Ekonomistler Platformu İstanbul Ekonomi Okulunda Dr. Hakan Özerol; Finans Piyasalarında Doğru Yatırım ve Para Yönetimi ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ekonomistler Platformu İstanbul Ekonomi Okulunda Dr. Hakan Özerol; Finans Piyasalarında Doğru Yatırım ve Para Yönetimi ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ekonomistler Platformu İstanbul Ekonomi Okulunda bu kez gazeteci  Dr. Hakan Özerol  ile birlikteydik. “Finans Piyasalarında Doğru Yatırım ve Para Yönetimi “ ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Borsada ilk kural portföydür. Yatırım yapacaksanız tek bir hisse değil, borsayı alın yani portföy yapın. Sistematik risk ile toplam riskin birbirine en yakın olduğu hisse sayısı yapılan çalışmalarda 12 – 16 arasındadır. Portföy yaparken bunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Finans Piyasalarında doğru yatırım ve para yönetimi için 5 ana kural vardır. 1)Ürün ve piyasa bilgisi 2)Teknik analiz 3)Zaman ve takip 4) Para 5) -En önemlisi- Disiplin. Çünkü dünya üzerinde ilk 4 kurala uyan 25 milyon insan var ama sadece disiplinli olanlar doğru yatırımları yapabilmekte ve parasını iyi yönetebilmekteler. Amatör ile profesyonel  borsacı arasındaki fark da burada ortaya çıkar. Biri stop -loss belirleyip o noktada satışını yaparken diğeri böyle bir kayıp noktasını önceden belirlemediği için doğru kararlar veremez. Aynı profesyonellik farkı, kar hedefine ulaştığında kağıdı satıp satmama durumunda da görülüyor.

Çok uzun vadeli bir yatırım istiyorsanız yukarıdaki kurallara ihtiyacınız yok. Hissenizi alın ve unutun. Çünkü uzun vadede borsa hep kazandırır. Nitekim 1986 da 1 olan borsa bugün 75000 seviyesinde. Ancak al sat yapıp para kazanmayı hedefliyorsanız yukarıdaki kurallara mutlaka harfiyen uymanız gerekmekte.

Piyasalar birçok değişkene sahip.  ABD’de kasırga olsa bizde piyasalar etkileniyor. Bunun borsadaki sebebi manipülasyon, diğer kalemlerde ise sürü psikolojisi olarak göze çarpıyor. Bizde ne olsa dış mihraklara bağlanıyor. ABD’nin böyle bir şansı yok, dış mihrak kendisi. Onlarda uzaylilar geldi diyor. Türkiye halen bir çok konuda çok geride. Rezervlerimiz 130 Milyar Dolar’a çıksa da bu bile borçlanarak 13 yılda anca elde edildi. Senin elinde kullanılabilir rezervin 40-50 Milyar Dolar. ABD bir ayda 85 Milyar Dolar basıyor, 10 Milyar Dolar azaltacak diye Türkiye Borsası çöküyor.

Türk Bankaları Kanada Bankaları ile birlikte dünyanın en sağlam bankacılık hizmetlerini gerçekleştiriyor. Krizden etkilenmemizin sebebi de bu. Türkiye’de hiçbir banka batmadı, hakkında dedikodular çıkmadı, zarar etmedi hatta ve hatta karlılıkları bile düşmedi. Bu sebeple krizin etkileri yaşanmadı. Zaten bankaların dizi yere değdiği anda krizden kurtuluş olunmayan bir noktaya gelinir. Ancak bu bankalarımızın karlılığının sonsuza dek giderek artacağını da göstermez. Bir yerde durmaya ve iniş yaşamaya başlayacaklardır.

Son olarak faiz düşük olsun,  büyüme olsun,  cari açık olmasın,  işsizlik azalsın biz hepsini bir arada istiyoruz. Bugün sıkıştığımız nokta burası. Bazı şeyleri elde edebilmek için bazı şeylerden ferargat etmemiz gerekecek. Bunun farkına varmamız gerekiyor.

Önceki İstanbul Ekonomi Okulu'nun ikinci gününde Aslı Şafak; ekonomi haberciliğini ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.
Sonraki Ekonomistler Platformu, İktisadi ve İdari Bilimler alanında çalışan akademisyenler ve araştırmacıların yer alacağı bir iletişim ağı oluşturuyor.

Yazar Hakkında

Ekonomistler Platformu
Ekonomistler Platformu 701 yazı

Ekonomistler Platformu, Türkiye’de ekonomi politikaları alanında referans bir sivil toplum örgütü olmak üzere 2000 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Haberler 0 Yorum

1 Dakikada Ekonomi Gündemi – 05.05.2017

Bugün Türkiye’yi de yakından etkileyen iki uluslararası gelişmeyi konuşacağız. Erken saatlerde dolara karşı en çok değer kaybeden; gelişen ülke para birimi olan TL, Amerika’dan gelen istihdam verileri ile birlikte değerlendi. Kur

Haberler 0 Yorum

İNOFİNANS 2. Girişimcilik Çalıştayı Gerçekleştirildi

Ülkemizde sürdürülebilir destek mekanizmalarıyla girişimciliğin geliştirilmesi sürecine katkı sağlamak amacıyla Ekonomistler Platformu’nun uygulayıcılığı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İTO Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı ortaklığı ile İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından

Haberler 0 Yorum

Mobil Uygulama Fuarı ve Dijital Girişimcilik Ödülleri

Bilişim ve mobil uygulama sektörleri başta olmak üzere dolaylı bir şekilde mobil çözümlerden faydalanan ve bu alanla etkileşimli her sektörden önemli temsilcilerinin bir araya geleceği “Mobil Uygulama Fuarı ve Dijital

1 Yorum

  1. mehmet
    Kasım 08, 23:17 Reply
    ABD her ay 85 milyar dolar piyasaya para pompalarken enflasyon nasil ust seviyelere cikmiyor ve bu para piyasada nasil emiliyor?

Yanıt verin