İÇİNDE 69,8 MİLYAR DOLAR GERİ ÖDENECEK

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 69,8 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir.

http://www.haberturk.com/ekonomi/para/haber/1115223-ozel-sektorun-kredi-borcu-10-3-milyar-dolar-artti