ZAMAN – Ekonomistler Platformu, New York’ta Türkiye ekonomisini konuşacak

Ekonomistler Platformu, her yıl düzenlediği Ekonomi Politikaları Zirvesi’ni bu yıl New York’ta gerçekleştirecek. Ekonomide farklı açılımlar ve alternatifler üretilmesi hedeflenen Zirve’ye yerli yabancı çok sayıda bürokrat, akademisyen ve hükümet yetkilileri katılacak.

Zirve’nin medya sponsorluğunu Zaman ve Akşam gazeteleri yapıyor. Ekonomistler Platformu tarafından düzenlenen “5. Ekonomi Politikaları Zirvesi” 22 Nisan tarihinde New York Millenium UN Plaza’da yapılacak.

Ekonomistler Platformu Başkanı Tuna Bekleviç, Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesi adına önemli adımlar atıldığını yabancı yatırımcılara anlatmak için New York’ta 200 yatırımcıyı bir araya getirerek 5. Ekonomi Politikalari Zirvesi’nin düzenlediklerini söyledi. Yaklaşık bir yıldır çalışmalarını sürdürdükleri zirveyle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirten Bekleviç, şu bilgileri veri: “Kısıtlı imkanlar nedeniyle Türk sivil toplum örgütleri genellikle benzer faaliyetleri yurtdışında gerçekleştirememekte ve bu tür faaliyetleri devletten beklemektedirler. Genç ve dinamik bir sivil toplum örgütü olan Ekonomistler Platformu’nun yurtdısında bu boyutta bir faaliyete girişmesi ve bu faaliyetine ek olarak ABD merkezli vakıf kurmasi ilgili amaç için hatırı sayılır girişimlerdir. Burada katılımcı demokrasiye inanç çerçevesinde yabancı yatırımıcılara bu işbirliği ve kararlılığı devlet ve sivil toplum ilişkisi içerisinde sunmanin çok yararlı olacağı kanısındayız.” Bekleviç, dünyada gelişmekte olan ülkelerde sivil toplum örgütlerinin kalkınma mücadelesinde önemli görevler üstlendiklerine de işaret ederek, Türkiye’de de sivil toplum örgütlerinin kendi kabuklarını aşarak küresel anlamda ilgili oldukları konularda Türkiye’yi tüm gücü ile temsil etmeleri gerektiğini ifade etti. Bekleviç, “Türkiye’ye istihdam ve üretime odaklı orta ve uzun vadeli yabancı yatırımcıların Türkiye’yi tercih etmesi için çıktığımız bu yolda Ekonomistler Platformu’na destek veren herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bilindiği gibi Ekonomistler Platformu; her sene bürokratlar, hükümet yetkilileri (eski, yeni), akademisyen ve sivil toplum liderlerinin biraraya geldiği Ekonomi Politikaları Zirveleri’nde katılımcı bir anlayışla tıkanmışlıklara çözüm üretmeyi, ekonomi yönetimlerine farklı açılımlar ve alternatif görüşler katmayı amaçlıyor. Ekonomi Politikaları Zirvesi daha önce biri Şile, birisi Sakarya ve ikisi de İstanbul olmak üzere dört kere düzenlendi. Ekonomistler Platformu son olarak; Türkiye’deki yatırım ortamındaki gelişmeleri yabancı yatırımcılara aktarmak, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen kurumlara sivil toplum kuruluşlarının yardımcı olacağını göstermek ve Arjantin, Meksika, Brezilya örnekleriyle beraber Türkiye’nin ülke riskini tartışmak amacıyla 5. Ekonomi Politikaları Zirvesi’ni New York’ta düzenlemeye kararı almıştı.

Katılım ücreti 50 dolar

5. Ekonomi Politikaları Zirvesi’ne katılım ücreti 50 dolar olarak belirlendi. Bu ücret öğrenciler için 30 dolar olarak uygulanacak. Ayrıca zirvenin olduğu günün akşamı zirve konuşmacılarının ve Türkiye ile ilgilenen yatırımcıların katılacağı yemekli toplantının katılım ücreti ise 500 dolar. Zirve’de şu isimler konuşmacı olarak katılacak: “Süreyya Serdengeçti (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı), Kemal Derviş (Ekonomi eski Bakanı), Prof. Dr. Daron Acemoğlu (MIT Univ. Öğretim Görevlisi), Prof. Dr. Dani Rodrik (Harvard Üniv. Öğretim Görevlisi), Engin Akçakoca (BDDK Eski Başkanı), Faik Öztrak (Hazine eski Müsteşarı), William Maloney (Dünya Bankası Latin Amerika Baş Ekonomisti), Domingo Cavallo’nun (Arjantin eski Ekonomi Bakanı). Zirve’nin medya sponsorluğunu Zaman ve Akşam gazeteleri yaparken Finansbank ve Microsoft ana sponsor; Tırsan ve Turkon yan sponsor oldu.

Önceki AKŞAM - Ekonomistler Platformu ABD'de Değişimi Anlatacak
Sonraki HABER 7 - Ekonomistler Platformu´ndan Köşk anketi

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 682 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Basında Ekonomistler 0 Yorum

Habertürk: ‘Türkiye’deki Suriyeli Yatırımcılar’

Ekonomistler Platformu tarafından konuyla ilgili kamuoyu farkındalığını artırmak ve entegrasyon çalışmalarına katkı sağlamak için yürütülen “Türkiye’deki Suriyelilerin Durumunun İyileştirilmesi” programı kapsamında “Türkiye’deki suriyeli Yatırımcılar”a ilişkin ikinci infografik yayınlandı. İnfografik içeriği