Ekonomi Günlüğü – 07 Temmuz

 

07.07.2015

YUNANİSTAN’DA HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR


Yunanistan’da kreditörlerin şartlarının hükümet tarafından kabul edilip edilmemesi için referanduma gidilmişti, çıkan ‘Hayır’ sonucunun ardından önemli gelişmeler olmaya devam ediyor. Sonucun ardından eski başbakan ve muhalefet lideri Antonis Samaras partisinden istifa etmişti, ardından Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Euro Bölgesi’nin bazı üyeleriyle anlaşmaya varmada yardımcı olabileceğini düşündüğü ve başbakan Tsipras’ın düşüncesinin de bu yönde olduğunu bildiği için istifa etti.

-Yeni Maliye Bakanı Çakalatos

Yanis Varoufakis’ten boşalan koltuğa, uluslararası kreditörlerle müzakereleri yürüten SYRIZA Merkez Komite üyesi Öklid Çakalatos seçildi. Oxford Üniversitesi’nde siyaset ve ekonomi eğitimi alan,2012’de SYRIZA’dan milletvekili seçilen Çakalatos, Yunanistan ile AB arasında devam eden görüşmelerde Varoufakis ile birlikte ülkesini temsil etti. Öklid Çakalatos aynı zamanda hükümetin ‘Ekonomi Sözcüsü’ görevini de yerine getiriyor. Cumhurbaşkanlığı’ndaki yemin töreni öncesi basına açıklama yapan Çakalatos, “Maliye Bakanlığı için zor bir dönemde göreve başlıyorum. Stres içinde olmadığımı söylemek mümkün değil.” dedi. Müzakere sürecinde deneyim sahibi olan Çakalatos’un göreve gelmesiyle AB ile olan ilişkilerin daha ılımlı bir hava alabileceği düşünülüyor.

-Yunanistan lideri Tsipras bugün yeni plan sunacak     

Avrupa bugün Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere toplanıyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün Euro grubu liderleri zirvesinde, ülkesinin borç krizini aşabilmesine yönelik yeni öneriler sunacak. Tsipras’ın sunacağı planın Yunanistan’ın borçlarının yüzde 30’unun silinmesi talebini içerdiği belirtiliyor. Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı saat 14:00’te başlayacak.
Yunan bankaları bugün ve Çarşamba günü de kapalı olacak. Bankaların bugün açılması bekleniyordu fakat Bankacılar Birliği Başkanı Louka Katseli, Pazartesi yapılan görüşmelerin ardından sürenin uzatıldığını açıkladı.

-Fitch’in Yunanistan Açıklaması

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Yunan bankalarının çok zayıf durumda olduklarını belirtti ve Yunanistan’ın Euro’dan çıkma ihtimalinin arttığına dikkat çekti. Fitch, Yunanistan ile anlaşılması için kritik tarihin 20 Temmuz olduğunu açıkladı.

-Petrol ve Euro Düştü

Yunanistan’da referandumdan hayır çıkması ve Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin belirsizliklerin artması Brent petrolünün varil fiyatının 60 Doların, ABD hafif ham petrolünün de 55 Doların altına inmesine neden oldu. ABD ve İran arasında yaptırımlar konusunda bir anlaşmanın yakın zamanda çıkacağına ilişkin beklentilerin de artmasıyla Brent petrolü bugün 56.85 Dolardan açıldı ve 56.81 Dolara kadar çekildi. ABD petrolü de 52.75 Dolardan açıldıktan sonra 52.70 Dolara kadar geriledi. Ayrıca referandumun ardından 3.0 liranın altına çekilen Euro da, bugünkü 2.96 lira düzeyindeki açılışın ardından, 2.9477 liraya kadar düştü.

PİYASALARDA ÇİN’İN DURUMU


Piyasalar Çin hisse senetlerindeki sert hareketlerden dolayı tedirgin. Son günlerde dünyanın gözü Yunanistan’a çevrilmişken, Çin’de piyasalarda ciddi bir düşüş görülüyor. Çin, hisse senedi piyasasındaki düşüşü engellemek için hükümet müdahalelerini hızlandırırken, yabancı yatırımcılar Şanghay hisselerini rekor düzeyde bir hızda satıyorlar. Öte yandan pek çok analist hisse senetlerindeki düşüşün kaçınılmaz olduğunu belirtmişti. Çin hisse senetlerinde 3.2 trilyon Dolar kayıp getiren düşüşü sonlandırmak için alınan son önlemler arasında devlet tarafından işletilen finans şirketlerinin hisse senedi alımı yapması ve ilk halka arzların askıya alınması bulunuyor. Aberdeen Asset Management’a göre alınan önlemler hükümetin daha piyasa odaklı bir ekonomiye geçiş taahhütlerini zayıflattı. JP Morgan Asset Management Asya piyasaları baş stratejisti Tai Hui, “Kötü bir politikanın başka bir kötü politikayla kapatıldığı bir noktaya geliyoruz. Pek çok yatırım başka bir düzeltme geleceğinden endişeli.” şeklinde konuştu.
Çin hükümeti, yılın ikinci yarısına ilişkin gayri safi yurtiçi hasılayı 15 Temmuz’da açıklayacak. Pek çok ekonomist büyüme oranının küresel finansal krizin yaşandığı 2008 yılından sonraki en düşük seviyede çıkacağını tahmin ediyor.

 

Şüheda Baran

 

 

 

                                                                                                                                               

Önceki Ekonomi Günlüğü - 06 Temmuz
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 08 Temmuz

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 707 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 25 Ağustos

25.08.2015 2015 FAİZ ARTIŞI MI GETİRDİ? Lockhart: 2015’te faiz artışı mümkün. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Fed’in bu yıl faiz artırmasının mümkün olduğunu söyledi. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, önümüzdeki

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 14 Eylül

14.09.2015 TARIM ÜFE % 1,81 ARTTI Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı ağustos ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Tarım ÜFE Ağustos ayında aylık % 1.81 ve yıllık yüzde 8.30 oranında

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 08 Ekim

08.10.2015 SANAYİ ÜRETİMİ BEKLENENDEN HIZLI ARTTI Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Ağustos’ta yüzde 7,2 artışla 19 ayın zirvesinde gerçekleşti. Sanayi üretimi Ocak 2014’teki yüzde 7,6’lık artıştan sonra en yüksek

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin