Ekonomi Günlüğü – 06 Temmuz

06.07.2015

YUNANİSTAN’DAN ÇIKAN SONUÇ: HAYIR

Yunanistan’da kreditörlerin şartlarının hükümet tarafından kabul edilip edilmemesi için referanduma gidildi. Yunan İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlara göre halkın kararı sandıklara yüzde 61,31 hayır, yüzde 38,69 evet olarak yansıdı. Referanduma göre Yunanlar, kreditörlerin öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul etmemesi yönünde karar vermiş oldu.
Bunun üzerine Eski Başbakan ve Muhalefet Lideri Antonis Samaras da partisinden istifa etti.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis istifa etti

İstifa ettiğini ilk olarak Twitter hesabından duyuran Varoufakis,”Artık Bakan değilim!” yazdı. Yunanistan’da Pazar günü yapılan referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada Euro Bölgesi’nin bazı katılımcıların kendisini toplantılarda istemediğini bildiğini, başbakan Tsipras’ın da bu görüşün anlaşmaya varmada kendisine yardımcı olabileceğini düşündüğünü söyledi. Bu nedenle Maliye Bakanlığı’ndan ayrıldığını belirten Varoufakis: “Alexis Tsipras’a destek olmanın görevim olduğunu düşünüyorum” dedi ve Tsipras ve yeni maliye bakanını tüm gücüyle destekleyeceğini açıkladı.

Şimdi akıllardaki soru ise Varoufakis’in yerine kimin geçeceği. Yunan hükümet sözcüsü, bugün görevinden istifa eden Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in yerini alacak ismin bugün saat 10’da yapacakları toplantının ardından belirleneceğini söyledi. Yunan basınına göre, Varoufakis’in yerine geçebilecek potansiyel adaylar arasında Yunanistan’ın kreditörlerle görüşmelerini koordine eden Euclid Tsakalatos ve Ekonomi Bakanı George Stathakis bulunuyor.
Piyasalar nasıl tepki gösterdi?

Kemer sıkma politikalarına yönelik referandumdan hayır oyunun çıkması sonrası dolar/TL bu sabah 2.71 civarında işlem gördü. İlerleyen dakikalarda ise 2.70’in altına indi. BIST 100 endeksi ise yeni haftaya yüzde 0,28 düşüşle 80 bin 988 puandan başladı.
Avrupa borsaları da haftaya düşüşle başladı. Referandumda hayır sonucunun çıkmasının ardından Yunanistan’ın durumu Euro’yu da etkiledi. Yen, dolar ve Euro karşısında değer kazandı. Euro, Yen karşısında altı haftanın en kötü gününü yaşayarak yüzde 1.3 düşüşle 133.700 Yen’i gördü.

Asya borsalarında bir tek Çin’de düşüş görülmedi. Şangay endeksi, hükümetin piyasaları istikrara kavuşturmak için alacağı önlemlerin etkisiyle yüzde 2,6 arttı.

 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORUNU YAYINLADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, gıda fiyatlarındaki düzeltmenin sürmesiyle bu grupta yıllık enflasyondaki düşüşün belirginleştiği açıkladı. Rapora göre, haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0,51 azaldı ve yıllık tüketici enflasyonu yüzde 7,20’ye geriledi.

  • Gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 3,54 azaldı

Haziran ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 3,54 puan azalarak yüzde 9,28 oldu. Bu düşüşte, işlenmemiş gıda grubu fiyatları temel belirleyici olurken, işlenmiş gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi sürdü.

  • Enerji fiyatları Haziran ayında yüzde 0,17 azaldı

Temel mal grubu yıllık enflasyonu haziran ayında 0,09 puanlık artışla yüzde 5,97’ye yükseldi. Bu dönemde yıllık enflasyon dayanıklı tüketim mallarında baz etkisiyle yükselirken, diğer ana gruplarda geriledi. Dayanıklı tüketim mallarında, nisan-mayıs döneminde grup geneline yayılan yüksek fiyat artışlarının ardından, haziran ayında ılımlı bir görünüm kaydedildi.

Bu dönemde otomobil fiyatlarında sınırlı bir artış gözlenirken, mobilya ve elektrikli alet fiyatları geriledi. Türk lirasındaki birikimli değer kaybının yansımaları bu dönemde dayanıklı mallarda yavaşlarken, giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda hissedilmeye devam etti.

 

Şüheda Baran

Önceki Greferandum’da “Hayır” Ne Diyor? - Dr. Oğuz Demir
Sonraki Ekonomi Günlüğü - 07 Temmuz

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 07 Ağustos

07.08.2015 İŞTEN ÇIKARMALAR DÖRT YILIN ZİRVESİNDE ABD’de işten çıkarmalar 2011 yılından bu yana ilk kez 100 bini aşarken işten çıkarmalarda aylık artış yüzde 136 oranında gerçekleşti. Dünyanın en büyük ekonomisi

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 17 Ağustos

17.08.2015 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU İŞSİZLİK VERİLERİNİ AÇIKLADI İşsizlik beklenti üzerinde. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayında işsizlik yüzde 9,3 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde

Günlük Haber Bültenleri 0 Yorum

Ekonomi Günlüğü – 24 Ağustos

24.08.2015 FİTCH’TEN YUNANİSTAN AÇIKLAMASI Fitch Ratings, Yunanistan’daki erken seçim kararının, ülkenin iç politikasındaki ve kreditörlerle olan ilişkilerindeki riskleri işaret ettiğini belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,Yunanistan’daki erken seçim kararının,

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz!

Yanıt verin